Beleef de stilte in de regio Den Haag en Bollenstreek Leve de Molens! 'Boswachter' bewaakt veiligheid in de natuur- en recreatiegebieden! Activiteitenkalender 6 REGIO DEN HAAG EN BOLLENSTREEK Naar Buiten 2011 Even lekker weg van de drukte en genieten van de geluiden van de natuur. Daar voor kunt u terecht in één van de zestien stiltegebieden die Zuid-Holland rijk is (zie kaarten pagina 3, 7,10,13). Variërend van een uitgestrekt duingebied tot een jungle waar de natuur het voor het zeggen heeft, bijvoorbeeld in de duinen langs de kust. Het natuurlijke geluid van de branding en vogels is hier goed hoorbaar. Uitgezonderd van een groot deel van Meijendel is er een jaar lijkse toegangspas of een dagkaart nodig (www.dunea.nl). In het duingebied bij De Zilk kunt u bijna overal struinen buiten de paden gedurende daglicht. www.beleefdestilte.nl Diverse stiltegebieden Op kaart pagina 3, Nummer 1/5/7 www.levedemolens.nl Diverse gebieden "ggMOUAWS Provincie Zuid-Holland heeft het jaar 2011 uitgeroe pen tot themajaar 'Leve de Molens!' De provincie telt maar liefst 228 molens. Ze zijn vooral geliefd om hun karakteristieke, oer-Hollandse uitstraling. Gedurende het themajaar is er veel te beleven in en rondom de Zuid-Hollandse molens. Bezoek de molens en spaar molenstempels of doe mee met de fotowedstrijd. Boek een driedaags arrangement rond de Westlandse molens, of het vergaderarrangement in Oen Haag: Molens in de Hollandse schilderkunst. Ook in Leidschendam-Voorburg, Wassenaar en Voorschoten staan de molens het gehete jaar in de schijnwerpers. Kijk voor alle activiteiten op de website. April 21 april Openingsdag Daar bij die Molen Molen-de Vlieger in Voorburg De molenvrijwilligers worden in het zonnetje gezet en de band de Règahs treedt op met het lied Daar bij die Molen...! www.molendesalamander.nl Mei 13 mal Openingsdag Daar bij die Molen. Molen de Salamander in Leidschendam - Feestelijke ingebruikname van de nieuwe houtzaagloods. Tocht voor genodigden met- speciaal ontwikkelde gezelschapswagen met paard langs vijf molens. www.molendesalamander.nl 22 mei Vlinderexcursie in De Balij - Tijdens de wandeltocht zal de gids van Staatsbosbeheer u meenemen naar de mooiste vlinderplekjes van De Balij. In allerlei kleuren en maten verschijnen ze in het voorjaar en de zomer. Wandel mee en geniet van de vlinders en de achterliggende verhalen, www.staatsbosbeheer.nl 29 mei Dag van het park - Verschillende gratis activiteiten voor jong en oud in het Zuiderpark in Den Haag. www.denhaag.nl/groen Juni 18 juni Midden-Delfland Dag met als thema: Er was eens.- Op veel plaatsen in het gebied activiteiten voor alle leeftijden. Verschillende fietstochten. Verspreid over geheel gebied. Kijk voor het programma op www.middendelflandvereniging.nl. 22 juni Ridderfeest in Speelbos De Baüj Speelbos De Balij is uitgebreid met een heus kasteel en een dorp. Om dit te vieren nodigen we echte ridders uit en is er van al les te doen en te beleven rondom het thema ridders in hèt Speelbos. Kom ook en verken het vernieuwde Speelbos in De Balij. www.staatsbosbeheer.nl 23 juni t/m 28 juni Kunstfestival Tik van de Molen - Festival met hedendaagse kunst van jonge makers in en rond acht molens in de gemeente Kaag en Braassem. www.tikvandemolen.nl Wandelen in Zuid-Holland met GPS Kijk voor verschillende routes óp www.recreatiezuidhollancl.nl September 4 september 6dc Streekmarkt stads centrum Delft - Op deze markt herleeft de verbintenis tussen stad en platteland en worden verschillende streekproducten onder de,aandacht gebracht. Informatie op www.evenementenbureaudelft.nl. 10 september Open Monumenten Dag o.a. rondleiding en diverse feestelijke activi teiten in het kader van het 300-jarig bestaan van het rijksmonumentale pand Boerderij De Karperhoeve, www.mooidichtbij.nl 11 september Roofvogelshow bij Natuur- centrum de Boshoekte Schiedam - Activi teiten voor kinderen, informatie, natuur, streekmarkt en ReptielenZOO 'SERPO'. www.natuurcentrumdeboshoek.nl Alle voetveer- jUuwj verbindingen in - Zuid-Holland en Informatie over de veerpont/es zijn te vinden op www.voetveren.nl 17 september Delflandrace een wed strijd met historische, zeilende Westlanders wordt gehouden op een deel van de vroege re trekvaartroute tussen Delft en Maassluis. Informatie op www.mooidichtbij.nl 21 september (voor kinderen) en 29 september (voor volwassenen) Speuren naar paddenstoelen - Samen met de gids van Staatsbosbeheer gaan we in De Balij op zoek naar paddenstoelen in de mooiste vor men en kleuren. Wat te-denken van het ju dasoor, witte kluifzwam en de zwavelzwam. Er zijn veel meer soorten dan u denkt! www.staatsbosbeheer.nl Oktober 2 oktober Slakkenexcursie - Met twee slakkenexperts zoeken we in het Kreken- gebied van het Bieslandse Bos naar slakken. Met een loep kunnen we de verschillende soorten slakken goed bekijken. Het zal u verbazen hoe mooi en nuttig deze dieren zijn! www.staatsbosbeheer.nl 8 oktober Tuin van de Randstad - Streek markt in de drulvenserres. Ambachtelijke ondernemers en verenigingen uit Midden- Delfland, Westland e.o. laten bezoekers genieten van al het moois en lekkers uit de streek! Tip: Kom op de fiets! www.mooidichtbij.nl. 23 oktober Molenioop leve de Molens! Tien kilometer hardlopen langs de Molen- driegang in Leidschendam met een apart parcours langs-'Het Langste Molenboek'. www.levedemolens.nl 29 oktober Nacht V8n de Nacht in het Bieslandse Bos In deze landelijke Nacht van de Nacht neemt de nachtwaker van Staats bosbeheer u mee het Bieslandse Bos in om te genieten van de stilte en de duisternis. Het wordt een belevingstocht om nooit meer te vergeten! www.staatsbosbeheer.nl November 5 november Natuurwerkdag - Kom een dagje meewerken in de natuur! Er is vast een locatie bij u in de buurt. www.natuurwerkdag.nl eb www.zuidholiandslandschap.nl Doorlopende activiteiten 30 april t/m 12 juni en van 15 t/m 30 oktober 2011 Voorjaars- en najaarsopening Japanse Tuin - De Japanse Tuin is elk jaar slechts een paar weken open. Ervaar de serene rust en geniet van de prachtige kleuren, www.denhaag.nl/groen GoXchange! De GPS-community voor sporters en rereanten! Kijk voor o.a. leuke Nordic Walking-, skeeler-, wielren-, wandel-en fietsroutes op www.goxchange.nl. 18 mei, 19 juni, 13 juli, 28 augustus, 21 september, 23 oktober Excursies in Heempark H.J. Bos leder jaargetijde heeft zijn eigen natuurverschijnselen. Om hier extra aandacht aan te geven worden er meerdere excursies gehouden. Deze wandelingen zijn gedrukt af te halen bij de beheerdersruimte van het Heempark, maar zijn ook digitaal beschikbaar. Start 14.00 uur bij stadsboerderij 'Hoeve Bijdorp', Loosduinse Hoofdstraat naast nr. 1184. www.denhaag.nl/groen 21-22 mei, 18-19 juni, 10-11 september, 29 oktober (avondspeurtocht) en 27 november Wandel mee met de Haagse Natuurverkenners - De Haagse Natuur verkenners is er voor kinderen van 7tot en met 13 jaar. De speurtochten gaan door de natuur of stukken groen in Den Haag. De Natuurverkenners krijgen een routeboekje mee om het gebied te ontdekken. www.denhaag.nl/haagsenatuurverken- nërs 24 april t/m 15 mei en 11 september t/m 19 november Er op uit in 't Groen? Doen! - Laat u iedere zondag verrassen door deze prachtige wandelingen en spaar voor een eigen boom! Vijf kilometer met een puzzeltocht voor kinderen of kies voor 10 of"15 km. Steeds in een ander recreatie- of natuurgebied. Ook excursies met gids mogelijk Programmaboekje met routebe schrijving op www.recreatiezuidholland.nl. Bovenstaand aanbod is slechts een selec tie uit het totale aanbod. Kijk voor meer excursies, activiteiten en evenementen op de websites van de betreffende organisa ties. Controleer hier ook voorafgaand aan de activiteiten de actuele data. Regelmatige bezoekers van de recrea tiegebieden in Zuid-Holland en Zeeland kennen ze wel, de handhavers Natuur en Recreatie van G.Z-H. Vaak worden zij verward met de oude vertrouwde 'bos wachter', maar niets is minderwaar! Gastheer en handhaver in één De handhavers van G.Z-H hebben een taak als gastheer binnen de recrea tiegebieden. Zij geven informatie over de recreatieve (on)mogelijkheden van deze gebieden, over de plaatselijke regelgeving en de aanwezige flora en fauna. Maar daarnaast zijn zij ook opsporings ambtenaar, met een aantal handha vingstaken én bevoegdheden binnen de recreatiegebieden. Zo mogen zij, naast waarschuwen, ook bekeuringen uit schrijven en overtreders die niet mee werken aanhouden. De handhavers treden op tegen overlast, vervuiling en ongewenst gebruik van de gebieden. De recreant moet immers in een schoon en veilig recreatiegebied kun nen recreëren! Herkenbaarheid De handhavers werken in groene uni formen waarop een tweetal insignes is aangebracht: het Boa insigne en het handhavingsinsigne van G.Z-H. Ze zijn uitgerust met handboeien, wapenstok en pepperspray en verplaatsen zich in herkenbare dienstvoertuigen. Twijfelt u over de persoon die voor u staat? Vraa"g dan altijd naar een legitimatiebewijs. - -& www.gzh.nl

Het Nieuwe Stadsblad | 2011 | | pagina 54