Eindelijk veilig na verschrikkingen Achter de bergen Piet Paulusma: lekker met een boek op de bank! Snel naar huis voor het laatste hoofdstuk Columns Lees alles van Henk Spaan nog een keer Portretten Armoede en verkrachting maar ook kracht en hoop wimmmm Spanning gebaseerd op historie Boekenweek Altijd actueel: de weekkrant.nl Boekenweer www.deweekkrant.nl Verkeersinformatie www.deweekkrant.nl www.deweekkrant.nl/spaan kader abdouh schreven portret ten. Daai gaat het tiidens de Boe- kenwee van 2011 net iets meer om dan anders. Boeken waarin het levensverhaal centraal staat, krijgen extra aan dacht. En wie zo'n boek (of een ander boek van mini maal 12,50) koopt, krijgt het Boekenweekgeschenk van kader Adbolah erbij. De kraai is in een oplage van ruim 951.000 exemplaren gedrukt. Daarnaast is het boek het eerste geschenk dat ook als e-Boekenweek- geschenk beschikbaar is. "In de Perzische literatuur wordt een mooie functie aan de kraai toegedicht," vertelt Abdolah. "De kraai kondigt altijd een belang rijke gebeurtenis aan. In dit geval is dat de komst van de koning." Daarmee doelt Abdolah op zijn nieuwe roman De koning, die kort voor het begin van de Boekenweek zijn weg vond naar de boekhandels. "Ja, alweer een boek van Kader Abdolah. Ik moet schrijven wat de Iraanse schrijvers niet schrijven kunnen. Voor mij is schrijven een overwinning op de dicta tuur en de vreselijke Iraanse onderdrukking." GöcscHBZïvzasr Heftig. Dat is wel het minste wat gezegd kan worden van het levensverhaal van Amina Ingabire. "Maar het is niet iets waar ik me voor schaam. Ik vond het niet erg om mijn verhaal te vertellen. Het is nu verleden tijd." Dick Snijders De verschrikkingen die Rwandese burgeroorlog heeft gebracht, staat bijna iedereen nog wel bij. Maar hoe erg de slachtpartijen tussen Hutu's en Tutsi's ook geweest mogen zijn, het blijft ver weg. Met het verhaal van Amina Inga bire komt die oorlog angstig dichtbij. Maar Achter de bergen is veel meer dan een boek over die oorlog. Armoede, verkrachting, verlies, vlucht. Maar uiteindelijk ook kracht en hoop. Kracht en hoop, waarvan Ingabire hoopt dat ze ook andere Afrikaanse vrou wen tot inspiratie kunnen zijn. In 2006 was Amina voor de eerste keer na haar vlucht terug in Rwanda. Daar werd ze als het ware opnieuw met haar eigen jeugd geconfron teerd. "Veel meisjes zaten in dezelfde situatie als ik ooit had meegemaakt. Dus vond ik dat ik moest proberen daar iets aan te doen. Ik heb toen een stichting opgericht om een aantal van die meisjes te kun nen helpen." Verhaal Maar bij die stichting bleef het niet. Een vriendin reageerde namens haar op een oproep van Margriet en dat was weer Ook na de eerste sneeuw blijft Amina genieten van het leven in Nederland. de aanleiding om gevraagd te worden voor een interview voor de Jan. "Op die manier kwam ik in contact met Saskia Smit," blikt Ingabire terug. En dat contact werd erg intensief. "Ik had nogal een heftig ver haal te vertellen. Dat is niet iets om de hele dag achter elkaar te doen. Dus hebben we een planning gemaakt; een jaar lang heeft Saskia mij ongeveer elke donderdag drie uur lang geïnterviewd." Wie het boek leest wordt ernstig op de proef gesteld waar het gaat om het vertrou wen in de mensheid. In haar jonge leven ontmoet Amina zelden iemand die het goed met haar voor lijkt te hebben. Uitbuiting, vernedering en ver krachting zijn aan de orde van de dag. Soms moeilijk om op terug te kijken maar zeker niet met een gevoel van schaamte. "De Amina uit het boek is die van vijftien of twintig jaar gele den. Het gaat over dingen die mij. overkomen zijn, niet over dingen waar ik voor gekozen heb." Die keuzes maakte zij later na drukkelijk wel. "Met het boek wil ik ook andere vrouwen inspireren om iets van hun leven te maken. Toen ik net in Nederland was, heb ik gemerkt dat veel vrouwen niet over hun verleden durven te praten. Hopelijk draagt mijn verhaal ertoe bij dat zij hun kansen gaan pakken. Ik heb heel wat mensen gezien die apathisch op de bank voor de tv bleven hangen. Dezer mensen, vooral vrouwen, geloofden niet in zichzelf; dat is zo zonde. Ik zou willen roepen: je bent hier, pak de kansen die er zijn!" Een deel van de opbrengst van het boek gaat naar de stichting die Amina Ingabire in het leven riep voor het opvang huis voor tienermoeders in Rwanda. "Helaas is het voor mij op het moment, in verband met de politieke situatie, onmogelijk nieuwe activiteiten te ondernemen. De mensen hebben daar twee gezichten en ik moet voor mijn veilig heid kiezen. Ik geniet van mijn leven in Nederland maar blijf ondertussen het opvanghuis wel steunen." Win een boek Alleen al omdat met de aankoop het project in Rwanda gesteund wordt, is het boek z'n geld waard. De onwaar schijnlijke menselijke veerkracht is een andere. Maar we geven er ook tien weg. Ga naar www. deweekkrant.nl/actie Saskia Smit en Amina Ingabire, Achter de ber gen, the House of Books, 15,-. Internationale wapenhandel Twee doden die niets met elkaar te maken lijken te hebben, één brok spanning. En dat me dan 500 pa gina's lang. Inspecteur Joona Linna is weef lekker eigenwijs, maar heeft wel hulp nodig van de jonge afgetrainde Sapo-agente Saga Bauer. Niet zo raar als je weet wat ze allemaal het hoofd moeten bieden. De internationale wa penhandel is sowieso niet zo'n lekkere bedrijfstak. Als dan ook nog zaken gedaan wordt met verderfelijke regimes, weet je zeker dat elk bewijs van de aardbodem moet verdwijnen. Met als gevolg een jacht die bijna niet meer te stoppen lijkt. Als daar Joona Linna en Saga Bauer niet waren. (Lars Ke pler, Contract, Cargo, 19,90) •te» uml Toch een nieuw leven Hoe zit het nou met Fanny j Schickele en Clara Schenk? Het is maai een van de vragen die door je hoofd blijven spelen tijdens het lezen van De derde jongen. Nadat hij uit het concentratiekamp in het Italiaanse Bozen is bevrijd, begint Franz Müll een heel nieuw leven. Maar wel op de fundamenten van een vernietigd verleden. En vooral met een nieuwe zoon. Arjen Mulder laat de man die nooit ergens echt aardde zijn verant woordelijkheid nemen. Meer dan goed beschouwd van hem verwacht kon worden. Een aandoenlijk verhaal tegen een vervreemdende en tegelijker tijd herkenbare achtergrond. (De Arbeiderspers, 19,95) Meer dan een verkrachter Wanneer bijt Loganj McRae nu eindelijk van zich af? De brij gadier ma| dan niet d| beste tijd van zijn carrière doormaken, dat is toch nog geen reden om zich zo af te alten bekken door inspecteur Steel? Naast zijn relatie met Steel zijn er nog andere minder aange name zaken. Wat te denken van een gewelddadige seriever krachter die in Aberdeen wordt ondergebracht. Een gevoelige zaak. Maar is dat zó gevoelig dat daar zelfs hoofdinspecteur Danby voor uit Northumbria mee moet komen? Daar zit meer achter, merkt McRae al snel. (Stuart McBride, Eind spel, van Holkema Waren- dorf, 18,99) ADOLF H luw (evens Omstandigheden en keuzes Tegenover de absurde j eigendunk en zelf- J oversschat-J ting van Hitier, stelt Adolf onze kerheid en twijfel. Om met zuster Lucie te "mmm spreken: "Je twijfels maken je tot wie je bent: een fatsoenlijk man." Adolf H., Twee levens is een meer dan geslaagd ge- dachtenexperiment met twee verhaal lijnen naast elkaar. Wat als? vraèigt Eric-Emmanuel Schmitt zich af. Wat als Adolf Hitler wèl op die kunstacade mie was toegelaten en door net even andere omstandig heden en iets andere keuzes zijn frustraties had kunnen overwinnen? Wat had dat voor hem betekend? En voor het lot van de mensheid? Vragen en antwoorden om over na te denken! (Atlas, 29,95) hoeft niet altijd ge- loofwaardij te zijn om geloofwaar dig te lijken Helemaal niet als het een Terug naar duister verleden Ook na vele jaren draag je je verledi met je mee. Dat ervaart ookjanine als zij inmid| dels eigena: is van een succesvolle uitgaansge- legenheid in de periferie van Amsterdam. Als haar man Albert voor de deur van de club wordt doodgeschoten, wordt breed een afrekening in het criminele circuit vermoed. Maar Janine weet beter: Albert hield zich verre van criminele activitei ten. Om te achterhalen wie de moordenaar is geweest, zal zij echt terug moeten naar haar eigen verleden als Jenny. Een verleden dat ze juist zo zorgvuldig had verborgen. Maar ook dan is nog echt niet alles meteen duidelijk. (Linda Jansma, Caleidoscoop, Verbum Crime, 14,95) Zwemmen met tonijnen Een verhaal m JE u ij Èf so r gawjiwm SEE erg mooi verhaal is. Dat bewijst Sabina Bergman met Zeedieren zijn stille wezens. Al wanneer haar tante haar in de woning van haar overle den moeder aantreft, wordt duidelijk dat dat verwaar loosde meisje meer in haar mars heeft. Karen is en blijft autistisch maar heeft wel heel bijzondere kwaliteiten. Hoewel zakelijk instinct daar niet echt bij hoort, zorgt zij voor een nieuw leven van het noodlij dende familiebedrijf Consuelo Tonijnen. Maar eigenlijk voelt zij zich meer thuis in het water tussen de tonijnen! (Meulen- hoff, 18,95) TSHftMRIIOd J5Ü6X Thrillers www.deweekkrant.nl/webwinkel

Het Nieuwe Stadsblad | 2011 | | pagina 24