de rek eruit isll In 2011 beperkte stijging rioolheffing Centrale afzuiging controleren Precariobelasting duwt waternota omhoog Hypotheekadviseurs doen hun werk beter Tweede huis mag van gemeente Amsterdam Lezers kiezen leukste paparazzi foto's en filmpjes Veelkleurig badtextiel van Walra Altijd actuele verkeers informatie Ook voor jou is er een leuke baan De Jager wil rente-uitleg DSB-curatoren voor gerecht Kijk op Wonen Jouw stem telt www.deweekkrant.nl Kwaliteit en comfort www.deweekkrant.nl/webwinkel Blijf rijden www.deweekkrant.nl Altijd actueel: de weekkrant.nl Nieuwe vacatures www.deweekkrant.nl/banen Een inwoner van Zoeterwoude betaalt jaarlijks een gemiddeld €42 hogere waterrekening dan een inwoner van Zoetermeer. Dat komt omdat gemeenten het tarief van de precariobe lasting eenzijdig en onbeperkt mogen opleggen. De belasting wordt geheven op grond waar de waterleidingen in liggen. De tekorten van gemeenten worden steeds vaker via ver hogingen van de precario belasting op waterleidingen doorberekend in de water rekening van consumenten. De drinkwaterbedrijven berekenen de precariobe lasting uiteindelijk weer door aan de consument. Het hypotheekadvies heeft in de afgelopen drie jaar aan kwaliteit gewonnen. Er is minder sprake geweest van te hoge hypotheken of niet-pas- sende oversluitadviezen. Dat blijkt uit onderzoek van de Autoriteit Financiële Markten (AFM). De AFM onderzocht 214 hypotheekadviezen van 21 financiële ondernemingen. De adviezen passen nu vaker bij de klant en de vermogens opbouw voor de aflossing j| van de hypotheek past be ter bij de risicobereidheid van de klant. Het gevolg van het onderzoek is dat het gemiddelde rapportcijfer voor het hypotheekadvies gestegen is van een 5,6 naar een 7-. In 2007, toen de AFM dit onderzoek voor het eerst hield, vertoonde ruim 25% van de adviezen gebreken. Nu is dat 5%. De gemeente Amsterdam staat onder voorwaarden een tweede huis in Amsterdam alsnog toe. Het bezit van een tweede 'onderdak' mag, mits het een koopwoning is of een huur woning van meer dan €648 per maand. Met die eis heeft de gemeente een einde gemaakt aan de commotie die ontstond onder bezitters van een tweede huis, omdat de gemeente van deze huizenbezitters eiste hun woning beschikbaar te stel len voor sociale huur. De rioolheffing stijgt vanaf 2011 minder hard dan de afgelopen jaren het geval was. Dat meldt Stichting Rioned, de belangenbehartiger van de rioleringszorg in Neder land. De rioolheffing steeg de afgelopen jaren met 5,5% per jaar. Vanaf 2011 stijgt deze belasting gemiddeld nog maar 2,9% per jaar. De afgelopen jaren waren de heffingen hoger omdat veel onderhoud aan het openbare riool nodig was om extreme wateroverlast te kun nen tegengaan. Gemeenten hebben technische maat regelen genomen om grote hoeveelheden regenwater snel te kunnen opvangen. Zo zijn straten en wegen aangelegd die de mogelijkheid bieden water na een kortstondige heftige regenbui tijdelijk op te vangen totdat het riool weer vrij is. Ook parken en groenstroken zijn ingericht als waterbuffer. Omdat geluk met alti;d eeuwig duurt, is het belangrijk te weten dat vanaf 1 januari 2011 het partnerbegrip wijzigt. Partners die niet meer bij elkaar zijn kunnen geen nieuw fiscaal partnerschap aangaan zolang de echtscheiding niet formeel in gang is gezet en ook de inschrijving in de gemeentelijke basisadministratie niet is gewijzigd. Ook kunnen fiscale partners slechts de rente voor één eigen woning aangeuen. Bij gebouwen met een centrale ventilator op het dak kunnen afvoerbuizen doorroesten. De VROM-inspectie waarschuwt voor slechte ventilatie en levensgevaarlijke lekkages van koolmonoxide. De afvoerbuizen zijn van ver zinkt metaal en verstevigd met spiralen. Zij maken deel uit van systemen voor gecombi neerd afvoeren van rookgassen en ventilatielucht. De systemen komen vooral voor in appar tementengebouwen van drie tot vijf verdiepingen, gebouwd tussen 1970 en 1995. Zij zijn ontworpen voor woninggebon den conventionele CV-ketels. De afvoergassen van zulke ke tels zijn relatief heet en droog. De centrale ventilator op het dak voert zowel rookgassen als ventilatielucht af. Daarbij blij ven de verzinkt metalen buizen warm en droog. De afvoerbuis loopt door een schacht voor de aanvoer van verse lucht boven- daks. Bij een defecte ventilator zorgt een beveiligingssysteem voor het uitschakelen van alle ketels. Als de ventilatielucht en de rookgassen relatief koud en vochtig worden kan condensatie optreden in de afvoerbuizen. Na vervan ging door VR- of HR-ketels bevatten de rookgassen meer vocht. Deze ketels met een eigen ventilator verstoren het systeem. Zij kunnen rookgas sen en koolmonoxide in andere woningen blazen. Ook dubbel glas, naïsolatie en kierdichting kunnen leiden tot meer vocht in de ventilatielucht. Eigenaren moeten de systemen controle ren en zo nodig vervangen. Naar aanleiding van een onderzoek van Nederlandse Mededingingsautoriteit (NMa) wil minister De Jager van Financiën van de banken weten waarom de marges op hun hypotheken zo hoog zijn. Uit dat onder zoek blijkt dat de marges het afgelopen jaar historisch hoog zijn, ook in vergelij king met buurlanden. Volgens het CBS is de be langrijkste reden voor deze stijging de daling van de be- leidsrente van de Europese Centrale Bank van 4,25% in oktober 2008 naar 1% vanaf mei 2009. Die daling is niet doorberekend in de rentetarieven. Voor de bewindsman vormen de eerste uitkom sten van het onderzoek 'een serieus signaal'. Reden om de bankeniers om uitleg te vragen. De Vereniging Cliënten Van Financiële Instellingen (VCFI) heeft de rechtbank in Amsterdam verzocht de curatoren die het faillisse ment van DSB afwikkelen, te vervangen. Zij zouden door hun handelswijze grote schade hebben aange richt bij voormalige klanten van DSB. Het gaat om oud-DSB- klanten die gebruikmaken van hun wettelijk recht om hun schadevordering op de voormalige bank geheel of gedeeltelijk met hun maandelijkse termijnen te verrekenen.

Het Nieuwe Stadsblad | 2010 | | pagina 29