Schoon is wel zo gezellig Samen houden we Schiedam schoon ™d?ooo Agenda Tip van Anneke Schaapscheerdersfeest Zwerfafval tijdens Koninginnedag Wist u dat: Foto: Roti Dijkstra Een leefbare stad tijdens en na evenementen Anneke Boot is medewerker reiniging bij beheer openbare ruimten en werkt bijna 11 jaar bij Irado. 'Elke dag ruim ik het zwerfafval op in de stad. Met mijn knijper en prikstok prik ik zo aardig wat afval weg in de parken en de straten. Helaas zijn er nog steeds mensen die hun afval niet weggooien in de daarvoor bestemde afvalbak. Mijn motto klinkt net als mijn werkgever: Ik - Ruim - Afval - Direct - Op. U toch ook!' Het evenementenseizoen is weer begonnen. De Sportweek en Koninginnedag zijn al weer achter de rug. Brandersfeesten en veel andere feestelijkheden staan Schiedam nog te wachten. Irado zorgt dat het schoon blijft in de stad: wel zo gezellig! De stad heeft één wekelijks terugkerend evenement, de vrijdagse weekmarkt. Jan van Meel is marktmeester en coördineert bij Irado de inzet bij evenementen. 'In het gemeentelijk dienstenoverleg, met politie, brandweer, vergunningverleners bespreken we wat er op stapel staat. Vanuit onze ervaring kunnen we dan goed voorzien wat er nodig is aan reiniging, verkeersafzettingen en bijvoorbeeld hekwerk en backstage afzettingen. Het schoonhouden van de stad is onze taak, maar evenementen horen daar niet standaard bij. Een organisatie moet zorgen dat de plek van het evenement schoon wordt achtergelaten. Dat mogen ze zelf doen, maar ze kunnen ook ons ervoor inschakelen.' Drankorgels Onder het motto 'alles wat in de container komt, komt niet op straaf, zorgt Irado bij evenementen voor voldoende containers. Als er plastic glazen gebruikt worden, plaatst Irado regelmatig 'drankorgels' om de bekers te verzamelen. Overlast voor de bewoners wordt zoveel mogelijk beperkt met een goed, gezamenlijk plan van aanpak en eerlijke communicatie. 'Een goed contact met de inwoners is daarbij heel belangrijk. Bereikbaarheid en veiligheid moeten optimaal blijven', aldus Jan. Samenwerking Met alle diensten, brandweer, gemeente, politie, heeft Irado een uitstekende samenwerking. Zeker als er wat heel snel geregeld moet worden. Jan: 'We zien bijtijds aankomen wanneer wat extra mensen op "wachtdienst" beschikbaar gehouden moeten worden. Gezamenlijk overleg is heel belangrijk, je neemt allemaal je eigen kennis mee.' Het meest recente 'grote' evenement waar de stad voor is komen te staan is de viering van Koninginnedag. 'We hebben hierover uitgebreid overleg gehad om af te stemmen waar alle activiteiten zouden plaatsvinden en hoe we kunnen zorgen voor verkeersmaatregelen, afsluitingen en het afvoeren van afval en schoonmaken van de stad.' Zondag 15 mei is het Prinses Beatrixpark in Schiedam weer het decor van het Schaapscheerdersfeest. Deze editie staat bol van de festiviteiten. Traditiegetrouw worden de schapen geschoren op de kinderboerderij. In de heemtuin zijn er demonstraties van een imker en een glasblazer. De speeltuin Fort Drakensteijn is in een kleurrijk nieuw jasje gestoken en ziet er weer prachtig uit. De Schiedamse Wethouders Hekman en Vissers zullen om 12.00 uur het Schaapscheerdersfeest feestelijk openen in de speeltuin Fort Drakensteijn. Tot 16.00 uur vinden in het park allerlei leuke activiteiten plaats voor jong en oud. Je komt toch ook naar het Schaapscheerdersfeest? 15 mei: Schaapscheerdersfeest 14 mei: Nationale Molendag Valkenier veijaagt meeuwen met buizerd Bestrijding berenklauw Evenementen zorgen voor heel wat afval. Na een dag verkopen op de vrijmarkt tijdens Koninginnedag laten veel mensen hun niet verkochte speelgoed en huisraad achter. Dat levert op zo'n dag maar liefst 190 kuub grofvuil op; dat zijn circa 6 volle containers. Deze spullen kun je natuurlijk ook afgeven bij kringloopwinkel Het Goed, Calandstraat 79 of door hen laten ophalen (010 460 25 99). Koninginnedag veroorzaakt sowieso veel zwerfafval in de stad. Een ploeg van een man of 17 van Irado werkt na zo'n dag vier uur flink door om de stad weer een schoon en leefbaar te maken. Gravin Aleida van Henegouwen, stichteres van de stad, Schiedam al in 1270 het recht gaf de eerste evenementen te houden: een jaarmarkt en 52 weekmarkten. In 1937 Schiedam vrijwel geen markten meer had. In 1950 de vrijdagse weekmarkt in ere is hersteld en inmiddels 61 jaar bestaat. De huidige weekmarkt 164 kramen heeft. De marktkraam van W. van Dijk met beenmode met 53 jaar het langst op de markt staat. 1 Jaarlijks circa 350 evenementen groot en klein plaatsvinden in de stad.

Het Nieuwe Stadsblad | 2011 | | pagina 9