irado A Somen houden we Schiedam schoon Tip van Frank Groot tuinafval? tAaart Agenda Snoeitips rozen Wist u dat: 1 Bomen geven de stad sfeer en zorgen voor zuurstof en afwatering. Irado beheert dit waardevolle 'bezit' voor de gemeente. Deze weken wordt er flink gesnoeid en soms ook gekapt als een boom door ziekte of ouderdom onveilig wordt. 'De gemeente heeft een 'zorgplicht' en moet elke boom eens in de driejaar controleren op vitaliteit', zegt Hans Heijligers, Teammanager Groen van Irado. 'Dat onderzoek wordt voor iedere boom nauwkeurig en deskundig uitgevoerd. Eerst een visuele inspectie. Indien nodig volgt daarna kloppen, boren en eventueel een trekproef om de stabiliteit te testen. Snoeien of vellen Soms blijkt dan dat een boom niet meer veilig is door stormschade, ziekte of ouderdom. Soms betekent dat snoeien, soms is een boom te onveilig en moeten we hem vellen. Uit het onderzoek komt naar voren dat we dit jaar ongeveer 3400 Schiedamse bomen moeten snoeien en 950 bomen moeten kappen.' Inmiddels is dat in volle gang. 'Tenzij een boom echt zeer onveilig is, gaan we wijk voor wijk te werk', zegt Hans. 'Bij het snoeien en kappen houden we zoveel mogelijke rekening met omwonenden, op een drukke route werken we zoveel mogelijk buiten de spits. Daarnaast zorgen we dat we medio maart klaar zijn met kappen, omdat daarna de kans groter wordt dat we bijvoorbeefd broedende vogels tegenkomen. We houden daar overigens het hele jaar rekening mee. Gisteren nog troffen we een nestje aan. Dan laten we de betreffende boom - mits verantwoord - nog even staan. Bij dit alles volgen we de wetgeving: de flora- en faunawet.' Boombestand op peil houden Omdat het om noodkap gaat, is geen kapvergunning nodig. 'Een onveilige boom moet gekapt worden, hoe jammer dat ook is. Een bezwarenprocedure is in zo'n situatie niet mogelijk. Maar het uitgangspunt van de gemeente Schiedam is dat het boombestand op peil blijft: we planten in overleg met de gemeente evenveel bomen terug.' Frank van Deursen is medewerker Groen bij de bomenploeg en werkt 35 jaar bij Irado. 'Bomen kappen is een noodzakelijk kwaad. Met mijn zaag heb ik inmiddels aardig wat bomen gekapt, maar niet zonder reden. Laten we zorgvuldig omgaan met onze bomen. Een jonge boom groeit en kan later te groot worden voor de tuin. Kappen is dan vaak de oplossing. Ik vind dat jammer: je kunt dit voorkomen door hier bij het aanplanten al rekening mee te houden.' Bent u na de koude winter weer van plan uw tuin zomerklaar en leefbaar te maken? Bij uw snoeiwerkzaamheden stapelen de hoeveelheden groot tuinafval zoals takken, oude planten en grote hoeveelheden ander groen tuinafval zich vrij snel op. Belt u dan Irado! In maart rijden wij een speciale 'tuinafvalroute' om uw grove tuinafval op te halen en zorgen we ervoor dat het terecht komt bij een composteer- bedrijf. Klein tuinafval kunt u gewoon in de minicontainer voor gft-afval stoppen of bij het afvalbrengstation brengen. Wilt u gebruik maken van deze extra service, belt u dan onze klantenservice (010 - 262 1000) voor het maken van een afspraak. Dat kan tot 12 maart. Zij geven meteen aan hoe u het tuinafval het beste kunt aanbieden. Op 12 maart aanstaande zet Schiedam zich extra in voor een schone stad. Op verschillende plekken in de stad kunt u de handen uit de mouwen steken en meehelpen met het opruimen van zwerfafval en het verwijderen van onkruid in uw eigen straat of wijk. De gemeente Schiedam onderneemt hierin allerlei initiatieven. Irado ondersteunt deze initiatieven van harte! We doen dagelijks ons best om de openbare ruimten in onze stad schoon, leefbaar en veilig te houden! Zo houden we samen Schiedam schoon. We wensen u een zinvolle én gezellige dag toe op zaterdag 12 maart. 12 maart: Snoeicursus rozen 12 maart: Landelijke Opschoondag 19 maart: Rondrit met mensen met een verstandelijke beperking 23 maart: Boomfeestdag 26 maart: Compostdag 27 maart: Lentedag Wilt u uw rozen weer net zo mooi bloeiend krijgen als vorig jaar?. Deze periode is de beste tijd om uw rozen te snoeien. Wilt u weten hoe en heeft u behoefte aan snoeitips? Ruud van afdeling Natuur Educatie geeft op zaterdag 12 maart een workshop rozen snoeien bij boerderij de Groene Raat. Van 13.00 tot 15.00 uur krijgt u snoei tips en gaat u zelf aan de slag met het snoeien van rozen in de voorbeeldtuinen. Wilt u deelnemen, dan kunt u zich via e-mail tot 9 maart opgeven bij Ruud (r.van.buytenen@irado.nl). Aan de workshop zijn geen kosten verbonden. In Schiedam circa 35.000 bomen staan? Dit bomenbestand uit circa 70 verschillende soorten bestaat? Populieren (1930) en Platanen (1800) het meest voorkomen? De Populier, de Els, en de (knot)Wilg het meeste onderhoud vragen? De dikste boom in Schiedam een doorsnede heeft van circa 120 cm. De oudste bomen van Schiedam op openbaar gebied staan. Het zijn de Oriëntaalse plataan aan de Plantage en de Paardenkastanje bij de Ruïne/ Stadserf en ze zijn circa 100 jaar. www.irado.nl 010-262 1000

Het Nieuwe Stadsblad | 2011 | | pagina 12