Tip huis buitenland Samenlevingscontract geregeld? Doe 't nu Bekend met verbouwkeuring? Bel de Energielijn voor besparingen Prijzen bestaande bouw iets gestegen Iedereen een eigen internetdomein ±lhtll Verzekering dekt daling inkomsten bij arbeidsongeschiktheid Kijk op onze website Daling geloof in economie Woerkerpolis Kijk op Wonen Altijd actueel: de weekkrant.nl Voor huiseigenaren www.deweekkrant.nl/wonen Als een woning wordt gekocht tijdens de bouw kunnen er talloze vragen en twijfels rijzen. Potentiële kopers van een nieuwbouwhuis kun nen van Eigen Huis hulp krijgen www.deweekkrant. nl/wonen kdwBPf V De energierekening gaat dit jaar fors omhoog. Huurders die op energiekosten willen besparen kunnen met al hun vragen over energiebesparing bellen naar de Energielijn op maandag tot en met donder dag van 10.00 tot 13.00 uur via 020-5517722. Vragen over effectieve en zelf te nemen maatregelen, over de inhoud van de energie nota. Ook weet een huurder vaak niet of er toestemming nodig is van de verhuurder om zelf voorzieningen in de woning aan te brengen. Ook kunnen de vragen gaan over afspraken tussen bewonerscommissie De verkoopprijzen van be staande koopwoningen zijn in maart met 0,2% gestegen ten opzichte van maart vorig jaar. Tot maart daalden de huizen prijzen steeds ten opzichte van de maand daarvoor. Dat meldt het Centraal Bureau voor de Statistiek. Verkochte bestaande woningen waren in maart ge middeld 1,1% goedkoper dan in vorig jaar. De prijsdaling is kleiner dan in februari toen de verkoopprijzen 1,5% lager waren dan een jaar eerder. Vrijstaande huizen daalden met 2,7% het meest in prijs, tussenwoningen met 0,2% het minst. De prijzen daalden op jaarbasis in alle provincies behalve in Limburg. De prijsdaling was met 2,6% het hoogst in Drenthe, gevolgd door Noord-Brabant met 2,5%. Aan het einde van deze kabi netsperiode in 2014 kunnen alle Nederlanders op een eigen internetpagina kijken hoe het staat met hun belastingzaken. Dat heeft staatsecretaris Frans Weekers van Financiën in de Tweede Kamer aangekon digd. Iedereen krijgt een eigen internetdomein bij de Belastingdienst, maar daar heeft Weekers nog wel enkele jaren voor nodig. Hij hoopt dat hij in 2014 iedereen op die manier aangesloten heeft. Samenwoners die hun partner na hun dood geld willen laten erven, moeten eerst bij de notaris langs voor een samen levingscontract. Ontbreekt het samenlevingscontract, dan belast de fiscus de hele erfenis soms al boven €2.000. De prijzen voor het samenlevings contract bij notarissen variëren van €300 tot €500. Ongehuw- den met enig vermogen raken zonder het contract na de dóód van hun partner het meeste geld aan de fiscus kwijt. Tot 2011 betaalden ongehuwden die vijf jaar samenwoonden bij het overlijden van hun partner zonder het samenlevingscon tract geen belasting over de eerste €532.570 aan wat zij erfden (nu €603.600). Daar hoefden zij niets voor te doen. Nu is voor de vrijstelling een contract nodig. Dan krijgen zij ook belastingheffing tegen het laagste tarief: 10 tot 20%. Wie een tweede huis in het buitenland heeft, moet zich op de hoogte laten brengen van het erfrecht in dat land. Soms wordt het Nederlandse testament niet geaccepteerd. Verifieer dus of een Nederlands testament ook werkt ten aanzien van het tweede huis in het buitenland. Zo niet, laat dan een tweede testament opmaken in het land waar het huis ligt, maar allen als dat noodzakelijk is. Een verbouwing verloopt zelden gladjes. Zeker bij grote verbouwingen gaat er nogal eens wat mis waardoor de uitvoering na de bouw vaak ter discussie komt te staan. Maar dan is het vaak te laat. De aannemer is al weg, met juridisch 'getouwtrek' als resultaat. De Vereniging Eigèn Huis adviseert aan te sturen op een officieel oplevermoment. Een oplevering is een formele inspectie en overdracht van de uitgevoerde werkzaam heden. Vastgesteld wordt of de werkzaamheden goed zijn uitgevoerd en of er volgens het Bouwbesluit is gebouwd. Voor een 'leek' is het vaak lastig de bouwtechnische staat van een verbouwing te beoordelen. Eigen Huis kan die taak overnemen met de verbouwkeuring. De verbouw keuring geeft in hoofdlijnen een beeld van de bouwkundige staat van de verbouwing aan uw woning. Dit betreft een visuele inspectie. Ter plekke kan de bouwkundige de aan nemer wijzen op eventuele gebreken. Daarnaast heeft het lid met het uiteindelijke rapport een goed 'wapen' in handen om eventuele gebreken opgelost te krijgen. Een veel gehoorde klacht is dat kopers na de verbouwing niets meer horen van de aannemer. Met een bouwkundige keuring via Vereniging Eigen Huis kunnen deze huiseigenaars ook na de oplevering van de verbouwing bij de organisatie terecht voor (gratis) telefonisch advies. Bijvoorbeeld als de aannemer weigert gebreken te herstellen. Nederlandse consumenten zijn in april iets pessimis tischer geworden dan in maart. Dat blijkt uit cijfers van het Centraal Bureau voor de Statistiek. De index voor het vertrouwen van consumenten daalde in april tot -10 van -8 een maand eerder. Het vertrou wen daalde vooral doordat de koopbereidheid afnam. Consumenten vonden de tijd voor het doen van grote aankopen ongunstiger dan een maand eerder. Ook over de eigen financiën in de afgelopen twaalf maan den waren consumenten negatiever. Het oordeel over de financiële situatie in de komende twaalf maanden bleef onveranderd. Een ruime meerderheid in de Tweede Kamer wil dat minister De Jager (Financiën) de regie in de afhandeling van de woeker- polisaffaire overneemt. Zij willen dat de minister met de verzekeraars om de tafel gaat zitten om alle verschil lende schikkingregelingen te harmoniseren. De woekerpolisaffaire draaide in 2006 rond dure en complexe beleggings verzekeringen, lijfrentes en hypotheken. Miljoenen Ne derlanders bleken voor vaak veel geld gedupeerd. De verzekeraars schikten dan wel voor 2,5 miljard euro, maar de afgelopen maan den bleek dat veel mensen er nog steeds bekocht van afkomen. IF-

Het Nieuwe Stadsblad | 2011 | | pagina 29