Cacaodoppen in de strijd tegen onkruid Tuinieren helpt tegen stress speeltjes Sector Dat kan een kamer vol bloemen met je doen! Slimme slang huist onder de grond Zomerbollen plantje als de vorst voorbij is L Gerbera-actie Bescherming bij de hand Met 40 meter waslijn Nieuwe lente Meer dan groen kleur Violen voor energie Groei Bloei t Altijd actueel: de weekkrant.nl Onkruid, slakken en katten zijn grote ergernissen van tuin- bezitters. Cacaodoppen bieden uitkomst. Terwijl je geniet van het decoratieve effect van ca caodoppen in de tuin, zijn de doppen met geheel andere za ken bezig. Cacaodoppen voe den de bodem, weren onkruid, houden slakken en katten op afstand en zorgen ervoor dat je minder vaak hoeft te sproeien. Toepassing en gebruik van cacaodoppen is eenvoudig. Je strooit ze gewóón in de border. Een laagje van een centimeter is voldoende om een jaarlang te genieten van de veje voordelen. De beste tijd om cacaodoppen te strooien is vanaf het voorjaar tot halverwege de zomer. Na een jaar kunnen de doppen door de bovenste grondlaag worden geharkt en kan er een nieuwe laag op worden gestrooid. Verkrijgbaar bij het tuincentrum. Kijk voor meer informatie op www.terrador.com. Dit jaar gaat de zomertijd in de nacht uan 26 op 27 maart. Het blijft steeds langer licht en we kijken met z'n allen reikhalzend uit naar vrolijk zonnig weer! Bloemen geven vrolijk heid aan de zomertijd en dat geldt in extra mate uoor gerbera's. De bloemen hebben de vorm uan de zon en zijn er in bijna alle kleuren uan de regenboog. Met de gerbera heb je niet alleen het zonnetje in huis... je wordt het zelf ook! Een beetje schoffelen of onkruid wieden helpt om te ontspannen. Dat blijkt uit een onderzoek van Alterra. Door het contact met de natuur neemt de hoeveelheid stres shormonen in het speeksel af. Dat natuur een rustgevende werking heeft, is inmiddels wijd geaccepteerd. Maar wetenschappelijke bewijzen in de vorm van gemeten waarden misten nog. Dr. Agnes van den Berg en Mariëtte Custers van Alterra voerden_daarom twee experimenten uit waarbij ze de hoeveelheid Cortisol registreer den in speeksel. Dit zogenoem de stresshormoon komt vrij in onze hersenen bij een dreiging. Het verhoogt de concentratie glucose in het bloed en onder drukt het immuunsysteem. Alle energie wordt gereser veerd om te kunnen vechten of vluchten. Wanneer de dreiging is verdwenen, neemt de stress doorgaans af. De stressreactie kan echter aanhouden en dan overspannenheid, depressies en lichamelijk klachten zoals hart- eri vaatziekten veroor zaken. Een proef met dertig leden van een volkstuinvereni ging laat zien dat werken in de natuur het herstelproces bevor dert. Na opwekking van een flinke dosis spanning gingen de deelnemende tuinders een half uurtje tuinieren of lezen in een magazine. Metingen lieten zien dat het stresshormoon Cortisol in het speeksel veel sterker was afgenomen bij de schoffelaars dan bij de lezers. De tuinierende tuinders kwa men significant beter tot rust dan wie een boek las. Om te vieren dat de zomertijd in Nederland is ingegaan, wordt bij bloe misten in april een vrolijke actie gehouden. Met het thema 'Zomertijd is ger- beratijd' krijgen kinderen een kleurplaat en iedereen die een bos gerbera's koopt een leuke set wenskaarten. Meer informatie en inspi- l_ ratie over bloemen vind je op www.mooiwatbloemen- doen.nl. Winterbescherming van je planten kun je nu wel weg halen, maar houdt het nog wel even bij de hand. Van wege maart en haar staart. Vaste planten kun je op 5 cm boven de grond afknip pen en de oude stengels en resten van vorig jaar verwij deren. Pas wel op dat je de jonge uitlopers of knoppen niet beschadigt. In maart kun je nog geen werkzaam heden aan de vijver uitvoe ren. Controleer alleen of er geen schade door vorst is opgetreden en houdt altijd y de luchtvoorziening in de gaten. Het aanleggen van een nieuwe vijver kan wel prima in maart gebeuren. Heesters en bomen die bladverliezend zijn kunnen worden aangeplant of wor den verplant. Bij vorstvrij weer kunt je ook allerlei vaste planten uitplanten. Alle soorten die pas na T mei bloeien kun je nu nog verplanten en scheuren. Controleer of potten met kuipplanten die buiten staan niet vol water komen, i www.deweekkrant.nl/webwinkel Handige ragebol www.deweekkrant.nl/wonen/tuinen www.deweekkrant.nl/wonen/tuinen Haal met bakken www.deweekrant.nl/wonen/tuinen Een experiment van onder zoekers onder bejaarden in een zorgcentrum leidde tot verbluffend resultaat. Een spelletje Pim Pam Pet bleek rustgevend te werken in een kamer vol met planten en bloemen. Hetzelfde spel letje spelen in een een sober ingerichte ruimte zonder groen en bloemen had dit effect niet. Direct na het spelletje nam de stress bovendien verder af bij de bejaarden die in de groene kamer werkten aan een collage, terwijl het cortisolniveau van de bejaarden die in de neu trale kamer knutselden licht toenam. De resultaten van beide experimenten tonen volgens de onderzoekers voor het eerst hard aan dat de natuur een stressvermin- derend effect heeft. Bron: Boomblad De spiraalslangenbox is de uitbreiding van het Gardena Pipeline Systeem. Tien meter spiraalslang met tuinspuit haal je letterlijk uit de grond als je gaat sproeien. Klaar? De slimme slang berg je weer onzichtbaar ondergronds in de tuin op. De ondergrondse box is voorzien van een tien meter spiraalslang die zich zeer compact laat opbergen. Het is een tuinslang die zich 'oprolt' als een harmonica, waardoor je op diverse plek ken water kunt tappen. Net als groente en kruiden plant je zomerbollen in het voorjaar wanneer de kans op nachtvorst is verdwenen. Kies hierbij voor een zonnige plekje, want zomerbollen zijn zonaanbidders. De vuistregel is dat bollen tweemaal zo diep geplant worden als de bol hoog is. Dahlia- en begoniaknollen zijn hierop een uitzonde ring, want die worden net onder de oppervlakte ge plant. Geef na het planten water zodat zomerbollen kunnen wortelen, groeien en bloeien. Zomerbollen hoeven vervolgens geen extra water te krijgen. Ze bloeien vanaf juli. Spiraalslangenbox hoort bij het Pipeline Systeem. Kijk voor meer informatie www.bloembollencentrum.nl

Het Nieuwe Stadsblad | 2011 | | pagina 39