Vuurwerk veiliger en mooier i n Buskruitproef leidt tot vuurwerk Koop alleen legaal vuurwerk ii JL r' v4 TT Door toegenomen prijs/prestatie verhouding is het dit jaar nog minder lonend om naar België af te reizen Vuurwerk 2010 woensdag 29 december 2010 Nieuwe Stadsblad pagina 46 gebruiksaanwijzing heeft u weinig kans op "Vanaf juli 2013 wordt de vei ligheid voor elk stukje vuurwerk door een CE keuring geborgd. Hierdoor wordt automatisch de lat voor kwaliteits- en veilheids- eisen hoger gelegd", voorspelt de vuurwerkspecialist. Nog meer dan voorheen ver wacht Busscher een duidelijk verschil in de wensen van de consumenten. Hij maakt onder scheid tussen families, waarvoor het vuurwerk een lichte uitstra ling heeft en aan deze groep is aangepast met meer siereffecten dan harde knallen. En voor de echte 'die hards' zijn er de vijf honderd grams cakes. Dozen, die in omvang dus kleiner zijn geworden, maar waarvan de inhoud sterk is verbeterd met aan professioneel grenzende effecten. Knalvuurwerk Busscher meldt ook een nieuwe trend bij het knalvuurwerk. "De om- rfi zet van mortiertjes (de Shocks en de Thunder- 'te king) is explosief toegeno- men. Dit ook bij meisjes zeer geliefde artikel verdringt lang zaam de kanonslagenmarkt. Om rV hierop verder in te spelen is dit jaar de tube verder vergroot en zijn er naast de harde burst ook mooiere siereffecten aan toegevoegd." De tijd dat de vuurwerkliefhebber op goed geluk vuurwerk bestelde, ligt al lang achter ons. Door het hele land laten vuurwerkspecialis ten zien wat er dit jaar te koop is door vuurwerkshows te houden. Frans Busscher ziet nog meer nieuweontwikkelingen. "Het belang van de nieuwe media is ook aan de vuurwerkbranche niet voorbijgegaan. Steeds meer consumenten willen via filmpjes, forums en twitter geïnformeerd worden en via internet bestellen. Op deze manier wordt de bele ving van oud en nieuw niet meer beperkt tot budjaarsdag alleen. De voorpret en de contacten van de liefhebbers onderling krijgt een steeds groter aandeel." uuurwerk.startpagina.nl Echte vuurwerkliefhebbers opgelet. Vijfhonderd grams cakes (vuurwerkdozen) worden goedkoper! Met dit goede nieuws komt vuurwerkspecialist Frans Busscher. Daar komt nog bij dat het vuurwerk steeds veiliger wordt. Het wordt een mooie jaarwisseling. "Door steeds verder gaande technische ontwikkelingen in China is de kruitsamenstelling van de cakes sterk verbeterd en zijn er met dezelfde kruithoe- veelheden steeds meer en mooi ere effecten mogelijk. Omdat wel de inhoud is verbeterd maar de cakes kleiner worden zijn de transport- eniogistiekkosten af genomen. Hierdoor worden de 500 grams toppers over de hele linie goedkoper", legt Frans Busscher uit. "Vanwege deze toegenomen prijs/prestatie ver houding is het dit jaar nog min der lonend om naar België af te reizen", vindt hij. Veiliger Om echt te kunnen genieten van al het prachtige dat vuurwerk te bieden heeft, is veiligheid heel belangrijk. Busscher constateert dat het de goede kant op gaat. "Door een aantal leveranciers worden de pakketten geleverd met een afsteekplatvorm, zodat het mogelijk omvallen van cakes nog verder wordt tegengegaan. Hierop is ook een afsteekvolg- orde aangeven om nog mooier effect te krijgen." En in de toekomst wordt het nog beter. 'Vuurwerk tijdens de jaarwisse ling is een traditie. Leuk, mooi, spannend en spectaculair al dat sier- en knalmateriaal, maar het brengt ook risico's met zich mee', waarschuwt de brandweer op haar site en adviseert om goed J op te letten bij het kopen en afsteken van vuurwerk. De brandweer stelt vast dat bij veel ongevallen met vuurwerk spra ke is van verboden vuurwerk. 'Het heeft meestal een zwaardere la ding dan is toegestaan en ook ontbreekt vaak de gebruiksaan wijzing.' Illegaal vuurwerk, dus ook zelf gefabriceerd materiaal, is uiteraard verboden. Redenen genoeg om alleen legaal vuurwerk te kopen bij erkende vuurwerkhandela ren. Dat mag op 29, 30 en 31 december door personen van 16 jaar en ouder. 'Goedgekeurd vuurwerk is altijd voorzien van een lont, een Nederlandse gebruiksaanwijzing en het opschrift 'geschikt voor particulier gebruik'. Vuurwerk dat u in de winkel koopt, moet voldoen aan een aantal eisen om het afsteken van vuurwerk zo veilig mogelijk te maken. Als u dit vuurwerk afsteekt volgens de ongelukken', weet de brand weer uit ervaring. En geeft ook tips hoe vuurwerk op veilig kan worden afgesto ken. 'Zorg dat siervuurwerk altijd stevig en stabiel staat. Zet pijlen altijd in een fles, half gevuld met zand. Sla voor grote vuurpijlen een pvc-buis in de grond. Zet vuurwerkpotten altijd klem tussen twee stenen. Steek vuurwerk aan met een aansteeklont, sigaret of si gaar.' Meer tips staan op www.brandweer.nl wel eens voor verlichting van terreinen of het geven van sig nalen. De Chinezen beschikten zeker vanaf de vroege 13e eeuw over buskruit, het belangrijkste bestanddeel van vuurwerk. Vlak nadat de Chinezen het buskruit hadden ontdekt, deden ze er al proeven mee. Uit de proeven kwamen verschillende soorten vuurwerk voort. Het Chinese vuurwerk werd vooral gemaakt in de stad Liu Yang, waar weten schappers werkten aan de spe ciale effecten en kracht van het explosieve goed. Vuurwerk vond na de ontdekking snel zijn weg naar Europa. Aan menige hoven werden spektakels met vuurwerk opgevoerd, onder meer aan het Hof van Versailles. Ook nu wordt niet alleen met Oud en Nieuw vuurwerk af gestoken. Over de hele wereld vinden geregeld grootschalige vuurwerkfestivals plaats, al dan niet met een religieuze achter grond. In Nederland is er half augustus het Vuurwerkfestival Scheveningen wat ook een win- terversie kent in december. Met name landen als Spanje, Malta, Italië en Duitsland hebben jaar lijks meerdere traditionele fees ten waarbij groot vuurwerk het middelpunt vormt. In Nederland is er vorig jaar voor maar liefst 68 miljoen euro aan vuurwerk verkocht. De tra ditie om rond de jaarwisseling vuurwerk af te steken heeft on der de economische crisis niet te lijden. Vuurwerk is waarschijnlijk ontdekt door de Bengalen (het woord 'Bengaals vuurwerk' vér- wijst nog naar het land Bangla desh), maar werd pas op grote schaal gebruikt door de Chi nezen, aan het begin van onze jaartelling. Zij gebruikten het bij religieuze gebeurtenissen om boze geesten te verdrijven. Mili tairen gebruiken vuurwerk ook

Het Nieuwe Stadsblad | 2010 | | pagina 46