II II II II II |i De Uithof: lekker verdwalen tussen stad en land 18 Eropuit gaanl HT Regio Den Haag en Bollenstreek Jp Naar, Buiten 2011 REGIO DEN HAAG EN BOLLENSTREEK Alle kanten op, te voet of met de fiets. Geniet van de vele leuke wandel- en fietsroutes in de buurt. Kijk voor meer informatie op de websites van de betreffende organisaties. Wandelroutes Wandelen langs twaalf ecologische verbindingszones In Den Haag zijn twaalf ecologische verbindingszones die de schakel vormen tussen de parken, bossen, landgoederen en duinen. Planten en dieren kunnen zich-zo verspreiden. Ga op zoëk naar de zeldzame ijsyogel en ontdek de natuur in de stadl www.denhaag.nl/groen Monumentale Bomenroute, wandelen langs levende monumenten Al vele eeuwen bepalen bomen het straatbeeld van het oude centrum van Den Haag. Als u de wan delroute volgt, komt u een aantal prachtige monumentale bomen tegen waaronder de bekendste boom van Den Haag, de Postzegelboom voor het Paleis Noordeinde. Lengte: 5 km. www.denhaag.nl/groen Westduinpark Deze wandeling leidt u door de duinen langs o.a. de filmbunker en zandspeelplaats'De Berenkuil'. Vanaf uitkijkpunt 'De Vulkaan' heeft u een mooi uitzicht over Den Haag, de zee en Schevenin- gen. Lengte: 10 km. www.denhaag.nl/groen Groen met historie Het gebied waar Den Haag nu ligt, bestond zo'n 800 jaar geleden vooral uit moerassen, duinen en bossen. Graaf Floris IV van Holland liet hier in 1248 zijn huis bouwen. Vlakbij het huis ontstond het dorpje Die Haghe. Inmiddels is Die Haghe uitgegroeid tot een stad van ongeveer 500.000 inwoners. Wandel door het oude centrum en ontdek de historie van de stad in de gebouwen en in het groen. www.denhaag.nl/groen Landgoed Marlot Aan de oorspronke lijke structuur van Marlot is weinig veran derd. U wandelt hier over paden uit begin 1800. In het landgoedbos wandelt u over lanen met oude, dikke bomen. Van een laan wordt pas gesproken als dezelfde soort bomen zowel links als rechts van het pad staan. Met hun dichte bladerdak vormen zij 's zomers als het ware een natuurlijke tunnel www.denhaag.nl/groen Landgoed Clingendael Op het historische landgoed Clingendael heerst serene rust en proeft u geschiedenis en sfeer. U kunt genieten van de glooiende gazons, statige boomgroepen en waterpartijen. Lengte: 2 en 4.km. www.denhaag.nl/groen Midden-Delfland Een heerlijke wan delroute langs middeleeuws moeras en hedendaagse polders. Lengte: 17 km. www.natuurmonumenten.nl Krekenroute door het Krekengebied van het Bieslandse Bos. Prachtige route door één van de parels van de Randstad. Start vanaf de Staatsbosbeheer parkeer plaats aan de Noordeindseweg (naast Café du midi, nr. 70) in Delfgauw. Lengte: 4 km. www.staatsbosbeheer.nl Laarzenpad Met de laarzen aan dwars door bosvakken en open polder. Een hele andere beleving van het natuurgebied De Balij. Start bij het Speelbos aan de Kurkhout in Zoetermeer. Lengte: 6 km. www.staatsbosbeheer.nl Familiepad Met de hele familie op pad in De Balij. Een korte, maar afwisselende route. Goed toegankelijk voor minder- validen. Jong en oud kunnen mee, omdat er vele mooie plekjes zijn waar even' uitgerust kan worden. De wandeling eindigt in het Speelbos, waar de kleintjes nog even kunnen uitrazen. Lengte: 1.7 km. www.staatsbosbeheer.nl Zandhagedisroute bij Noordwijk Deze wandeling loopt door een aantal gebieden met verschillende eigenaren en beheerders. Een gevarieerde route langs bollenvelden, bos, duinen en over het strand. In de luwte van de duinen groeien de bosjes van het Langeveld. Lengte: 9 km. www.zuidhollandslandschap.nl Wandelen door stedelijk hout tussen Warmond en Oegstgeest De landgoede ren Huys Te Warmont, Rhijngeest en Oud Poelgeest liggen op de route. In het voorjaar kleurt de stinsenflora de bosbodem en in de winter zoeken vleermuizen beschutting iri de gaten van de oude beuken. Lengte: 15 km. www.zuidhollandslandschap.nl Fietsroutes Fietsen langs de molens De molen route van Leiden, via Warmond naar de Kagerplassen, voert u vanuit de bruisende binnenstad van Leiden naar de groene polders die bemaald worden door molens. Lengte: 35 km. www.levedemolens.nl Midden-Delfland hetsknooppunten Fietsknooppuntennetwerk door het oer- Hollandse landschap van Midden-Delfland en langs de groente- en bloemenkassen van Westland. Bepaal zelf uw route en bezoek onderweg terrassen en restaurants in de omliggende dorpen. www.recreatiezuidholland.nl Wandel- en fietsroutes Korte en lange fiets- en wandelroutes langs en door het Hollandse landschap. Ook veel GPS-tochten zijn te vinden op www.recreatiezuidholland.nl en nTT Ver weg en toch zo dichtbij Zuid-Holland kent vele mogelijkheden voor een dagje uit. Al fietsend en wandelend geven de gebieden ontspanning en is ervan alles te ontdekken. Ook met de auto is het vanaf een parkeerplaats gemakkelijk om eropuit te trek ken. Heerlijk luieren langs de waterkant of actief watersporten, het kan allemaal. Kom ook eens i n een ander seizoen e n laat u verrassen door al het wonder schoon dat de natuur te bieden heeft. Bij u in de buurt-of net even ietsje verder. Ook leuk, op www.zuid-holland.com staan meer dan 1.0ÖQ attracties. Wilt u naar buiten, maar niet te ver van de stad? Laat u dan verrassen door De Uithof, de groene buffer tussen de stad en het Westland. U vindt er Galloway runderen, bijzondere plantensoorten en veel vogels. En actie! In het doolhof is tussendoor glippen er niet bij, maar wel volhouden! Het uitzicht bovenop de hel ling vormt namelijk een prachtige beloning. Loop ook even door het gebied langs de Wennetjessloot, de grens tussen Oen Haag en Poeldijk. De Uithof kunt u trouwens ook prima op de fiets ofte paard verkennen! Grote grazers Paarden zijn niet de enige dieren die u kunt zien. Galloway runderen zorgen voor natuurlijke begrazing van de weiden. Ook vogels, vaak hele bijzondere, zoals ooievaars en ijsvogels, komen er graag. Ze hebben er een eigen plekje om te broeden, nestelen en uit te rusten. Zin om te verdwalen tussen stad en land? Oan weet u waar u heen moet! www.derihaag.nl/groen Den Haag, Uithof Op kaart pagina 3, Nummer 9 Noordyjpfker- luw Leeuwenhorst^^ Noordwijkaan Zee arendsveer) Katwijk ïnbergëfplas^. Hollands, Berkhejg Nieuwkoop^ Nieuwe Scheveningse Westbroekpark en Scheveningse Bosjes Westduinpark en Bosjes van Poot Bosjes van Pex en Wap« Bodegraver Gouwe Bos Landgoed Ockenbtfit Solteveltj Meester Nootdorp en Dobbeplas De Uithof Wateringen PjjnaCker 'Zevenhuizen Kapittelduinen Hoek van Holla -Gravenzande Naaldwijk De Her Landtong Rozenburg" Groene Oostvöoroe Rtöeiffcurg Op de volgende pagina's staan leuke en informatieve artikelen over evenementen, activiteiten en routes in de regio Den Haag en Bollenstreek. Onderaan de artikelen staan nummers die u kunt terugvinden op de kaart hiernaast. Natuur- en recreatiegebieden in beheer bij: j|pG.Z-H I tn ontwikkeling Natuurmonumenten Mi Zuid-Hollands Landschap flRB8 Oen Haag Mi Staatsbosbeheer LLL'Jt Stiltegebied

Het Nieuwe Stadsblad | 2011 | | pagina 51