I irado IR I I J MT i Samen houden we Schiedam schoon oiT^ooo /Vpnt Agenda Tip van Rick Je eigen tuintje Wist u dat: Zwerfafval in de klas I Rick Noordzij is medewerker Bebording en Meubilair en onderhoudt de speeltoestellen. Hij werkt sinds 2002 bij Irado. 'Ik merk dagelijks dat vandalisme veelal de oorzaak is van kapotte speeltoestellen. Jongeren die zich uitleven op speeltoestellen zijn zich vaak niet bewust dat hun 'stoere' gedrag letterlijk en figuurlijk ten koste gaat van het speelplezier van de jongere kinderen. Laten we zuinig zijn op de-speeltoestellen!' Irado voert voor de gemeente Schiedam het onderhoud aan de toestellen uit. Alle toestellen krijgen een jaarlijkse controle, maar heeft een speelattribuut bewegende delen - zoals bij een schommel - dan komen de Irado-inspecteurs vier keer per jaar langs. 'We kijken dan onder meer met zogenaamde 'testlichamen', vormen met de afmeting van een vinger of een hoofdje, of een kind niet bekneld kan raken,' zegt Elke Sprank, teammanager Bebording en Meubilair. 'Onze inspecteurs zijn hier speciaal voor opgeleid en gecertificeerd. Daarnaast kijken we natuurlijk ook naar roest, een losse schroef, kapot hout et cetera.' Vandalisme Elke moet helaas concluderen dat naast slijtage van ouderdom of door de strenge winters 70% van de schade door vandalisme komt. Ondanks de regelmatige controle kan het natuurlijk gebeuren dat er tussendoor iets kapot gaat. 'Het is fijn als bewoners daar ook een oogje op houden en onze klantenservice bellen. Dan komen wij in actie,' zegt Elke. Bij het plaatsen van nieuwe toestellen adviseert Irado over de veiligheid. Zit er voldoende afstand tussen de toestellen, zodat een vallend kind nog even kan doorrollen? En is de juiste ondergrond aanwezig? Leeftijdsopbouw Er zit een hete wereld achter iets ogenschijnlijks 'simpels' als buitenspelen. 'Een wipkip op de stoep is niet meer van deze tijd,' zegt Elke. 'De gemeente is daarom ook bezig met een nieuw speelruimteplan. De leeftijdsopbouw in de wijk is daarvoor ook heel belangrijk. De peuters en kleuters van nu, zijn straks pubers. De behoeften veranderen in een wijk.' Irado krijgt van de gemeente een budget voor onderhoud. Moet er iets worden aangeschaft, dan doet Elke daar een aparte aanvraag voor. 'Speeltoestellen zijn prijzig, en vaak kost de ondergrond nog meer dan het toestel zelf,' verzucht ze. 'Maar de gemeenteraad heeft nu geld beschikbaar gesteld voor het speelruimteplan, dus ik hoop dat we straks allerlei moois kunnen gaan plaatsen.' Chili- en speelplekken Alle leerlingen uit deze klas vinden dat zwerfafval moet verdwijnen. Hun grootste ergernissen zijn frisdrankblikjes, kauwgom en lege zakken chips op straat. Daarom komen ze met oplossingen: meer 'chillplekken' voor hangjongeren en meer speelplekken (natuurlijk mét afvalbakken). Overal in de stad meer afvalbakken plaatsén. Er moet ook strenger gecontroleerd worden en boetes uitgedeeld worden. En 'posters met ogen' moeten mensen het gevoel geven dat ze in de gaten worden gehouden als ze iets verkeerd weggooien. Dé oplossing voor kauwgom op straat is volgens groep 8a een kauwgomboom waarop iedereen zijn kauwgompje kan plakken. Ze zijn zich dus erg bewust hoe hun leef- en speelomgeving plezierig kan worden en blijven. Rick (12 jaar) concludeert: 'Het belangrijkste is je verstand: denk na wat je veroorzaakt'! Voor het 84e jaar onderhouden zo'n 300 kinderen uit de groepen 5 en 6 van de Schiedamse basisscholen vanaf de derde week van april weer wekelijks hun eigen tuintje van circa 8 m2. Op de eerste dag maken ze kennis met hun begeleider, worden de tuintjes verdeeld, de paadjes getrapt en sterrenkers en viooltjes gezaaid. Het hele seizoen gaan ze zelf schoffelen om 'hun' tuintje te onderhouden. En natuurlijk mogen ze hun eigen oogsten mee naar huis nemen. Heeft u vragen over de kindertuinen, of wilt u als vrijwilliger de kinderen te helpen het tuintje te onderhouden, neem dan contact op met Ruud van Buytenen via e-mail (r.van.buytenen@irado.nl) of telefoon 06-53864950. In Schiedam 871 speeltoestellen staan De 'wipkippen' en duikelrekken het meeste voorkomen Het oudste speeltoestel een 'brug' uit 1983 is op de Dr. Zamenhofstraat Vervanging van een halfpipe op de skatebaan 15.000,- kost De vervanging van een gecertificeerd schommelzitje 150,- kost De levertijd van speeltoestellen 10 -12 weken is De vervanging van de decoratieve bloem aan de kinderschommel op het Willemshoije 400,— kost en het afgelopen jaar al drie keer vervangen is Veel mensen storen zich aan zwerfafval. Wij vroegen leerlingen uit groep 8a van basisschool De Violier of zij zich bewust zijn van hun eigen rol bij het schoonhouden van hun leefomgeving. Uit onderzoek blijkt dat jongeren, verkeersdeelnemers en recreanten de grootste vervuilers zijn. Veel zwerfafval komt terecht in de speel- en Leefomgeving van kinderen en blijft liggen. Realiseren scholieren zich wel hoe lang de natuur nodig heeft om bijvoorbeeld een appelklokhuis (14 dagen), een blikje frisdrank (meer dan vijftig jaar) of kauwgom (20 - 25 jaar) af te breken? Deze vraag wisten de leerlingen uit groep 8a redelijk goed te beantwoorden. Het zonnetje begint weer te schijnen en buitenspelen wordt steeds aanlokkelijker. Als ouders wil je erop kunnen vertrouwen dat speeltoestellen in je buurt veilig zijn. Irado zorgt in Schiedam voor het onderhoud en adviseert over aanschaf van nieuwe toestellen. 1 april: opening 55+ tuinen 1 16 april: Sponsor Nationale Sportweek 18 april: opening kindertuinen 25 april: gewijzigde afvalinzameling vanwege Pasen 30 april: afzettingen plaatsen in centrum en wijken vanwege Koninginnedag 1 Kwartaalschouw speeltoestellen

Het Nieuwe Stadsblad | 2011 | | pagina 10