n II II II n Til j m - Vuurwerk verknalt feestdagen voor veel dieren Brandweer GEWELDDADIG? METEEN ZITTEN! -f Week 51 Woensdag 11 december 2010 Nog een paar dagen en dan vieren we weer Nieuwjaar. Het jaar wordt op de meeste plaatsen ingeluid met mooi en sierlijk vuurwerk. De meeste mensen genieten daar erg van, maar veel dieren zijn er allesbehalve blij mee. Honden, maar ook veel vo gels zijn ontzettend bang voor het onverwachtse geknal. Zeker honden met een jachtinstinct worden regelmatig helemaal wild. Veel eigenaren zien daarom vreselijk op tegen oudejaarsavond en durven hun huisdier niet alleen te laten. Dat is ook de beste oplossing. Door zelf thuis te blijven en zelf rustig te blijven kan het huisdier op zijn gemak worden gesteld. Tips voor dieren en vuurwerk Als uw hond angstig reageert op vuurwerk, is het verstandig het dier zo veel mogelijk te negeren. Door aandacht te geven, beloont u het angstige gedrag. De volgende keer zal uw huis dier door angstig gedrag weer om aandacht vragen. Daarom doet u als baas, de roedelleider, alsof het knallen en flitsen heel normaal is (dus niet straffen en niet belonen). Ook is het belangrijk om de hond op zijn eigen vertrouwde plaats te laten liggen. Het is verstandig om uw kat altijd binnen te houden op oude jaarsdag en gelegenheid te geven om weg te kunnen kruipen, bijvoorbeeld op de slaapkamer, waar hij/zij onder het bed kan kruipen. Ook de kelder kan een goede plaats zijn. Eventueel kunnen voor honden en katten kalmerende midde len worden gehaald bij de dierenarts die enkele uren voor het knallen van start gaataan de dieren kunnen worden gegeven. Bij vogels kan het voldoende zijn om een doek over de kooi te hangen. Zij gaan dan vaak slapen of houden zich rustig in het donker. Ook als u thuis feestviert, is het goed om even stil te staan bij de risico's op brand. Door eenvoudige maatregelen kunt u ervoor zorgen dat uw feest thuis veilig verloopt. Versiering Gebruik bij voorkeur moeilijk brandbaar versieringsmateriaal Hang versieringen langs en aan de plafonds zo op, dat nie mand er tegenaan kan lopen. Hang de versiering op met ijzerdraad, dan valt die bij brand niet snel naar beneden. Gebruik geen natuurlijk dennengroen. Dat is zeer brandbaar, zeker als het droog is. Verlichting Gebruik alleen goedgekeurde elektrische verlichting, bijvoor beeld met een KEMA-keur. Plak bekabeling die over de vloer loopt met stevige tape goed vast. Rol kabelhaspels altijd helemaal af. Verleng een verlengsnoer nooit met een ander verlengsnoer. Schakel de verlichting altijd uit wanneer u weggaat of gaat slapen. Kaarsen Zet kaarsen in een stevige houder en gebruik geen houders van plastic, hout of ander makkelijk brandbaar materiaal. Zet kaarsen niet te dicht bij een warmtebron, zoals op de vensterbank. Door warmte kunnen kaarsen buigen. Zet kaarsen ook niet dicht bij andere brandbare materialen, zoals de gordijnen. Zorg dat kaarsen buiten bereik van kinderen en huisdieren blijven en laat hen nooit alleen met brandende kaarsen. De kaarsen in kerststukjes kunt u beter niet aansteken. Fonduen en gourmetten Zorg dat het fondue- of gourmetstel tijdens gebruik op een niet-brandbaar onderblad met opstaande randen staat. Gebruikt u spiritus? Vul dan nooit de brander in de nabijheid van vuur. Vul de brander pas als deze helemaal is afgekoeld en doe dit niet op de tafel. Een spiritusvlam is nagenoeg onzichtbaar; hij kan nog volop branden terwijl u denkt dat hij uit is. Nog beter is het om een gelbrander te gebruiker. Die is veiliger. De vlam kan in de pan slaan. Leg daarom een passend dek sel of anders een branddeken in de buurt om snel te kunnen reageren. Reik nooit over een fondue- of gourmetstel heen om iets te pakken om brandwonden te voorkomen. Kerstbomen Een kunstkerstboom die moeilijk brandbaar is, is veel veiliger dan een natuurlijke kerstboom. Toch een natuurlijke boom? Zet deze dan in de verste hoek van de kamer (gezien vanaf de uitgang van uw kamer), dus niet in de loop- of vluchtroute. Zorg ervoor dat de boom goed stevig staat en niet gemakke lijk omvergelopen kan worden. Om te zorgen dat de boom minder brandbaar is, moet de boom vocht kunnen vasthouden. Kijk bij de koop of er geen groene naalden uitvallen. Dit kunt u testen door eeh paar keer met de boom op de grond te tikken. Zaag 3 centimeter van de stam af en plaats de boom in een houder waarin deze 5 centimeter onder water kan staan. Vul het reservoir dagelijks bij met water. Een kerstboom met kluit kan natuurlijk ook, mits deze voldoende water kan opnemen en ook dagelijks voldoende water krijgt. In een verwarmde ruimte kan een boom maximaal drie weken het vocht vasthouden. Mocht de boom veel naalden verliezen of bruin worden, dan moet de boom zo snel mogelijk worden verwijderd. Gebruik nooit echte kaarsjes in de boom. Brand Mocht er ondanks alle maatregelen toch nog iets misgaan, han del dan als volgt: 1. Blijf kalm. 2. Waarschuw de overige aanwezigen. 3. Vlucht vólgens uw eigen vluchtplan. 4. Houd deuren en ramen gesloten en sluit deuren achter u. 5. Blijf bij rookontwikkeling dicht bij de grond. 6. Bel - nadat u gevlucht bent - direct 112. Geweld hoort daar niet bij! Daarom wordt hard opgetreden tegen geweld op straat, in het ver keer, bij het sporten en in het uitgaansleven. Wie zich tijdens de feestdagen van 2010 geweld dadig gedraagt, kan rekenen op een stevige aanpak. Met de feestdagen breiden we dit uit. worden opgepakt, lopen het risico om twee nachten in de cel te verblijven. Mensen die z ernstig geweld plegen, blijven natuurlijk nog langer zitten. Daarna ga je de deur uit, direct voorzien van een boete, vooruitzicht op een taakstraf of een dagvaarding om voor de rechter te verschijner De aanpak geldt voor 18-ptussers. Een weekend in de cel? Of tijdens de feestdagen? Laat het niet zo ver komen Handige telefoonnummers en websites Alarmnummer 112 Politie Geen spoed 0900-8844 www.politie.nl/rotterdam-rijnmond Brandweer Geen spoed 010-297 41 40 www.brandweer.nl Huisartsenpost 010-249 39 39 Irado 010-262 10 00 www.irado.nl Gemeente Schiedam 010-219 11 11 (algemeen) 010-21914 55 Lichtblauwe Brigade www.schiedam.nl Openingstijden Stadswinkel De Stadswinkel is rond de feestdagen geopend op de volgende tijdstippen:. Zonder afspraak: maandag tot en met vrijdag van 09.00 - 13.00 uur Met afspraak: maandag, woensdag, donderdag van 14.00 - 20.00 uur Voor vrijdagmiddag 24 en 31 december worden geen afspraken gemaakt. De Stadswinkel is dan gesloten. MmÊmmm. ■nHMMMMMMMft

Het Nieuwe Stadsblad | 2010 | | pagina 34