J fw| f wt w Klankbordgroep maandelijks bijeen Bomen eventueel op terpjes Beatrixpark Schiedam groen hart in beweging Eerste stap naar gezonde bomen in Beatrixpark jjfc j k - Ook kinderen denken mee over de toekomst van hun Beatrixpark gemeente Schiedam uitgave 2 - maart 2011 Tips of vragen Mail Kees Nagelkerke via beatrixpark@schiedam.nl Variatie nodig in vorm en kleur Om het bomenplan te realiseren, worden sommige bomen in het Beatrixpark gekapt en andere typen bomen nieuw geplant. Het kappen van de bomen gebeurt in twee fasen. Bij de eerste kap halen we alleen alle slechte en gevaarlijke bomen weg. Omdat we nog met het samenstellen van de plannen voor het park bezig zijn, rooien we geen bomen voordat het ontwerp is goedgekeurd. Dan is ook bekend waar we nieuwe bomen willen planten en welke soorten we daarvoor willen gebruiken. Bij de nieuw te planten bomen willen we over wegend inheemse soorten gebruiken die hier thuis horen. Zij kunnen hier goed groeien en zijn beter bestand tegen de natte bodem. In het ontwerp besteden we ook aandacht aan variatie in kleur en vorm. Naar verwachting gaan we minder bomen terugplanten dan weghalen omdat de bosplant soenen in het park de afgelopen jaren te weinig zijn uitgedund. Daardoor staan veel bomen elkaar in de weg. Om alle ideeën voor het park te stroomlijnen, zijn in oktober een klankbordgroep en werk groepen opgericht. De voorzitters van de werkgroepen vertellen in de klankbordgroep welke ideeën er rondom een thema bestaan. Denk aan groen en natuur, veiligheid, speeltuin-kinderboerderij-heemtuin, kinderen, ouderen, kunst, parkmeubilair, sport, gezondheid en bewegen, toerisme, horeca en evenementen, vanuit de wijken, et cetera. In november spraken 25 klankbord- en werkgroepleden o.a. over de toegankelijkheid van het park, de padenstructuur, de (on)zichtbaarheid van de heemtuin, een landschappelijk of attractieconcept voor het park en een mogelijk moeraseiland. Vanaf 10 januari komt de Klankbordgroep Beatrixpark maandelijks bijeen. Projectmanager Beatrixpark Kees Nagelkerke is voorzitter van de klankbordgroep: "We hopen op deze manier alle denkrichtingen mee te kunnen nemen om tot een logisch schets ontwerp te komen. Dat willen we in mei kunnen voorleggen als advies aan onze wethouder Ad Hekman en na zijn goedkeuring ook aan de andere collegeleden." Wie ideeën heeft voor het Beatrixpark kan die altijd inzenden naar beatrixpark@schiedam.nl Naast het kappen van bomen, worden verzakte delen opgehoogd. Er wordt voor het hele park gezocht naar passende oplossingen voor het verzakken van de nieuw te planten bomen. Bijvoorbeeld door nieuwe bomen op kleine heuveltjes (terpen) te plaatsen of door de bomen te 'funderen' zodat ze niet kunnen zakken. Zo proberen we oplossingen te bedenken waardoor de nieuwe bomen langer mee kunnen gaan. In het Beatrixpark vormen de waterplassen een bron van plezier. Zo vaart de Stich ting Minimouse er met radiografisch bestuurbare modelbootjes. Francisca-Jennifer Wittschut van deze stichting denkt in een werkgroep mee over het toekomstig watergebruik kt het park. Samen met tientallen enthousiaste Schiedammers werkt de gemeente aan een plan om het Beatrixpark weer gezond, aantrekkelijk, veilig en goed begaanbaar te maken. Grote bomen verzakken door de natte bodem en sommige park- delen zijn vrijwel dichtgegroeid. Daarnaast hebben vorig jaar de iepziekte en stormen flink huisgehouden. Al geruime tijd heeft de gemeente Schiedam subsidies beschikbaar van het Rijk om doel treffende maatregelen te nemen. In het gebied langs de Poldervaart zullen de verbeteringen snel zichtbaar worden. In de Poldervaartzone is nu veel wateroverlast, deels doordat de drassige veenbodem verzakt. Die wateroverlast is vervelend voor bezoekers van het park, maar ook slecht voor de aanwezige bomen. Veel bomen staan te nat en verkeren daardoor nu in slechte staat. Ze rotten als het ware van onder weg. Door de Bomenwacht, een onafhankelijke organisatie, zijn alle bomen in de Poldervaartzone in kaart gebracht. Per boom is bekend om welke soort het gaat en of de boom in goede gezondheid is. Met die gegevens is een bomenplan opgesteld, gericht op een verjongd en gezond bomenbestand. Deze boom wordt opgegeten door paddenstoelen. Een mooi plaatje, maar het kan wel gevaarlijk zijn wanneer de boom hierdoor omvalt. Het Beatrixpark is een fantastische (speel)plek voor kinderen. Vooral het centrale eiland wordt in de hele regio gewaardeerd. In Fort Drakensteijn, waar kinderen met en zonder beperking volop kunnen spelen, komen jaarlijks circa 100.000 kinderen en hun begeleiders. De dieren in de Kinderboerderij worden door 65.000 bezoekers per jaar bekeken. De Heemtuin wordt volop bezocht door ouderen, maar ook schoolklassen zijn vaste bezoekers voor een leuke educatieve dag. Eigen mening Bij de herinrichting van een park waar ook kinderen veel gebruik van maken, is het belangrijk dat ze daarover zelf volwaardig kunnen meedenken. Daarom heeft de gemeente Schiedam aan Stichting Kik'r opdracht verleend een kinderpanel voor het Beatrixpark op te richten. Dit doet de stichting in samenwerking met het project- en communicatiebureau Tante Yo. Het bureau heeft brede ervaring met kinderparticipatie. Mirjam Tol, die als buurtmakelaar bij Tante Yo werkt, zit samen met kinderen in de werkgroep speeltuin-kinder- boerderij-heemtuin. Als trekker van het Beatrixpark- kinderpanel zorgt ze dat kinderen zelf een gedegen mening vormen over verschillende aspecten van de herstructurering. Twee kinderen per school "In ons Beatrixpark-kinderpanel zitten kinderen uit alle wijken van Schiedam. Samen komen we met een voorstel voor veranderingen. Vanuit elke school willen we graag twee kinderen in ons panel. Nu doen al vijf scholen mee. De basisscholen Gravin Aleida uit West, Wijkschool De Gorzen, De Regenboog in Woudhoek, 't Windas in Kethel en Sint Jan in Oost-Binnenstad. We hopen dat meer scholen zich gaan aansluiten. Op 5 januari zijn we gestart met een excursie naar het park. Daarna zijn nog vier bijeenkomsten van het kinderpanel gepland bij Stichting Kik'r aan de Groenelaan." Wil je ook meedenken vanuit jouw school? Mail dan naar mirjamtol@tanteyo.nl.

Het Nieuwe Stadsblad | 2011 | | pagina 11