Irado is dag en nacht standby Afsteektips Vuurwerkafvalzak Feiten over het gevaar van vuurwerk Illegaal vuurwerk Wanneer mag je vuurwerk kopen en afsteken? JL w A /i Elk jaar weer gebeuren er ongelukken met vuurwerk. Tijdens de vorige jaarwisseling vielen er zelfs twee keer zo veel slachtoffers als het jaar ervoor! Het blijft dus zaak om goed op te letten met vuurwerk, zowel bij het afsteken ervan als het kijken ernaar. Want de helft van de slachtoffers is een omstander. De meeste ongeluk ken worden veroorzaakt doordat mensen vuurwerk niet op de juiste manier afsteken of niet de juiste hulpmiddelen gebruiken. Tips bij de voorbereiding Maak nooit zelf vuurwerk! Meestal explodeert dit onverwacht en op het verkeerde moment. Laat het maken van vuurwerk aan de experts over. Koop dus alleen legaal vuurwerk bij officieel erkende verkooppunten tijdens de laatste drie dagen van het jaar. Vuurwerk moetje nooit bundelen of uit elkaar halen: experi menteren met vuurwerk is levensgevaarlijk! Bewaar vuurwerk op een droge en koele plaats, buiten het bereik van kinderen en nooit in je broek- of jaszak. Lees de afsteekinstructie: zo weet je van tevoren hoe je het vuurwerk veilig kunt afsteken, want in het donker zie je niets. Koop alleen bij officiële verkooppunten op 29, 30 of 31 de cember. Bereid je goed voor. Zorg dat je je vuurwerk op de juiste manier kunt afsteken. Zorg datje iets hebt om vuurpijlen in te zetten of om potten stabiel neer te zetten. Tips voor tijdens het afsteken (van 31 december 10.00 uur tot 1 januari 02.00 uur) Steek vuurwerk altijd buiten af, nooit binnen. Draag geen brandbare kleding of een capuchon. Steek altijd maximaal één stuk vuurwerk tegelijk af. Steek geen vuurwerk af vanuitje hand. Vuurwerk wordt vaak in de hand afgestoken en dan weggegooid. Dat is ronduit ge vaarlijk, omdat nooit met zekerheid valt te voorspellen wan neer het vuurwerk ontploft en waar het precies terechtkomt. Zet siervuurwerk altijd stevig neer op een stabiele, vlakke ondergrond (en niet op de stoeprand!). Zet pijlen altijd in een fles, die half is gevuld met zand of water. Vuurwerk dat de lucht inschiet veroorzaakt namelijk vaak ongelukken omdat het een andere koers volgt dan de bedoeling was. Sla voor grote vuurpijlen een pvc-buis in de grond. Bijna alle vuurpijlenpakketten bevatten tegenwoordig een PVC buis. Zet vuurwerkpotten altijd klem tussen twee stenen of gebruik een vuurwerkklem. Let op omstanders (mens en dier). Er is een groot misverstand over vuurwerk voor kinderen, bijvoorbeeld sterretjes. Die worden wel eens 'kindervuurwerk' of 'koud vuur' genoemd, maar dat is onzin! Koud vuur bestaat niet, dus ook sterretjes zijn gevaarlijk: het brandende deel heeft een temperatuur van 1.500 graden Celsius! Let bij het afsteken op de windrichting. Houd vuurwerk buiten het bereik van kinderen. Steek vuurwerk aan met een aansteeklont, sigaret of sigaar. Neem voldoende afstand, minstens zes meter. Wil je zeker zijn dat er geen vuurwerk in je ogen komt? Zet dan een veiligheidsbril op! Tips voor na het afsteken Steek weigeraars (vuurwerk dat niet is afgegaan) nooit opnieuw aan: de lont kan al zover zijn opgebrand dat het vuurwerk bij een hernieuwde poging direct explodeert. Ruim vuurwerkafval meteen op. Je kunt het gewoon bij het huisvuil doen. Houd brandwonden minstens tien minuten onder lauw, zacht- stromend water. iVoor Aart Lingen van Irado zijn de dagen rond de jaarwisseling misschien wel de drukste van het jaar. "Irado zorgt ervoor dat brandbare spullen die op straat liggen zo snel mogelijk worden verwijderd. We zijn daarvoor als het nodig is dag en nacht in touw. En dat begint meestal al voor de kerst", zegt Aart. Hij werkt al Aart Lingen zo'n dertig jaar bij Irado, dus hij weet inmiddels waarover hij praat. Samen met zijn collega Gerard van Leeuwen verzorgt hij elk jaar de wachtdienstregeling voor de jaarwisselingperiode. "We staan in rechtstreeks contact met de politie en het veilig heidsteam. Als er ergens kerstbomen of ander brandbaar afval wat illegaal wordt verzameld ligt, halen wij het in overleg met de andere partijen weg." Irado heeft voor dit werk continu een huisvuilwagen en een kraanwagen met bemanning beschikbaar. Aart Lingen: "Als er een melding binnenkomt, zijn we binnen een half uur ter plaatse, eventueel met ondersteuning van de po litie, maar gelukkig is dat meestal niet nodig. Over het algemeen hebben we geen problemen met jongeren. Die begrijpen ook wel dat we gewoon ons werk doen." Vuurwerk mag alleen worden verkocht op woensdag 29, donderdag 30 en vrijdag 31 december. Afsteken van vuurwerk mag echter pas vanaf vrijdag 31 december 10.00 uur tot zaterdag 1 januari 02.00 uur. De mannen van Irado kennen inmiddels alle geijkte plaatsen waar ze bomen en ander vuil moeten weghalen: "In Nieuwland en Groenoord zijn het vaak leegstaande kelderboxen die door de jeugd worden volgestouwd met kerstbomen, pallets en derge lijke. Al dat droge hout is natuurlijk heel brandgevaarlijk, dus dat moet direct worden weggehaald." Schiedam kent twee plaatsen waar tijdens de jaarwisseling kerstbomen mogen worden verbrand: de Westfrankelandsedijk en de Maasdijk/Buitenhavenweg. Bedrijven die makkelijk van hun afval afwillen proberen daar soms misbruik van te maken, door illegaal hun afVal te storten: "Het gaat dan om bijvoorbeeld autobanden, spaanplaat, bankstellen en andere spullen, die abso luut niet thuishoren in een vreugdevuur. Door dat afval illegaal te dumpen, brengen ze de organisatoren van het vreugdevuur in de problemen. Die worden er namelijk op aangesproken." De laatste dag van december is traditioneel de drukste van het jaar. "De ervaring is dat we dan zo vaak moeten uitrukken, dat we soms met wel drie vuilnisauto's tegelijk actief zijn. Maar we zijn erop voorbereid!", besluit Aart Lingen. In de periode van 24 december 2009 tot en met 3 januari 2010 zijn er landelijk naar schatting 770 slachtoffers van vuurwerkon gevallen behandeld op de spoedeisende hulp van een ziekenhuis. Meer dan de helft van de slachtoffers (55 procent) kwam binnen op 1 januari tussen 00.00 en 03.00 uur 's nachts, 17 procent op 31 december. Bijna de helft van de slachtoffers (46 procent) viel in de leef tijdscategorie van 10 tot en met 19 jaar. Eén op de vijf slachtof fers (19 procent) had oogletsel. Slachtoffers hadden tijdens de afgelopen jaarwisseling vooral letsel aan handen (22 procent) en vingers (17 procent) opgelopen. Ook het aandeel brandwonden was met 40 procent erg hoog. Van 53 procent van de op de SEH-afdeling behandelde slachtof fers is bekend dat het slachtoffer het vuurwerk zelf had afgesto ken, van 36 procent weten we dat het vuurwerk door een ander was afgestoken. Het aandeel letsels door knalvuurwerk (28 procent) lag voor zover bekend lager dan het aandeel letsels door siervuurwerk (55 procent) Van 8 procent van de ongevallen weten we dat het letsel is ver oorzaakt door illegaal vuurwerk. In Nederland is illegaal vuurwerk niet alleen verboden om te kopen of te verkopen, maar u mag het ook niet in bezit heb ben, opslaan, vervoeren of afsteken. Doordat de Nederlandse vuurweikwet beduidend strenger is dan die van de omringende landen, wordt het vuurwerk dat in Nederland mag worden verkocht als minder spectaculair beschouwd. Ook verdwijnen er steeds meer vuurwerkverkooppunten doordat de regelgeving voor vuurwerkopslag steeds strenger wordt. Verder zijn de veikooptijden beperkt tot de laatste drie dagen van het jaar. Illegaal vuurwerk wijkt op een aantal punten af van toegestaan vuurwerk: Bij illegaal vuurwerk is vaak geen Nederlandstalige gebruiksaanwijzing aanwezig. Het bevat te veel kruit en valt daardoor in de categorie 'professioneel vuurwerk' (of'evenementenvuurwerk'). Illegaal vuurwerk veroorzaakt te harde knallen: vaak wordt de Nederlandse maximumwaarde van 156 decibel overschreden. "Vuurwerkafval? Dat ruimt de gemeente wel op..." Geen excuus, vuurwerkafval ruim je zelf op! Deze tekst ontvangt iedereen die vuurwerk koopt bij een Schiedam vuurverkooppunt op een flyer. Daarnaast krijgt iedereen ook een vuurwerkvuilnis zak mee naar huis. De gemeente doet er alles aan om de stad zo snel mogelijk weer schoon te krijgen, maar kan daar zeker hulp bij gebruiken. Neem dus uw verantwoordelijkheid en ruim de vuurwerkresten op na het afsteken. Dat bespaart ook mogelijk nog eens veel leed bij kinderen die op zoek gaan naar niet afgegaan vuurwerk en dit nogmaals proberen af te steken. Week 51 Woensdag 22 december 2010

Het Nieuwe Stadsblad | 2010 | | pagina 33