Verspilling li II I li Si Ij II Lekker eten maakt ouderen gezonder Vind de weg met Regelhulp Nu ook een solliciteren met Twitter: kort, korter, kortst Digitaal paspoort wordt steeds belangrijker Jongeren online minder handig dan gedacht Leuke banen vind je op onze website Wereldse wijnen bij elkaar Altijd actuele verkeers informatie Blijf op de hoogte van de laatste ontwikkelingen Duidelijkheid II Het moet maar eens afgelopen zijn met die verspilling van voedsel, vindt de overheid. In Nederland wordt maar lie/st bijna de helft uan het voedsel dat voor menselijke consump tie geschikt is, niet opgegeten, maar weggegooid o/gaat anderzins verloren. Het ministerie heeft 3 miljoen euro beschikbaar gesteld voor ondernemers met slimme ideeën om voedselverspilling te verminderen. Werken Plus Aan de slag www.deweekkrant.nl/banen Wijnencyclopedie www.deweekkrant.nl/webwinkeT Blijf rijden www.deweekkrant.nl Altijd actueel: de weekkrant.nl Nieuws www.deweekkrant.nl Het gebruik van Internet neemt hand over hand toe. Ook bij de overheid. Dat maakt het voor de burgers meestal wel mak kelijker, maar ook riskanter. Je weet maar nooit wie er met jouw gegevens vandoor gaat. Jouw persoonlijke diensten bij de overheid zijn daarom alleen toegankelijk met een soort digitaal paspoort waarmee de overheid kan vaststellen wie je bent en of je toegang mag hebben tot je persoonlijke gegevens. Dat heet Digitale Identiteit, ofwel DigiD. DigiD wordt nu verder ont wikkeld om toegerust te zijn op nieuwe functionaliteiten en verdere groei en integratie met andere voorzieningen van de e-overheid zoals DigiD-Mach- tigen en Mijn Overheid. Er moet duidelijkheid komen in de wirwar van tarieven voor mobiel bellen. Alleen op die manier kan de consument providers goed vergelijken en komt hij of zij niet voor verras singen te staan. Daarom moeten alle providers vanaf 1 oktober 2010 bij bestellin gen op hun sites glashelder maken wat bijvoorbeeld het maandbedrag is, waar dat recht op geeft en wat bijvoorbeeld sms-jes kosten. Tieners zijn online minder handig dan vaak gedacht. Het onderzoek 'Einstein bestaat - niet' van het programma Di givaardig en Digibewust toont aan dat jongeren tussen de 12 en 18 jaar erg actief en sociaal zijn op internet. Maar doordat <C' ze ongeduldig zijn en slecht lezen, maken ze veel fouten. Hierdoor vinden ze vaak niet wat ze zoeken. Ook zijn ze niet tevreden over veel websites en hebben ze een hekel aan de registratiever plichting. Niemand zal bestrijden dat goed eten gezonder is. Op allerlei manieren worden we gewezen op de gevolgen van slechte eetgewoontes. We worden ongezonder en dat heeft zo z'n gevolgen voor de kosten van de zorg, die toch al de pan uitrijzen omdat we steeds ouder worden. Beide aspecten, gezond eten en ouder worden, komen samen in de ver zorgingstehuizen. En juist daar wordt vaak geklaagd over de kwaliteit van het eten. Er wordt als gevolg daarvan vaak niet goed gegeten door de bewo ners met nare gevolgen, zoals ondervoeding. Dat is slecht voor de ouderen, maar het leidt bovendien tot meer zorgkosten. Dat baart zorgen bij de verantwoordelijke ministers (Landbouw, Natuur en Voedselkwaliteit en Volks gezondheid, Welzijn en Sport), dus komt er een onderzoek. paste maaltijd aangeboden krijgen. Hierdoor komen bewoners in gewicht aan en is de verwachting dat ze in de toekomst minder dure dieetproducten nodig s hebben. De bewoners kregen voor I het onderzoek een ruimer I soort maaltijd aange- boden met smaakvolle biologische producten, een optimale maaltijdpresenta- I tie en een goede onder- steuning aan tafel door I het personeel. Met succes, want ze blijven langer aan tafel zitten, eten meer en zijn tevredenen En het belangrijkste: ze komen weer aan. Bij de controlegroep bleef alles bij het oude, dus ook de ondervoeding. De zorgmanagers weten nu wat hen te doen staat. Niet alleen ondernemers hebben vaak moeite met de bureaucratie en de vele regels waarmee ze te maken hebben, ook voor een grote groep par ticulieren is dat buitengewoon lastig. Vooral chronisch zieken, ouderen en gehandicapten die vaak een meervoudige hulpvraag hebben, onder- vinden'hoe moeilijk het is de weg te vinden naar de juiste instanties. En een foutje bij het aanvragen van toeslagen en kortingen kost meteen geld. Juist deze mensen, die meer dan anderen zijn aangewezen op al die regelingen, hebben vaak moeite de weg te vinden naar de sociale zekerheid en de zorg waar ze recht op heb ben. Voor hen is er nu www. regelhulp.nl dat een overzicht biedt van relevante voorzienin gen, hulp en financiële steun. Het gaat om voorzieningen op het gebied van wonen, werken, vervoer, opleiding, zorg, huis houden, gezinsleven, vrijetijds besteding en inkomen. Veel van deze mensen hebben een meervoudige hulpvraag en moeten daardoor bij verschil lende organisaties zijn. Op de site vinden zij aan de hand van hun eigen situatie (life events) informatie over overheidsvoor zieningen in de zorg en sociale zekerheid. Bovendien kunnen zij via deze website met één formulier tegelijk meerdere voorzieningen of een gesprek aanvragen bij de uitvoeringsor ganisaties CIZ, UWV en aan gesloten gemeenten. Regelhulp is ook een informatiebron voor familieleden, gemeenteambte naren en zorgprofessionals. De tijd dat een goede sol licitatiebrief met de hand werd geschreven, ligt ver achter ons. Tegenwoordig doen we dat bij voorkeur per e-mail met onze cv als bijlage. Een op de vijf sollicitanten maakt gebruik van een online sollicitatie formulier en niet meer dan vijf procent schrijft nog een brief. Aan dat rijtje is inmid dels een nieuw medium toegevoegd: Solliciteren met Twitter, twilliciteren. Nu nog voor kleine groep binnen de groeiende ge meenschap van twitteraars, maar bedrijven die Twitter inzetten als sollicitatieka naal blijken daarover wel zeer tevreden. Twitteren is in een paar jaar zo populair geworden dat hét - net als googlen - een werkwoord is geworden. Twitter is een internet dienst waarmee gebruikers korte berichtjes publiceren en net als Hyves en Facebook een sociaalnetwerksite is. Een 'tweet' is een kort berichtje van maximaal 140 tekens waarmee je je 'volgers' op de hoogte houdt van je doen en laten. Prominente twitteraars zijn onder meer Maxime Verha gen, Femke Halsema en ook Koningin Beatrix. Nederlanders blijken de meest actieve twitteraars binnen Europa. Vier procent van de Nederlanders twittert wekelijks, in Europa is dat 2%. Nederlanders zijn sowieso bijzonder actieve gebruikers van sociale netwerken. In Ne derland houdt 79% zich ermee bezig; in Europa is dat 68%. Uit dat onderzoek, uitgevoerd in twee verpleeghuizen in Brabant, blijkt dat bewoners meer eten en zich prettiger voelen als ze een aange-

Het Nieuwe Stadsblad | 2010 | | pagina 54