De Hoogstraat in vroegere tijden GEEF OVERVALLERS GEEN KANS POLITIE START DONKERE DAGEN OFFENSIEF Snel en I Blader door veilig verleden van water koken Schiedam P"^LITI E Piet Paulusma weet het Plaats een opmerking bij elk bericht 'Altijd actueel: de weekkrant.nl woensdag 24 nouember 2010 Nieuwe Stadsblad pagina 19 Warm water M Digikrant www.deweekkrant.nl/webwinkelwww.nieuwestadsblad.nl De Hoogstraat blijft de lokale gemoederen bezig houden. Een serieuze poging de boel op te peppen, wordt nu onder nomen door de Stichting Res tauratie Hoogstraat Schie dam. Deze organisatie gaat een aantal panden opknap pen. Ooit was de Hoogstraat dé levensader van Schiedam, nu is het een mix van leuke winkels en lege en vervallen panden. Maar, wij nemen een kijkje in andere tijden. Frans Assenberg Schiedam In de 19e eeuwse Schiedamsche Courant lezen we welke bedrij ven ooit de Hoogstraat bevolk ten. Met name advertenties ge ven een prachtig beeld van wat de winkeliers deden om hun wa ren aan de mens te brengen. Het was marketing avant la lettre. 'St. Nicolaas etalage,' schrijft J.B.C. Hulsman in de krant van 21 november 1879. Hebben winkeliers tegenwoordig de nei ging al in september kerstspullen te vérkopen en de etalage in een kerstsfeer te brengen, daarbij ge makshalve de Sinterklaas-hype overslaand, eind 19e eeuw was dat wel anders. Hulsman geeft in zijn advertentie aan dat 'zijne St. Nicolaas - Etalages, in zijn beide Magazijnen, maandag 24 november e.k. (eerstkomend- red), gereed zullen zijn. - Hij Etalages van 19e eeuwse winkelstraat puilden uit geeft de verzekering, dat nim mer een dergelijke uitgebreide en prachtvolle collectie door hem werd tentoongesteld, en noodigt derhalye zijne geachte Clientèle uit, de groote verscheidenheid van Artikelen te komen bezich tigen.' Kijk, daar heb je wat aan! Maar wat verkocht onze vriend Hulsman eigenlijk? 'Zakmessen, Kristallen Presse Papiers, Toneelkijkers, Alumi- niumpotlooden,' plus wat wij nu'kantoorbenodigdheden' zöuden noemen, gingen bij de heer Hulsman over de toonbank. Kennelijk kenden de Schiedam mers deze ijverige zakenman, want zijn advertenties geven niet aan waar hij zijn winkel (s) had. Men kon er ook terecht voor 'Prentenboeken, Photographiën in Album-Kabinet in folio for maat. Maar, er waren ook an dere ondernemers op de 'Gooy- straat', zoals de Hoogstraat ooit werd genoemd. F. Delponte van j de 'Para- pluiënfabriek' probeerde zijn klanten te prikkelen met een wervende advertentie, waarin hij zijn 'Parapluiën, Entoutcas (kleine paraplu, tevens parasol - fa) en Wandelstokken' gloedvol aanprees. Die goederen waren volgens de winkelier geschikte als 'cadeaux'. Hij beloofde in zijn aankondiging 'civiele prij zen, een solide bediening en hoopt met hetzelfde vertrouwen te worden vereerd, dat hij reeds 27 jaren van zijne begunstigers geniet.' Nadat hij zich nog aan beveelt voor alle 'reparatien en overtrekken' besluit hij met de prachtvolle woorden: "Uw Dv. (dienstvaardige-red) Dienaar F. Delponte.' Opvallende advertenties In het oog springt de adver tentie in de Schiedamsche Courant van 1879 van ene Bronkhorst, Hoogstraat 113. Hij handelde in 'Veeren en Kapok Bedden'. De matras sen die hij verkocht omvatte onder andere 'springveeren- paardenharen-, alpengras-, zeegras- en stroomatrassen'. Bronkhorst had ook 'Citsen' te koop. Bedrukte katoen. waakzaam ai dienstbaar» Rotterdam- Rijn m ond maatregelen hebben genomen, blijven j meestal buiten schot- Taxichauffeurs Helaas tekent de nieuwste trerid zich volgens de politie alweer af: de brute straatroof. "Taxichauffeurs, pizzakoeriers, winkeliers die met de dagopbrengst op pad gaan na sluitingstijd. Steeds vaker worden zij overvallen." De politie surveilleert extra tijdens deze donkere dagen. En in de hele regio wordt een helikopter ingezet. Maar ook bewo ners en bezoekers kunnen een oogje in het zeil houden. Slavenburg: "Zie je iets vreemds? Staat er bijvoorbeeld iemand 'op de uitkijk' of zie je verdacht rond hangende personen? Noteer eventueel kentekens en bel ons direct," Slavenburg geeft ook aan dat bewoners alert moeten zijn om zelf niet het slacht offer te worden. "Vooral op locaties zoals stations, haltes, op de markt, in het win kelcentrum en bij de pinautomaat, "Op zulke drukke plaatsen kunnen criminelen snel verdwijnen in de massa. Geef ze geen kans!" De donkere dagen zijn geliefd j bij overvallers en straatrovers. De politie doet er alles aan om hen te stoppen; de aanpak in de regio is repressief en preventief. Ook bewoners en winkeliers kunnen veel doen om overvallen voorkomen. JF Avonds is het al vroeg don- ker en druk op straat. Vee! mensen doen sinterklaas- en tÊÊ/F kerstinkopen. In de drukte letten ze niet altijd goed op hun spul len of op de mensen om hen heen. Voor straatrovers, tasjesdieven en zakkenrollers is dit ideaal om hun slag te slaan. Ook overvallers zijn nu actief. En omdat een overval met geweld een ingrijpende ervaring is, zet de politie vooral hierop in tijdens het Donkere Dagen Offensief. DNA-douche Overvallers hebben hun doelwit ver plaatst, weet John Slavenburg van de politie. "Eerst waren banken het doelwit, totdat ze effectieve maatregelen troffen. Toen verplaatste het probleem zich naar tankstations. Maar ook zij beveiligden zich adequaat. Daarna waren vooral juweliers I de klos, Ook geliefd waren snackbars, kiosken en sigarenhandels; kleine winkeliers die geen i geld hadden voor gepantserd glas en be- j veiliglngspersoneel. Toch gingen ook deze winkels zich steeds beter beschermen. Slavenburg: "Op ons advies plaatsten zij DNA-douches, alarmknoppen onder de toonbank, camera's en waarschuwende teksten bij de deur. Slimme ondernemers met personeel lieten hun werknemers ook een overvaltraining volgen. Daar leren ze wat te doen bij een overval en hoe ze zelfverzekerd in de winkel kunnen staan." Volgens Slavenburg missen deze maatre gelen hun effect niet, "Het aantal over vallen is sterk gedaald. Juist winkels die Criminelen 'shoppen' ook, juist als er veel mensen op straat zijn. www.deweekkrant.nl Reageren? www.nieuwestadsblad.nl Het begin van de Hoogstraat anno nu. FOTO: FRANS ASSENBERG.

Het Nieuwe Stadsblad | 2010 | | pagina 19