Watermachine kan levens redden volop sledes en schaatsen Ook Marco en John doen mee Het laatste nieuws op onze website Keyboard met 49 toetsen Geboren, getrouwd, overleden -L Altijd actueel: de weekkrant.nl woensdag 1 december 2010 Nieuwe Stadsblad pagina 11 Beste paparazzi ww.deweekkrant.nl Op de hoogte www.nieuwestadsblad.nl Voor PC en Mac www.deweekkrant.nl/webwinkel Familieberichten www.nieuwestadsblad.nl Het Schiedamse bedrijf Hatenboer-Water heeft een op windkracht werkende installatie ontworpen, waar mee schoon drinkwater uit zeewater kan worden gewon nen. De installatie is bedoeld om het drinkwatertekort in Derde Wereldlanden terug te dringen en zou bijvoorbeeld ook ingezet kunnen worden in Haïti. Raymond Landegent Schiedam Het is niet de eerste uitvinding waarbij zout water kan worden omgezet in drinkwater, maar wel een bijzondere. Bovenop de con tainer (zie foto) is een windmo len geplaatst die energie opwekt waarmee de installatie volledig zelfvoorzienend haar werk kan doen. De container van drie meter hoog, breed en lang, kan makkelijk vervoerd worden met een vrachtwagen. Dit is ideaal voor kustgebieden waar nauwe lijks schoon drinkwater en elek triciteit voorhanden zijn. De energie die nodig is om de pompen en filters te gebruiken zal worden opgewekt uit wind energie. In de installatie is een accu ingebouwd. Als het de ene dag nauwelijks waait, kan de installatie gebruik maken van energie van de dag er voor. Het project, 'drinking with the wind' genaamd, is een samen- Schiedamse uitvinding haalt drinkwater uit zee werking tussen de Technische Universiteit Delft, Hatenboer- Water en nog enkele andere partners. In eerste instantie was het een stage-opdracht van een studente aan de TU Delft. Haar onderzoek richtte zich op de vraag wat de beste alternatieve energievoorziening zou zijn voor een waterzuiveringsinstallatie. Windenergie bleek het beste te werken. Drie jaar geleden is gestart met de eerste proeven langs de Al 3 bij Delft. Inmid dels staan de eerste installaties te draaien. Een voorbeeld van een project waarbij Hatenboer de waterzui veringsinstallatie levert, is Indo nesië. De installatie kan 7.000 liter schoon drinkwater per dag leveren. Er van uitgaande dan een gemiddeld mens ongeveer twee liter vocht per dag nodig heeft zullen twee dorpjes, met in totaal 3000 inwoners, elke dag worden voorzien van schoon drinkwater. Haïti Van al het water op aarde is maar liefst 97% zout water, slechts 0,75% is bruikbaar als drinkwa ter. Deze cijfers verduidelijken het belang van een dergelijke installatie, in het bijzonder voor landen waar geen waterleidingen De presentatie van de drinkwatercontainer op het Stadserf. lopen om te voorzien in de dage lijkse behoefte. Volgéns ingenieur Jan Arie de Ruijter zou deze machine inge zet kunnen worden in bijvoor beeld Haïti: 'Het systeem filtert alle bacteriën uit het water, ook cholera. In een situatie dat er nauwelijks schoon drinkwater beschikbaar is, kan deze instal latie vele levens redden.' Honderd jaar Hatenboer-Water bestaat al 104 jaar en is gehuisvest op het oude Gusto-terrein. Het bedrijf is gespecialiseerd in waterzuiveringsinstallaties. Bekende klanten zijn de Ma rine, Boskalis en Friesland- Campina. Daarnaast zorgt Hatenboer er ook voor dat de Schiedamse distilleerde rijen zuiver water kunnen gebruiken. Verstelbare kinderschaatsjes Jongens- en meisjesmodel Maat 30-33, 34-37, 38-41 35,95 Noren Schaatsen Vaste- en klapschaats v.a.€ 69,95 Lundhags Tourschaats Met Salomon schoen Div. modellen Nijdam Houten vouwslee Compact op te vouwen 44,95 Plastic sledes In div. kleuren 15,95 Glij-ijzers Stabiele schaats voor de allerkleinsten 13,95 t rugleuning optioneel Grote voorraad schaatsbeschermers, sticks en pucks Ushockeyschaatsen v.a.C 49,95 Bauer Supreme One 20 Ushockeyschaatsen met Tuuk-ijzer 79,95 Outdoor XL R'dam/Barendrecht Aalborg 12993 LP Barendrecht (naast IKEA)

Het Nieuwe Stadsblad | 2010 | | pagina 11