Eenmalige schenking De Jager wil provisieverbod Populariteit NHG stijgt bij koop en verbetering Herstel woningmarkt zet zich nog niet door 58 miljoen euro voor rijksmonumenten Kwijtschelding waterschapsbelasting makkie Een prijs winnen was nog nooit zo eenvoudig De leuke baan die je zoekt vind je hier Actuele verkeers informatie Mooi en verant Kringloop voelt crisis EnergieWeter: beter kiezen Kijk op Wonen Paparazzi actie www.deweekkrant.nl Aan het werk www.deweekkrant.nl/banen Vermijd files www.deweekkrant.nl Altijd actueel: de weekkrant.nl Tafelloper www.deweekkrant.nl/webwinkel In de eerste drie kwartalen van 2010 is 96.000 keer de aankoop of verbetering van een woning gefinancierd met een Nationale Hypotheek Garantie (NHG). Dat is bijna 50% meer dan in de eerste drie kwartalen van 2009 (65.000). In 74.000 gevallen voor de aankoop van een woning en in 22.000 gevallen in verband met woningverbetering. Van alle aankopen van wonin gen binnen de NHG-kos- tengrens van €350.000, wordt circa 80% gefinan cierd met NHG. In de eer ste drie kwartalen zijn 985 declaraties ontvangen in verband met een gedwon gen verkoop met verlies. Dit is ten opzichte van dezelfde periode in 2009 (545) een toename van 80%. Het verwachte herstel op de woningmarkt zet nog niet door. In het afgelopen kwartaal werden door NVM-makelaars 21.605 woningen verkocht, een daling van 13% ten opzichte van het tweede kwartaal van 2010. De prijs van de ge middeld verkochte woning bedroeg €233 duizend, een daling van 1,3%. Hiermee zakken de prijzen, ondanks een opgaande lijn in de eerste helft van dit jaar, weer tot het niveau van 2009. Dat meldt de Nederlandse Vereniging van Makelaars (NVM) in haar analyse van de woningmarkt over het derde kwartaal van 2010. De terugval op de woningmarkt is niet alleen te merken in de bestaande bouw zoals de NVM-cijfers laten zien, maar vooral ook in de nieuwbouw. Eigenaren van rijksmonumen ten kunnen vanaf 15 januari eenvoudiger een instandhou dingssubsidie aanvragen. Er is €58 miljoen (2011) beschik baar voor subsidieaanvragen die de Rijksdienst voor het Cultureel Erfgoed in volgorde van binnenkomst behan delt. Aanvragers hoeven geen financieel dekkings plan in te dienen. Wie dat wil, kan ook een laagren- tende lening van Nationaal Restauratiefonds krijgen in plaats van subsidie. Er komt in 2013 een verbod op de provisies die verzekeraars en banken aan onafhankelijke tussenpersonen betalen. Mi nister van Financiën De Jager heeft hierover een brief met voorstellen naar de Tweede Kamer gestuurd. Hij wil dat tussenpersonen zich alleen laten leiden door het belang van de consument. Met de huidige regeling betaalt de bank een tussenpersoon als hij iemand overtuigt bij die bank bijvoorbeeld een hypo theek af te sluiten. Dat leidt tot eerder kiezen voor de bank die de adviseur het meest betaalt en niet voor de hypotheek die het beste bij de klant past. Deze regeling zou een van de oorzaken zijn van de woeker- polisaffaire. Daarbij werd een groot deel van de inleg van klanten besteed aan onkosten. In de jaren negentig werd de hoogte van de provisies vrijge geven. Dat wordt nu dus weer teruggedraaid. De Jager wil de provisies verbieden, omdat uit onder zoek blijkt dat eerder geno men maatregelen niet tot een cultuuromslag bij de tussen personen leiden. De Autoriteit Financiële Markten (AFM) is voorstander van een provisie verbod. De Consumenten bond en de Vereniging Eigen Huis hadden tot voor kort hun reserves, maar zouden nu achter de voorstellen staan. De Consumentenbond vreest wel dat mensen met een lager in komen daardoor niet meer aan advies kunnen komen. Door het verbod moeten mensen zelf betalen voor financieel advies. De economische crisis heeft ook zijn weerslag op kring loopwinkels. Dit komt door een stokkende aanvoer. Er zijn wel genoeg koopjesja gers, maar de crisis zorgt er voor dat er minder aangele verd wordt. Waar de kringloopwinkels vroeger nog wel bankstellen van een jaar oud kregen, is die leeftijd nu opgelopen naar zo'n vier jaar. Het is ook moeilijk is om mensen aan het werk te houden. Branchevereniging Kring- loopbedrijven Nederland heeft ook de doelstelling mensen aan werk te helpen die moeilijk een baan kun nen vinden. In de nieuwe Successiewet is de standaard eenmalig verhoogde schenking voor kinderen tot en met 35 jaar aangepast naar €24.000. Maar dat bedrag kan verhoogd worden tot €50.000. Het geld moet dan wel besteed wordt aan de aankoop van een huis of financie ring van een studie. Minister De Jager van Financiën staat de regeling nu ook toe bij een verbouwing of aflossing van de hypotheek. Wie in aanmerking komt voor kwijtschelding van water schapsbelastingen, hoeft niet langer jaarlijks bij het water schap aan te vragen. Er hoeft dus niet meer elk jaar aan het waterschap informatie te worden overlegd die al in administraties van bijvoor beeld de Belastingdienst of UWV aanwezig is. Hiervoor is het Besluit SU WI en het Waterschapsbesluit gewijzigd. Deze wijziging maakt het gege vensverkeer mogelijk tussen het UWV, Dienst Wegverkeer (RDW), rijksbelastingdienst, gemeenten en waterschap pen met tussenkomst van de Stichting Inlichtingenbureau ten behoeve van de kwijtschel ding van waterschapsbelastin gen. De kwijtschelding houdt op, zodra uit de verzamelde gegevens blijkt dat betrokkene niet langer voor kwijtschelding in aanmerking komt. Consumenten kunnen in zo'n 1.400 elektronicawin kels verspreid door het land zien op het energielabel hoeveel het huishoude lijke apparaat jaarlijks aan stroom kost. Met de EnergieWeter moet de keuze voor een energiezui nig apparaat eenvoudiger worden. 'De bestaande energielabels vermelden alleen het ver bruik in kilowattuur. Dat was volgens Uneto-VNI, brancheorganisatie voor de technische detailhandel, onvoldoende. Een prijs kaartje met een bedrag in euro's kan consumenten helpen hun keuzes voor apparatuur veel bewuster te maken. Voor de berekening is een gemiddeld elektrici teitstarief gebruikt.

Het Nieuwe Stadsblad | 2010 | | pagina 29