Frisse lu Grote steden vrezen huurverhoging Huren 1,3 procent omhoog Woonlasten stijgen minder dan inflatie Woonbooteigenaren tegemoetgekomen Koopgarant ook voor huizenbouwers 65-plussers lopen risico Meer hypotheek bij hoger energiek ire Liever een huurhuis Het is tijd voor Vivawiech Schilderen van de buitenboel D, Vrouwen vaker bij kinderen Kijk op Wonen Altijd actueel: de weekkrant.nl Lat-relatie www.deweekkrant.nl/wonen Voorstel Donner ypuuiccrx www.deweekkrant.nl/wonen 33 procent www.deweekkrant.nl/wonen Leefsysteem www.deweekkrant.nl/webwinkel De stijging van de gemeente lijke woonlasten valt dit jaar lager uit dan de inflatie. Dat staat in de jaarlijkse Atlas van de Lokale Lasten van het Coelo, onderdeel van de 'Rijks universiteit Groningen. Hui zenbezitters betalen gemiddeld 1,6% meer aan onroerende- zaakbelasting, reinigingshef fing en rioolheffing. Een meerpersoonshuishouding is dit jaar €10 meer kwijt. De stijging komt vooral door de hogere rioolheffing. Zevenaar is voor een hui zenbezitter het goedkoopst, gevolgd door Bunschoten. Het duurst zijn Blaricum en Wassenaar. Eigenaren van een woonboot hoeven vanaf 1 juli dit jaar geen btw te betalen over het liggeld dat zij moeten afdra gen. Staatssecretaris Frans Weekers van Financiën komt daarmee tegemoet aan de ruim 1.000 eigenaren van woonbo ten bij wie de liggelden in veel gevallen fors worden verhoogd. Zij waren boos over de extreme verhoging van het lig geld en togen naar de Tweede Kamer. Het ministerie Van Financiën verhoogt dat liggeld, afhankelijk van de locatie, met soms wel 400%. De woonbooteige naren wonen in Nederland op water dat in bezit is van de staat. Het ministe rie van Financiën wil de bewoners tegemoetkomen, en de verhoging over drie jaar uitsmeren, maar niet terugdraaien. Projectontwikkelaars kunnen net als woningbouwcorporaties gebruikmaken van de terug- koopregeling Koopgarant. Bij Koopgarant krijgt de koper korting op de waarde van de woning, maar wordt wel vol ledig eigenaar. Wanneer de eigenaar de woning wil verkopen, dan koopt de corporatie of pro jectontwikkelaar de woning gegarandeerd weer terug, waarbij de waardeontwik- keling volgens een bepaalde formule wordt gedeeld. 32 grote Nederlandse steden (G32) zijn tegen de huurbrief die minister Piet Hein Don ner van Binnenlandse Zaken heeft bekendgemaakt. In de huurbrief is vastgelegd dat woningen in gebieden met schaarste maximaal 25 extra huurpunten krijgen toegekend, waardoor doorstroming op gang komt. Hoe meer huur punten, hoe hoger de huur mag zijn. De G32 vreest dat der huren van sociale woningen in' aantrekkelijke wijken en dicht bevolkte steden daardoor sterk gaan stijgen. De G32 verwacht dat vooral grote delen van de Randstad behoren tot gebie den met huizenschaarste en dat daarom alleen woningcor poraties in de Randstad profi teren van de 25 extra punten. Amsterdam, Rotterdam, Den Haag en Utrecht vrezen voor de positie van huurders met lage en middeninkomens. Staatssecretaris Joop Atsma (in/rastructuur en milieu) wil de kwaliteit van ventilatie systemen in woningen verbeteren. Hij gaat hierover a/spraken maken met de bouw- en installatiesector. Uit onderzoeken van een ingenieursbureau en het Rijksinstituut voor Volksgezondheid en Milieu (RIVM) blijken nogal wat tekortkomingen. Zo is er onder meer vaak te weinig luchtverversing, sprake van geluidsoverlast en foutief ontwerp. De huren van woningen stijgen per 1 juli met maximaal 1,3%. Daarmee loopt de huurver hoging parallel aan de inflatie en wordt er niet afgeweken van wat in het regeerak koord al werd verkondigd. In het regeerakkoord werd al vastgelegd dat het aantal woningwaarderingspunten in regio's met huizenschaarste wordt verhoogd met maximaal 25 punten, afhankelijk van de WOZ-waarde. De ho gere maximale huurprijs heeft volgens minister Donner geen gevolgen voor huurders met lopende huurovereenkomsten. Daarvoor geldt het maximale huurverhogingspercentage Verhuurders kunnen nieuwe huurders desgewenst een hogere huurprijs vragen. Uit de nieuwste cijfers over het huurbeleid 2010 blijkt volgens het departement overigens dat de feitelijke huurprijs gemid deld 72% van de maximale huurprijs bedraagt. De aangekondigde hogere maximale huurprijsstijging (Matte plus 5%) vooï tnko- mens boven de €43.000 als maatregel tegen het scheefwo- nen gaat pas per 1 juli 2012 in. Aanvankelijk zou dat al op 1 juli 2011 plaatsvinden. De Nederlandse Woonbond, de belangenbehartiger van huurders, is niet te spreken over het verhogen van de maximale huren met €120 per maand. De Woonbond stelt dat door deze maatregel een huurexplosie dreigt, waardoor huren in veel regio's onbetaal baar worden. De doorstroming zal dan volledig op slöt raken. Verf de buitenkant van uw woning geregeld. Let er op dat u kiest voor een verf die bescherming biedt tegen alle weersomstandigheden. Kies bijvoorbeeld voor een watergedragen verf. Dit is een duurzame keuze, ook voor het milieu, volgens onafhankelijke voorlich tingsorganisatie Milieu Centraal. Behandel het oppervlak voor u gaat verven goed. Dit doet u door te ontvetten en te schuren. Hoe beter u dit doet, hoe langer de levensduur is van de verf. De verflaag gaat langer mee als u hem minstens een maal per jaar met wat water schoon maakt. Controleer dan ook of er geen scheuren of barsten in het schilder werk zitten. Deze herstelt u door de plek plaatselijk op te sehuren en over te schilderen. Meer verftips op I milieucentraal.nl/ schilderen Vrouwen nemen vaker ouderschapsverlof op dan mannen, heeft het Centraal Bureau voor de Statistiek berekend. In. 2009 namen 53.000 vrouwen hun ouderschapsverlof op, dat is 41,5% van de vrouwen die daar recht op hebben. In 2008 was dat nog 37,8%. Onder de mannen steeg het percentage dat ouder schapsverlof opneemt van 18.1 naar 19,1%, wat neer- köfffföp'26.000 mannen.

Het Nieuwe Stadsblad | 2011 | | pagina 41