Geen bekwame, vigilante jongens 11112 13 14 „JU™—* Ko*ting 4 Overal te gebruiken Dat wordt dus genieten i|W| van je favoriete muziek waar je ook bent \mKÊKKm j Er op uit In 1625 besloot het vroedschap zelf een 'schuijte' aan te schaffen adkamer ,°P UIV freule 25% KORTING °P uw Kamer KEUKENS BADKAMERS Altijd actueel: de weekkrant.nl woensdag 11 mei 2011 Nieuwe Stadsblad pagina 24 www.deweekkrant.nl/webwinkei Er is meer dan genoeg te doen in onze omgeving. Geniet ook van de fraaie natuur en de ont luikende bloemenpracht. Ziet u iets moois, stuur het ons op! www.nieuwestadsblad.nl Bruggen met een lage leuning moesten voorkomen dat de jaaglijn bleef haken. In het verre verleden had Schiedam voor bezoeken van hoogwaardigheids bekleders aan de andere steden een eigen jacht. Het zal wel geen jacht geweest zijn, zoals van het konink lijk huis, maar wellicht een wat luxere trekschuit. Frans Assenberg Schiedam De oudste vermelding van een dergelijk Schiedams schip da teert uit 1618 toen de burge meesters, inderdaad waren er meer dan één, door de leden van de vroedschap werden ge machtigd om met ene Frans Willems te gaan onderhandelen over een schuld aan de stad ten aanzien van het vervoeren van de 'heeren met de schuijt ende wagen.' Schiedam had dus een eigen vervoersdienst. Van de 'wa gen' is sprake in 1616 en had de naam 'overdeckte wagen.' Het vervoermiddel mocht alleen worden ingezet voor 'stedes- besongnen.' De naam 'stedes voerman' komt in de historische stukken al voor in 1596. De schuit of het jacht mocht alleen worden ingezet bij stedelijke rei zen, die overigens gratis waren voor de dienaren der overheid. Jacht en wagen zouden eigen dom zijn van de voerman. De reizen gingen naar Den Haag, Delft en Rotterdam. Het reizen over water ging weliswaar lang zaam, het was in ieder geval comfortabeler en veelal veiliger dan per diligence over de weg met zijn modder en kuilen. In Delft was het College van de Grote Visserij gevestigd en ook het Hoogheemraadschap van Delfland. Overschiese Poort In 1625 besloot de vroedschap om zelf een 'schuijte ofte jacht' aan te schaffen. Dat bootje werd mogelijk intensief gebruikt want 17 jaar later was het al aan ver vanging toe. Ook in latere jaren bouwde men jachten. Het jacht uit 1734 had een lengte van 44 rijnlandse roeden, dat is 13,5 meter. Het schip werd gebouwd in Rotterdam door Gerrit Janse en kostte 1500 gulden. Als lig plaats had het jacht een plekje bij de Overschiese Poort, ter hoogte van het huidige Prove niershuis. Ook de trekschuit lag daar afgemeerd. Of het jacht een zeil voerde, is niet bekend. Wel werd het ge jaagd, in ieder geval in 1785 toen de schipper klaagde over het feit dat hij geen jager kon vinden. De jagers waren 'be kwame en vigilante' (flinke) jongens. Zij vonden kennelijk het loon te laag en dat was een reden voor de vroedschap een tractement van 25 gulden per jaar uit te keren. Daar kwamen de gewone jaaggelden nog bij. Wat daarmee werd bedoeld is onbekend. (Bron: 'Scyedam Vaert, Histo rie van havens en scheepvaart in en om Schiedam,' Frans W. Assenberg) Wambuis De jager werd door de schip per betaald en kreeg van de stad nog een hoed en wam buis of rok die hij tijdens zijn werk moest dragen. Pakjes, brieven of andere goederen mochten niet met het jacht worden vervoerd van Schie dam naar Delft of Den Haag of omgekeerd, dan alleen als zij toebehoorden aan rege ringspersonen. Barendrecht, Pesetastraat 18-20 - Keukenboulevard Barendrecht (industrieterrein Reijerwaard/Cornelisland), Telefoon 010-2922011 Numansdorp, Edisonstraat 4,Telefoon 0186-653772 www.brugman.nl 5.595, meractie: aankoop v.,„ complot» kadkanuu 1.995 SINDS 1971

Het Nieuwe Stadsblad | 2011 | | pagina 24