Passage Theater opent in crisistijd Op tijd bij je liefje Blader door het complete digitale krantenarchief Goedkope ideeën voor feestdagen Zoek een leuke nieuwe baan in jouw regio Lenta Groen van Prinstererlyceum Altijd actueel: de weekkrant.nl woensdag 3 november 2010 Nieuwe Stadsblad pagina 26 Vermijd files www.deweekkrant.nlwww.nieuwestadsblad.nl Krant gemist? Kookschrift www.deweekkrant.nl/webwinkel Vacatures www.nieuwestadsblad.nl De volgens vele Schiedam mers lelijke luifel aan de Broersvestzijde van de Passage is onlangs wegge haald. De ingang van dit oude winkelcentrum oogt nu weer zoals architect Piet Sanders het ontwierp. Het Theater in de Passage werd in 1933 gebouwd. Frans Assenberg P Schiedam Deze eigenlijk nog steeds mo dern ogende winkelgalerij, werd in juli 1932 in gebruik genomen. Het later geopende Passage Theater was tevens bioscoopzaal waar het grote Standaart The aterorgel stond en waarop Joop Walvis voor, tussen en na de filmvoorstelling zijn kunsten ten beste gaf. Walvis deinsde er niet voor terug concerten te geven die via de radiozender in Hilversum werden uitgezonden. Het was niemand minder dan Abraham Tuschinski die het initiatief nam om er, zoals hij dat uitdrukte, een 'pronkjuweel' van de bioscoopzaal te maken. Eerste paal De eerste paal voor het Passage Theater ging in juni 1933, mid den in de crisisjaren, de bodem in. Deze gebeurtenis was aanlei ding voor het Polygoonjournaal om bioscoopgangers van deze historische happening kond te doen. 'Zij kan het moreel naar beneden halen, maar...' Tuschinski zei bij die gèlegen- heid dat "als de Schiedammers niet spontaan willen kopten, wij er alles aan zullen doen dit te veranderen." Kennelijk was deze reactie ingegeven door het feit dat een aanwezige pessimist dacht dat er wel niemand zou komen kijken. Liet burgemeester Stulemeijer bij de opening van het winkel centrum nog klappen uitdelen in verband met een relletje, bij het leggen van de eerste steen zei hij dat de bioscoop een belang rijk instituut was voor de volks opvoeding: "Zij kan het moreel naar beneden halen, maar als zij cultureel en moreel verhef fend werkt, is de bioscoop een weldaad." Orgel Terwijl de bouw vorderde, was orgelbouwer Standaart druk in de weer met het 'juwèeltje' met 146 registers. Tuschinski wekte bij de bouwers irritatie op. Bijna dagelijks bemoeide hij zich met de kleinste details en zijn vrees dat er iets fout zal gaan zal hem veel stress hebben opgeleverd. Niettemin kwam 'zijn' Passage Theater gereed en deze nieuwe uitgaansgelegenheid was dan ook moderner en mooier dan al zijn vorige projecten. Er waren evenwel problemen met het rioolwater. De wastafels in de kleedkamérs zaten zo laag, dat ze vol stroomden met riool water! Het probleem werd naar behoren opgelost door een automatische pomp. Bron: C. v.d. Wel, 'De eersfe vijftig jaar Passage Theater Schiedam 1933 - 1983'. Op Amerikaanse wijze gegroeid Bij dé opening van het thea ter, liet burgemeester Stule meijer nog eens zien dat hij van grote gebaren houdt: "Schiedam is de laatste jaren op Amerikaanse wijze ge groeid." Nog even en de stad streefde New York voprbij, wilde hij bijna doen geloven. Hoe dan ook, Schiedam had een echte bioscoop en een heel mooi orgel! De Passage oogt weer als vanouds. Zoals architect Piet Sanders lang geleden voor ogen had. FOTO: WHM TWEETALIG ONDERWIJS (TTO) EN INTERNATIONAL BACCALAUREATE Tijdens de tweetalige vwo-opleiding teren de leerlingen de Engelste taal uitstekend te beheersen. In 6vwo sluiten zij hun TTO-opleiding voor het vak Engels af met onderdelen van het I 'International Baccalaureate Exam'. Het fB-diploma is internationaal erkend en geeft makkelijker toegang tot buiten landse universiteiten en internationaal georiënteerde opleidingen in Nederland. Wil je meer weten over TTO? Kijk op www.lentiz.nl/groenvanprinstererlyceum Niet alleen in het buitenland, ook in Nederland wordt in veel studies en beroepen Engels gebruikt. Als een leerling goed Engels leert spreken, heeft hij een voorsprong, zowel in het vervolgonderwijs als op de arbeidsmarkt.

Het Nieuwe Stadsblad | 2010 | | pagina 26