'Jenever drukte zwaar stempel' la Koopjeszondag 27 maart 12.00-1700 uur I I SO JJ& i 1 Fabriekswinkel jU Maak kans op mooie prijs Vind op de site de baan die bij u past Kijk of het wel doorrijdt Het laatste nieuws uit Schiedam WMPIIIJS k ACflWMé MAART Altijd actueel: de weekkrant.nl woensdag 23. maart 2011 Nieuwe Stadsblad pagina21 Baas en beest vwvw.deweekkrant.nl/baasenbeest Vacatures www.nieuwestadsblad.nl In 1977 publiceerde Hans van de Sloot het boekje 'Zo was Schiedam', een werk stuk vol straatfoto's van zo'n beetje aan het begin van de 20e eeuw. In die tijd was de oude stad zwartgeblakerd door de roetwalmen van de vele branderijen. De inwoners stonden vanwege de verou derde jeneverindustrie voor de uitdaging iets nieuws te brengen, mee te deinen op de nieuwe wegen die in ons land werden ingeslagen. Door Frans Assenberg Schiedam Het valt te betwijfelen of alle Schiedammers daar weet van hadden. Velen maakten lange, tot zeer lange werkdagen, ze waren of dronken, of te moe om zich met die wereldlijke ontwikkelingen bezig te hou den. Of, zoals Van de Sloot het verwoordde: "Een paar eeuwen van jeneverstoken hadden het karakter van de stad grondig gevormd en drukten er een zwaar stempel op." De foto's laten er geen twij fel over bestaan: er straalt een vermoeide melancholie van af. Zelfs een voor een wagen gespannen paard in de Ooie- vaarssteeg lijkt zich te hebben overgegeven aan de triestheid van het Schiedamse bestaan. Aan de andere kant toont een Inwoners stonden voor de uitdaging iets nieuws te doen foto van de Verbande Erven een sfeer van 'doe maar rustig aan'. Auto's ontbreken, de benenwa gen nemen was een belangrijke manier van voortbewegen. Culturele deuntje Ondanks die schijnbare rust, Werken aan de www.deweekkrant.nl Altijd actueel www.nieuwestadsblad.nl gebeurde er toch van alles. In 1900 werd een huishoudschool opgericht die haar onderkomen vond in het door de bekende M.C.M. de Groot opgerichte Volkshuis aan de Lange Ha ven. Er kwam ook een schaak vereniging en de Glasblazers waren van mening dat ook zijn hun culturele deuntje konden meeblazen in het aan de gang zijnde bewustwordingsproces. Zij startten de Glasblazers-har monie 'Oefening Baart Kupst'. Het initiatief kwam van 'de heren Straatmans, Van Os en Van Loopik. Veertien leden had men in het begin. Dirigent werd Huib van Gent. Zondagmiddagwandelaar In tegenstelling tot de min of meer sinistere sfeer van de stad, stond het frisse buiten leven. Langs de Poldervaart konden de inwoners verpozen en a/stand nemen van de be slommeringen die een klein in komen van een groot gezin met Een oude opname van de omgeving van het Raam. zich meebrachten. De Diefhoek was een weide gebied vlak achter de BK-laan waarvan de fraaie hoge bomen de zondagmiddagwandelaar genoegen moeten hebben ver schaft. Een leuke foto van het gemeentelijke open bad aan de Westfrankelandsedijk laat zien dat mannen zwempakken droegen. Houten huisje Grappig in het fotoboekje van Hans van der Sloot is een opname van het 'hou ten huisje'. Het stond aan de Grofbaan. "Het huis was natuurlijk helemaal niet van f «ar-'. - BRON: ZO WAS SCHIEDAM hout, alleen de keuken", geeft de samensteller aan. Het bij zondere was namelijk dat die keuken als een soort schuur tje tegen de kopse kant leek te zijn geplakt. li wrMmwam kookset 4-delig, zilverwit edelstaal 18-10 elke warmtebron vergelijkbaar merk2967- bestekset 9-persoons, 90-delig zilverwit edelstaal in fraaie gratis giftbox vergelijkbaar merk 636.- met keramieke anti-aanbaklaag fc. besteks 6-persoons, 52-delig zilverwit edelstaal in fraaie gratis giftbox vergelijkbaar merkJ?8r- bestekset JtgZ 12-persoons, 130-delig zilverwit edelstaal18-10 in fraaie gratis giftbox vergelijkbaar merk 87G-.- rl Dinsd 1 tegenover pannenkoekenhuis telefoon 010 411 66 33 ma 12.00-17.30 uur di wo do 09.30-17.30 uur vrij 09.30-21.00 uur za 09.30-17.00 uur Elke zondag open van 12.00-17.00 uur

Het Nieuwe Stadsblad | 2011 | | pagina 21