Klankbordgroep Beatrixpark van start Beatrixpark Schiedam groen hart in beweging Waarom een opknapbeurt voor het Beatrixpark? Ziekte en stormschade dunnen bomenbestand ongepland uit gemeente Schiedam uitgave 1 - oktober 2010 Tips of vragen Mail Kees Nagelkerke via beatrixpark@schiedam.nl Projectmanager Kees Nagelkerke Sinds juli 2010 heeft het Beatrixpark binnen de gemeente Schiedam een eigen project manager: Kees Nagelkerke. Hij heeft een brede ervaring met tal van parken in de omgeving van Schiedam. Zo veranderde onder zijn leiding het Vlaardingse Marnix- plantsoen met heemtuin in een levendig park. In Rotterdam werkte hij aan diverse rivier parken waaronder het Leuvehoofd, de Boompjeskade en de Westerkade. Nu werkt hij bij de afdeling Beheer Openbare Ruimte van de gemeente Schiedam vanuit zijn kantoor aan de Van Heekstraat 15. "We gaan voor het Beatrixpark een mooi plan maken", aldus Kees Nagelkerke. "Dat park heeft zoveel kwaliteiten en zoveel kansen die we kunnen gaan benutten! Ik hoop er samen met de bewoners van Schiedam de komen de jaren een levendig park van te maken waar de Schiedammers trots op kunnen zijn en waar zij, maar ook mensen uit de regio, naartoe komen om fijn te kunnen recreëren en bewegen." Sinds april 2009 zijn al veel ideeën verzameld voor een vernieuwd Beatrixpark. Tal van Schiedammers hebben aangegeven wat zij met hun park willen. Binnenkort gaat officieel de klankbordgroep van start. Op maandagavond 11 oktober kwamen zo'n 25 Schiedammers in Parckhoeve in het Beatrixpark samen om hun visie te geven en een start te maken met een klankbordgroep en werkgroepen. Landschapsarchitecte Simone Diegenbach, aangetrokken door de gemeente Schiedam, maakt het ontwerp voor het Beatrixpark. De gemeentelijke projectgroep heeft de moeilijke taak om bruikbare ideeën van de klankbordgroep te selecteren, waarmee Simone een plan kan vormen dat zoveel mogelijk mensen tevreden stemt. Projectmanager Kees Nagelkerke: "We hebben Schiedammers uitgenodigd die samen een vertegenwoordiging vormen van de Schiedamse samenleving. Zij kunnen vahuit hun belangengroep aangeven wat zij belangrijk vinden in het toekomstige Beatrixpark. Denk aan groen en natuur, veiligheid, kinderen, ouderen, kunst, park- meubilair, sport, gezondheid en bewegen, toerisme, horeca en evenementen, vanuit de wijken, et cetera." Werkgroepen met thema'» Deze startgroep is gevraagd om werkgroepen te vormen met elk een eigen thema, waarvan de voorzitter als afgezant in de klankbordgroep kan deelnemen. Kees Nagelkerke: "Met een kleine klankbordgroep, met daaraan gekoppeld werkgroepen, kunnen we snel gaan werken aan een concrete invulling van het park. Naast de gemeentelijke afdelingen hebben we - mede door de financieel beperkte middelen - waarschijnlijk ook veel Schie dammers nodig om het plan te kunnen realiseren. Ja, een park voor en door Schiedammers." Het Beatrixpark is toe aan een fikse opknapbeurt. Het park werd vanaf 1950 aangelegd ter compensatie van het Sterrenbos. Het diende daarnaast als arbeidsproject voor werklozen, die in 1953 naar Zeeland verhuisden om te helpen bij de wederopbouw na de watersnoodramp. Het park moest met een beperkte hoeveelheid geld en arbeidskracht worden afgemaakt. Het is toen ingeplant met veel jonge, snelgroeiende bomen waardoor het park snel een groen aanzien kreeg. Vooral populieren werden veel toegepast. De bedoeling was om de bomen regelmatig uit te dunnen, zodat ook de andere bomen genoeg licht en ruimte zouden krijgen om zich te ontwikkelen. Dat is echter niet voldoende gebeurd, waardoor het bomenbestand zich niet goed heeft ontwikkeld. Veel bomen worden hoogstens zestig jaar. Er zijn daardoor, zestig jaar na de aanplant, veel bomen die nu bij een fikse storm 'het loodje' kunnen gaan leggen. Afwisseling nodig in flora en fauna Het park is onder de bomen snel dichtgegroeid met bosjes. Sommigen denken dat veel kleine dieren er daardoor een aangenaam bestaan leiden. Maar de begroeiing is zo eenzijdig, dat er weinig verschillende dieren en insecten kunnen leven. Daarnaast geeft zo'n dichtgegroeid v park ook een onveilig gevoel. Met circa 75 meter zicht blijken mensen zich wel veilig te voelen. !j|r Het is belangrijk dat er in het park voldoende afwisseling komt in de flora en fauna. Wi Daarnaast mag het park een verbinding vormen tussen Midden-Delfland en de t M Nieuwe Waterweg. Een echte groene long voor mens en dier. De komende tijd "0 \\r wordt hard gewerkt om dit mogelijk te maken. Alle bomen in de Poldervaartzone, het westelijk deel van het Beatrixpark, zijn de afgelopen twee jaar,nauwkeurig in kaart gebracht. De overige parkdelen volgen bin nenkort. Hans de Kruijf, stadsecoloog van Schiedam, weet precjes waar welke soort boom in de Poldervaartzone staat en in welke conditie deze verkeert. Samen met o.a. landschapsarchitecte Simone Diegenbach werkte hij eind 2009 aan een bomen- plan om de te oude en te grote bomen te kappen en zo jongere en nieuwe mooie bomen een kans te geven. Het resulteerde in een kapplan voor 132 bomen, waartegen verzet ontstond. Nu onverwacht veel bomen door ziekte en storm zijn verdwenen, gaan Hans de Kruijf en Simone Diegenbach het plan grondig aanpassen. lepziekte en watermerkziekte In de Poldervaartzone kregen 26 iepen helaas de gevreesde iepziekte, waaraan besmette iepen zeker dood gaan. De ziekte wordt overgebracht door een kevertje, waarvan de larve tussen de bast en het houtweefsel leeft. De kever verspreidt de schimmel waardoor iepen ziek worden. Alleen door zieke bomen direct na het zicht baar worden van de aantasting te verwijderen en het hout op verantwoorde wijze onschadelijk te maken, is verspreiding van de ziekte tegen te gaan. Daarom moesten er 13 grote en zware en 13 kleinere iepen in de Poldervaartzone worden gekapt. Enkele iepen waren al zo oud als het park zelf: zo'n 60 jaar! Bij 3 wilgen werd de watermerkziekte aangetroffen; een houtziekte die veroorzaakt wordt door een bacterie. Ook deze bomen zijn reddeloos verloren. Door ze tijdig en snel te verwijderen, hoopt Hans de Kruijf dat de bacterie zich niet verder verspreidt. Stormen vellen oude bomen In juli, augustus en september woedden er fikse stormen in Schiedam die overal de nodige schade opleverden. Een paar 35 jaar oude populieren hielden de kruin niet meer overeind en berokkenden ook andere bomen schade. Omdat door deze ongeplande uitdunning her en der windsluizen zijn ontstaan die bij storm tot nieuwe schade kunnen leiden, en omdat een deel van de oorspronkelijk te behouden bomen ongewild is verdwenen, vergt het kap- en herplantplan wat extra voorbereidingstijd.

Het Nieuwe Stadsblad | 2010 | | pagina 11