Het Schiedam van de Middeleeuwen WE NEMEN A VAN ONZE SHOWROO ELLEN 50% VERINGMEIER <S0°V Bud Spencer Terence Hill Blader door het digitale krantenarchief Kijk op de buienradar van Piet Kijk naar wat er in de buurt gebeurt KORTINGEN TOT WEL WONINGINRICHTING Vb <VV 1? I Altijd actueel: de weekkrant.nl woensdag 15 december 2010 Nieuwe Stadsblad pagina 26 Tien films www.deweekkrarit.nl/webwinkel Krant gemist? www.nieiiwestadsblad.nl Over Schiedam in de late middeleeuwen is niet veel gepubliceerd. Dit vindt zijn oorsprong in het niet of nauwelijks voorhanden heb ben van bronnen uit die tijd. Niettemin zijn er wel stukken nagelaten. Daaruit valt wel een voorstelling te maken hoe de stad er in die tijd uit zou hebben gezien. Frans Assenberg Schiedam Moeilijker wordt het om het da gelijkse leven te schetsen, laat staan de mentaliteit of de soci ale samenhang gedetailleerd te doorgronden. Hoe de stad tot stand kwam, is inmiddels wel bekend. Een dam in de Schie was de basis voor Schiedam. Door het overlijden van gravin Aleid in 1286 kwam de stad in handen van haar zoon Floris. Die had niet zoveel met Schie dam op, waardoor de arme sloe bers voor enige ondersteuning niet meer op het Huis te Riviere terecht konden. Zij moesten der halve in hun eigen onderhoud voorzien. Maar, de plaatselijke overheid liet dat niet zo maar ge beuren. Men wilde maatregelen 'ter armer behoef. Uit de nalatenschap van elke poorter (een stadsbewoner met burgerrecht) moest men het beste kleed (kledingstuk) af staan aan het gasthuis. De admi- 'Misschien heeft Aleid hem wel meegenomen' nistratie daarvan zou in handen komen van de gaSthuismeesters. Eigenlijk was het een verkapte belasting die de poorters na hun dood moesten betalen. In zijn 'Beschrijving van Schie dam' uit 1910 noemt K. Hee- ringa dit een lichte vorm van Gaat het regenen? www.deweekkrant.nl Actuele video's www.nieuwestadsblad.nl lijfeigenschap. Mogelijk dat de nabestaanden in plaats van bij voorbeeld de beste mantel of rok, de waarde daarvan afdroe gen. Eén van de ondertekenaars van de oorkonde ten aanzien van het beste kleed was 'Willem die Lakenman'. Verondersteld wordt dat deze Willem iets in laken deed. Laken is een geweven, viltachtig wollen stof. In het middeleeuwse Schie dam werd dus iets met weverij gedaan. Het laken ging in een vollerskuip om zijn dichtheid te krijgen en daarna werd het op ramen gespannen om te dro gen. De vraag is dan, waar men dat zoal deed? Het blijkt dat de oude Schiedammers daarvoor een deel van het land tussen de Nieuwlandse kade en de Schie gebruikten, het Raamveld. Het lag in de buurt van het Groene- weegje. Er was ook iemand die op de ramen moest passen. Het ging om Jan Bruneel die volgens Heeringa van Henegouwse af komst moet zijn geweest. "Mis- Prima donna Aleid van Schiedam voor de restanten van haar kasteel. FOTO: FRANS ASSENBERG. schien heeft Aleid hem meege nomen," veronderstelt hij. Lezers die belangstelling heb ben in de boeken, die in deze ru briek worden genoemd, kunnen het beste terecht in de winkel van de Historische Vereniging Schiedam aan het Broersveld 160. Dit bezoekerscentrum is iedere zaterdag geopend van 11 tot 16 uur. Bevoorrechte zwijntjes Binnen de wallen liepen var kens rond, die voor de veilig heid van de bewoners geringd moesten zijn. De slagtanden van de beren, de manrtetjes- varkens, moesten worden getrokken en zij mochten niet op straat gevoerd wor den, behalve de varkens van het St. Anthonisgilde en enkele andere bevoorrechte zwijntjes. 50% Unieke opruimings- leeg ver koop dus sla uw slag! Kortingen tot wél Vanaf nu hangen er hele IS andere prijskaartjes aan héél véél meubelen uit onze collectie. Kortingen tot 50% zijn eerder regel dan uitzondering. Profiteer snel want OP =OP en WEG =WEG INTftlfUftADVISEURS www.woonfacet.nl St. Liduinastraat 52 I 3117 CT Schiedam I Telefoon (010)42601 93

Het Nieuwe Stadsblad | 2010 | | pagina 26