irado Samen houden we Schiedam schoon Z^fmo Wist u dat: Tip van Bi lal Hete kolen? Peuken? We Lossen het samen wel op! Zwerfvuil? augustus Agenda Irado voert voor de gemeente het beheer van de openbare ruimte uit. 'Bij het werken op beeldkwaliteit hebben we het dan over het onderhouden en reinigen van de bestrating, het groen, de speel materialen en stadsmeubilair op een bepaald kwaliteitsniveau. Dat doen we op basis van heel duidelijke afspraken met de gemeente over hoe schoon het moet zijn,' legt manager Beheer Openbare Ruimte Peter van Hartingsveldt uit. Het centrum moet bijvoorbeeld 'beeldkwaliteit A' hebben: er is nauwelijks zwerfvuil op straat te bekennen. In de woonwijken ligt de lat net iets lager en op industrie- terreinen mag nog iets meer troep liggerT. 'Deze manier van werken is een efficiëntere manier van onderhoud dan vaste rondes. We doen geen overbodig werk en de kosten zijn lager.' Aan de andere kant is het ook lastiger: vaste rondes zijn makkelijk te plannen en te controleren. Gras en onkruid Ook groen beheren we op beeldkwaliteit. Werken met beeldkwaliteit flinke besparingen oplevert: het aantal veegwagens kon bijvoorbeeld terug van 9 naar 5. De circa 125 afvalbakken in het centrum twee keer per dag worden geleegd vanwege de beeldkwaliteit. De oppervlakte van Schiedam 19,98 km2 is, waarvan 18,.l km2 land. De helft van het openbare gebied is groen en de andere helft is bestrating. Bilal Ozdinc is medewerker groen bij beheer openbare ruimte en werkt sinds 1989 bij Irado. 'Als ik het gras maai vind ik vaak troep als kranten en dergelijke op de veldjes. Het even weggooien in de afvalbak voorkomt dat ik er onverwachts met mijn maaier overheen rijd en snippers achterlaat. Het pas gemaaide veld ziet er dan helemaal goed verzorgd uit.' Zomerzon, lange avonden: lekker barbecueën in het park! Maar soms zitje na afloop letterlijk óp hete kolen. Je wilt naar huis, maar waar gooi je de barbecue leeg? Sinds kort staan er in het Prinses Beatrixpark barbecuebakken waarin je de hete kolen veilig en schoon kwijt kunt. Deze betonnen 'kolom' smelt niet - zoals de afvalbakken die er staan voor het andere afval - wordt niet heet en begint niet te roken. In Schiedam wordt schoongemaakt met 'beeldkwaliteit' als uitgangspunt. Dat betekent dat er geen vaste tijden en vaste plaatsen zijn voor 'schoonmaakrondes', maar dat er geveegd, geprikt en gemaaid wordt als het nodig is. Gras en onkruid groeien overal ongeveer even hard, dus dat is wat eenvoudiger bij te houden. Bestrijding van zwerfvuil is complexer. 'Als een gebied schoon is, blijft het vaak ook schoner,' merkt Peter op. 'Maar als maar één iemand een blikje laat vallen, nodigt dat anderen uit om meer op straat te gooien en kan het beeld zo weer omslaan.' De Lichtblauwe brigade - het team Toezicht en Handhaving van de gemeente - kan bekeuren voor het achterlaten van zwerfvuil. In de praktijk blijken 'heterdaadjes' echter erg zeldzaam. Fris straatbeeld De hulp van inwoners is dé doorslag gevende factor om het straatbeeld fris te houden. Peter besluit: 'Gooi dus je eigen afval netjes weg, gebruik stevige vuilniszakken, spreek elkaar aan en raap zelf een papiertje op. Zo zorgen we samen voor een leefbare stad.' Peuken zijn ook zwerfafval. Doordat ze zo klein zijn en vaak tussen de voegen van de tegels gaan zitten, zijn ze ook nog eens lastig op te ruimen. Veel rokers trappen op straat hun peuk uit voordat ze een winkel in lopen. Samen met Irado kijkt de gemeente naar het plaatsen van extra 'peukenpijpen'. Staan die er niet, dan is er altijd wel een afvalbak te vinden. Door die paar stappen extra, ziet de straat er toch weer frisser uit! Het meeste zwerfafval wat we tegenkomen in zowel het openbare groen als op straat zijn blikjes en pakjes drinken, sigarettenpeuken, verpakkingsmaterialen van snoep en chips, papiertjes en servetjes. Allemaal spullen die eigenlijk in de afvalbak thuishoren. 4 juli - 12 augustus: beperkte openingstijden kindertuinen (zie www.irado.nl) •12-15 juli: sponsoring Kids Bouwdorp Tot 1 september: weeg uw caravan op het afvalbrengstation voor slechts 4,00 Dagelijks rondleiding mogelijk op de Voorbeeldtuinen (afspraak via www.irado.nl) Elke woensdag: vragenuurtje over planten en dieren met Gerard Freeling, beheerder Heemtuin, op Radio Schiedam

Het Nieuwe Stadsblad | 2011 | | pagina 11