z Advies vrienden/familie bij keuze sanitair Starters nog verder van huis Voorlichting na brand effectiever dan ervoor Donner komt Kamer tegemoet met huur Veel corporaties moeten fuseren zullen 'f2L Strenger beleid nodig om te komen tot energiebesparing Inflatie mm Eerste Hulp bij Verbouwing Instorten Antillenflat Rabobank denkt slim te zijn met het plan om in de toekomst alleen nog maar annuïteithypotheken toe te staan. Premier Rutte zegt er niets van te begrijpen Waarom komt Rabo met dit plan, terwijl net een aanscherping met de banken gedaan om te voorkomen dat mensen met een restschuld blijven zitten? Rutte piekert er niet over om de hypotheekeisen verder op te schroeven. Kijk op Wonen Altijd actueel: de weekkrant.nl Milieubewust www.deweekkrarit.nl/wonen Een huishouden gaat zo'n honderd euro meer aan energie betalen. Dat doet de inflatie geen goed, want die stijgt dan met 0,3%. Dat blijkt uit een inventarisatie van de nieuwe tarieven. www.deweekkrant.nl/wonen Het blijkt effectief te zijn om voorlichting te geven na brand. Dat blijkt uit een pilotproject van het korps Amsterdam- Amstelland in samenwerking met de Nederlandse Brand wonden Stichting. Uit de pilot blijkt dat mensen na een brand meer ontvankelijk zijn voor informatie. Het korps gaf binnen het pilotproject een halfjaar lang voorlichting aan bewoners in Amsterdam-West. Dit gebeurde kort nadat er een woningbrand was uitgebroken in die wijk. Het doel van het project was om burgers meer kennis te laten krijgen van brandvei ligheid. Dat kan door ze te attenderen op de gevaren en gevolgen van brand. Het streven is om zo het aantal woningbranden en het aantal slachtoffers terug te dringen. mt ïRl I De huren van woningen in de delen van Nederland waar de duurste huizen staan, mogen extra omhoog. In tien regio's mogen verhuurders maximaal 25 punten aan een woning toe kennen in het woningwaarde- ringsstelsel. Hierdoor kunnen zij tot 120 meer huur vragen. Dat heeft minister Don ner de Kamer laten weten. Eigenlijk wilde de minister verhuurders in het hele land de mogelijkheid geven voor nieuwe huurders de huren te verhogen, maar de Tweede Kamer voelde hier Het aantal woningcorporaties zal in de komende 15 jaar halveren. Een EU-beschik- king legt corporaties op zich te concentreren op verhuur van woningen aan mensen met inkomens onder de 33.600. De maximale huur is 650 per maand. Corporaties moe ten de sociale huurwoningen administratief en organisa torisch scheiden van andere activiteiten. Ze moeten zich ontwikkelen tot een meer commercieel georiënteerde organisatie. Ondertus sen lopen de schulden op. Steeds meer corporaties worden daardoor gedwon gen om te fuseren. Verbouwen en rekening houden met het milieu gaan vaak hand in hand, zegt onafhankelijke voorlich tingsorganisatie Milieu Centraal. Door tijdens de verbouwing energiebespa rende maatregelen te ne men is er winst voor milieu en portemonnee. Op www.verbouwwijzer. nl staan voor acht veelvoor komende verbouwingen stappenplannen beschreven om goed voorbereid het gesprek met de aannemer aan te gaan. Ook voor huurders kan woningverbetering goed uitpakken. Energiebespa rende maatregelen verlagen de energierekening. Boven dien hoeft bij verhuizing (meestal) het huurhuis niet meer teruggebracht te wor den in de oorspronkelijke staat. Er is wel toestemming van de verhuurder nodig. www.mUieucentraal.nV verbouwen Er komt voorlopig geen technisch onderzoek naar de oorzaak van de instor ting van de galerijen van de Leeuwardense Antillenflat. Dat schrijft minister Don ner aan de Tweede Kamer. De kans op instorting is bij dergelijke flats volgens de bewindsman niet groter dan bij andere gebouwen. De minister houdt wel een slag om de arm. Hij baseert zijn beweringen op de nu beschikbare informatie. Bij het aanschaffen van sanitair weegt eigen ervaring of het advies van vrienden of kennissen zwaarder dan het bezoek aan de showroom. Dit blijkt uit recent onderzoek van Bouwkennis. Bij het kiezen van een nieuwe badkamer winnen consumenten informatie in via een scala aan bronnen, uiteenlopend van internet tot de showroom. Huizenbezit ters blijken vooral het advies van een professional en de eigen ervaringen of advies van bekenden belangrijk te vinden. Daarna worden internet en websites van fabrikanten ge noemd. Bij de keuze voor bad kameronderdelen weegt het advies van professionals zwaar. Familie, vrienden, collega's en relaties vormen echter ook een belangrijk referentiekader. Steeds vaker wordt informatie gevonden op vergelijkingssites en via sociale netwerken. Een huis kopen wordt voor een groeiende groep starters nog moeilijker nu steeds meer gemeenten stoppen met het aanbieden van startersleningen om financiering mogelijk te maken. Nog slechts een derde van de gemeenten biedt men sen die voor het eerst een huis kopen een starterslening aan. Afgelopen jaar was dat nog 60%, zo blijkt uit onderzoek naar de startersleningen door StartEasy.nl. De onderzoekers vrezen dat de afname van de mogelijkheden voor starters verder zal voortzetten. Ruim 30 gemeenten van de 143 die een regeling hebben, laten weten deze binnen een paar maanden te stoppen. 'Moge lijk dat dan minder dan 10% van de gemeenten overblijft', meldt een woordvoerder van StartEasy. Betrokkenen noemen de daling van het aantal star tersleningen een regelrechte ramp voor de woningmarkt. 'De woningmarkt zit op slot. De starterslening is een goed smeermiddel om de zaak weer in beweging te krijgen,' meldt voorzitter Ger Hukker van makelaarsvereniging NVM. Vereniging Eigen Huis laat in een landelijk dagblad weten ook te pleiten voor een nieuwe stimulans. 'Starters brengen de markt op gang. Zij laten geen koophuis achter, dus als zij kopen kan de keten daarachter ook weer kopen en verkopen. Dat is goed voor de doorstro ming op de huizenmarkt. Als er geen stimulans voor de ko pers komt, zit de woningmarkt nog jaren op slot.'

Het Nieuwe Stadsblad | 2011 | | pagina 31