Gouden eeuw van Scheepswerf Wilton BOXSPRING OUTLET ROTTERDAM TOTALE UITVERKOOP TOT 70% KORTING Koopzondag 5 december Openingstijden Op tijd bij je - -i liefie Blader door het digitale krantenarchief Negatieven en dia's digitaal Stem mee over actuele onderwerpen 11.00-17.00 uur Donderdag 2 december 10.00- 17.30 uur Vrijdag 3 december 10.00 - 21.00 uur Zaterdag 4 december 10.00- 17.00 uur Altijd actueel: de weekkrant.nl woensdag 1 december 2010 Nieuwe Stadsblad pagina 23 Vermijd files *\Jm' vvvvw-devveekkrant-nl Krant gemist? www.nieuwestadsblad.nl Veelzijdige scanner www.deweekkrant.nl/webwinkel »Poll www.nieuwestadsblad.nl Even was de naam 'Wilton' weer in deze krant te vinden. Het ging om het jubileumcon cert dat de Orkestvereniging Wilton ter gelegenheid van haar 85-jarig zou gaan geven. Wat ooit meer dan een begrip was in Schiedam en Vlaar- dingen, lijkt een eeuwigheid geleden. In de jaren vijftig jaar was Wilton Fijenoord nog springlevend. Frans Assenberg R Schiedam De directie van deze enorme scheepswerf was zelfs een beetje bang voor de toekomst, zo goed ging het. In 1952 kwam in Rot terdam een nieuwe modelma kerij gereed compleet met een afzuiginstallatie en een sprin klerbeveiliging. 'State of the art,' zouden we nu zeggen. Ook het vrachtwagenpark onderging een uitbreiding. De haveningang in Schiedam onderging een bag- gerbehandeling en tal van ter reininstallaties en straatwegen werden verbeterd. Samen met de aanschaf van een compres sor en andere werktuigen kostte dat de werf meer dan vijf miljoen gulden, nu ongeveer 16 miljoen euro. Een groot project was het graven van een nieuw dok ten behoeve van grote tankschepen. Er kwam een nieuwe lasloods en een vol ledig nieuw ingerichte machine- Stormramp is onverwachte tegenvaller voor Wilton fabriek voor de bouw van diesel motoren voor mijnenvegers en onderzeeboten. Een kraanbaan, met een kraan voor 35 ton voor het bestaande bouwdok en een nieuwe motorsleepboot, zorgde voor een uitgave van 3 miljoen gulden. Alles werd betaald uit eigen zak. Ondanks deze forse investeringen zagen de aandeel houders in 1952 een dividend van 11% op hun rekening bijge schreven. De Stormramp Er waren ook tegenslagen. 'Bij het schatten van de tijd voor de oplevering van het vaste dok werd uiteraard geen rekening ge houden met een zo onverwachte tegenslag als de stormramp van de 1ste Februari 1953. Ook op het Wilton Fijenoord-terrein richtte de noodlottige gebeurte nis groot onheil aan. Het vaste dok in aanleg liep geheel vol,' schrijft prof. dr. RJ. Bouman in zijn 'Gedenkboek Wilton Fij enoord'. Ten opzicht van de schade in Zeeland en Zuid-Holland was dat peanuts, voor de werf was het lastig. Werkplaatsen kwamen onder water te staan, waardoor elektromotoren en werktuigen uitvielen en de productie enige weken vertraging opliep. Niet- Bi ISÊtSÈnk Het tweede vaste dok in aanbouw in 1953. FOTO: 'GEDENKBOEK WILTON FIJENOORD'. temin verleende het bedrijf assi stentie aan de organisatie van de hulpverlening aan de meest ern stig getroffen gebieden. Enkele vaartuigen werden ingezet om deel te nemen aan het reddings- en bergingswerk; het personeel van Wilton F. stelde een aan zienlijk geldbedrag beschikbaar, waaraan de directie een nog ho ger bedrag toevoegde. De nieuwe lasloods De bouw van éen 100 meter lange lasloods met glazen dak in het centrum van de werf was een gevolg van de perfectionering van het elek trisch lassen. Hierdoor kon men secties van 20 tot 40 ton produceren. In de betonnen vloer waren stalen stroken geplaatst, zodat samen te las sen delen makkelijker konden worden opgesteld. Boxspring outlet Rotterdam, IJsselmondselaan 175 (bij Bouman Meubelen), tel. 06-13 13 46 15

Het Nieuwe Stadsblad | 2010 | | pagina 23