Zicht op Zuid-Holland -VtVtVtVtVtVtVtTTTTTTTTTTT PrZUIDHOLLAND ▼TTTVVTVVVTVVTVTVTTTTTTTTVT iAAA AA lAiAlilii Wat is er te doen? I Meer afstemming bij ontwikkeling gebieden Provincie wil molens behouden.... Leve de molens! December 2010 Provincie Zuid-Holland, afdeling Communicatie, Postbus 90602, 2509 LP Den Haag, telefoon: 070 441 66 22, e-mail: zuidholla'nd@pzh.nl Wat nou Zuid-Holland?! Tv-serie, wekelijks te zien bij de regionale omroepen. Deze week komen voor- en tegen standers van de gemeentelijke herindeling aan het woord. Als het aan de provincie Zuid- Holland ligt, wordt het eiland Goeree-Over- flakkee per 1 januari 2013 één gemeente. Nu zijn het er nog vier: Goedereede, Dirksland, Middelharnis en Oostflakkee. Een uitzending gemist? Zoals over de Rijnlandroute in november? Kijk op www.watnouzuidholland.nl. Themajaar vaarwegen bijna ten einde Langs de historische vaarwegen en de water- liniesfs nog steeds veel te beleven! Kijk voor activiteiten die ook in december nog plaatsvinden, op de website www.levedevaarwegenenwaterlinies.nl Schaatsen in Scheveningen Van 14 november tot 16 januari is de bad plaats omgetoverd in een winterparadijs. www.elkedagvakantie.nl Twee Vernieuwde websites Geschiedenis van ZH: in een paar jaar tijd belangrijke informatiebron. De nieuwe rubriek Mijn verhaal nodigt bezoekers uit hun verhaal te vertellen. Er zijn ook prijzen mee te winnen. Ga naar www.geschiedentsvanzuidholland.nl Cultuuraanbod scholen toegankelijker: www.cultuurme.nu is in opdracht van de provincie ontwikkeld door Kunstgebouw, Erfgoedhuis en Proffiblio. Lancering 18-11. Wilt u meer weter» over onderwerpen in deze advertentie, kijk op www.zuid-hoiland.nl In de drukke Randstad vergt goede gebieds- ontwikkeling een integrale aanpak. Afstemming is nodig tussen overheden, marktpartijen, bewoners, bedrijven en maatschappelijke organisaties. De provincie heeft vier jaar erva ring met deze integrale gebiedsontwikkeling. In 2007 heeft het college van Gedeputeerde Staten in dat verband zes projecten benoemd, namelijk Zuidplaspolder, As Leiden-Katwijk, Integrale Ontwikkeling Delft Schiedam, Oude Rijnzone, Project Mainport Rotterdam en Kustontwikkeling. Later is het Hof van Delfland toegevoegd. De provincie is de ruimtelijk-eco nomische gebiedsregisseur. Het kabinet heeft in het regeerakkoord deze regierol bevestigd. De provincie gaat hiermee aan de slag. Door de crisis is het meer dan ooit nodig de plannen goed af te stemmen en daarbij prioriteiten te stellen. In de volgende editie geven we een overzicht van de andere gebiedsontwikkelings- projecten in de provincie. Maar we beginnen met de Zuidplaspolder. Project Zuidplaspolder Provincie en gemeenten werken binnen het programma Gebiedsontwikkeling Zuidplas polder al jaren samen met marktpartijen en maatschappelijke organisaties. Om de verste delijking in goede banen te leiden, worden woningbouw, werklocaties, infrastructuur, natuur en water in samenhang ontwikkeld. De Zuidplaspolder ligt centraal in de Randstad en wordt ontsloten door de A12 en A20. Rotterdam, Utrecht, Den Haag en Amsterdam zijn met de auto en trein goed te bereiken. Een uitstekende plek om te wonen of te werken. Niet voor niets zijn hier de afgelopen periode de nodige kassen en bedrijven terreinen ontstaan. De Zuidplaspolder wordt MoerkapeHe Gouda verantwoord en klimaatbestendig ontwikkeld. In het zuidelijke deel van het gebied komen nieuwe natuur- en recreatiegebieden. Er komt nieuwe regionale infrastructuur om bestaande kernen en polderwegen te ontlasten en nieuwe woon- en werklocaties beter te ontsluiten. De integrale gebiedsontwikkeling zorgt ervoor dat nieuwe woon- en werkmilieus in fases worden ontwikkeld. Parallelstructuur A12 Voor gebiedsontwikkeling is infrastructuur belangrijk: eerst bewegen, dan bouwen is het uitgangspunt van de provincie. De Parallel- structuur A12 moet een belangrijke bijdrage leveren aan goede en veilige dóórstroming van het verkeer in de Zuidplaspolder. Zo wordt gewerkt aan het oplossen van het fileprobleem op de A12 en het ontlasten van het onder liggend wegennet. Het project bestaat uit: Moordrechtboog, een nieuwe provinciale weg tussen (Knooppunt Moordrecht) A20 en A12 rfabij Waddinxveen; Extra Gouwekruising, een provinciale weg tussen Gouda en Moordrechtboog waarbij de Gouwe wordt gekruist door een beweeg bare brug; Rottelaan, een nieuwe provinciale weg verbinding van Waddinxveen richting veiling in Bleiswijk. Begin november hebben provincie en gemeente Zuidpias het inpassingsplan en het bestem mingsplan Gouweknoop vastgesteld. Eind 2011 wordt met de uitvoering gestart. 'De eerste gedachte die bij mij opkomt bij het thema 'Molens' zijn de uitstapjes die ik als kind met mijn ouders maakte naar Kinderdijk. Een onmisbaar onderdeel van de opvoeding voor een kind dat in Rotterdam geboren en getogen is. Ik zou er later nog vaak komen. Maar ook de molen aan de Overschjese Kleiweg is een beeld dat bij mijn jeugdherinne ringen past door de fietstochten van mijn ouderlijk huis in Schiebroek naar de zaak van mijn vader in Overschie.' Aan het woord is Edit Hallensleben, lid van de PvdA-fractie in Provinciale Staten. 'Toen ik in de jaren '70 vaak zelf mijn brood bakte, ging ik geregeld naar een van de molens in Schiedam om 'ongebuild' meel te kopen, zodat er lekker bruin brood uit de oven kwam.' Vrijwilligers onmisbaar 'Dit jaar besteden we in Provinciale Staten extra aandacht aan de molens in Zuid-Holland. In de commissie Samenleving, waarvan ik voor zitter ben, behandelen we ook culturele zaken. De molens zijn belangrijk in het culturele karakter van onze provincie. Daarom staat er voor ons ook een bezoek aan de molendriegang in Leidschendam op het programma. Dan zullen wij ongetwijfeld veel horen over de voorwaarden en omstandigheden om molens in een goede staat te houden. Op 7 december is het vrijwilligersdag. Ik ga dan een tijdje meedraaien als vrijwilliger in een molen. Ik weet wel dat er veel tijd van heel veel vrijwilligers gaat zitten in het, letterlijk en figuurlijk, draaiende houden van de molens in ons land. Ik ben heel nieuwsgierig naar hoe dat nu voelt, molenaar te zijn, ook al is het maar voor even.' Wie kent ze niet, de molens in Zuid-Holland? Met maar liefst 224 stuks is er altijd wel eentje bij u in de buurt. Veel mensen kennen ze als onlosmakelijk onderdeel van het landschap. Molens maken deel uit van onze geschiedenis. Ze waren cruciaal voor ons poldersysteem omdat ze het overtollige water wegpompten op hoger gelegen boezemwater. Tegenwoordig hebben de meeste molens een nieuwe functie. De molens op Kinderdijk trekken bijvoorbeeld jaarlijks duizenden buitenlandse bezoekers. Naast hun betekenis voor de toeris tische sector hebben molens een bijzondere •cultuurhistorische waarde. De jenevermolens zijn kenmerkend voor Schiedam (De Nolet, zie foto) en ook Rotterdam is trots op haar molens de Ster en de Lelie waar specerijen en tabak werden gemaakt. Ook al zijn ze niet meer in bedrijf, ze geven uw omgeving die eigenheid die u vertrouwd voorkomt. ...en ruimte scheppen Vanwege deze economische en landschappe lijke waarden vindt de provincie het van belang om molens op een juiste manier in te passen in ruimtelijke ontwikkelingen. In het molenbeleid is uiteengezet hoe de provincie hiervoor wil zorgen. De ruimte om de molen heen, de zogenoemde molenbiotoop, kan de provincie beschermen. Zo kan de molen wind blijven vangen. Het is zeker in het stedelijke- Rijnmondgebied niet eenvoudig om ruimte voor wonen, werken en recreëren altijd soepel te combineren. Het komende jaar organiseert de provincie het themajaar Leve de molens! om een breed publiek met dit bijzondere culturele erfgoed kennis te laten maken. Kijk op de web site www.levedemolens.nl voor activiteiten bij u in de buurt en beleef de molens!

Het Nieuwe Stadsblad | 2010 | | pagina 23