Totale make-over trafohuisje met vogelhuisjes van kinderen Breipennen tikken driftig Steeds nieuwe kansen Volg alle Klik Win-acties op Twitter Klik&Win Boek van de week Yuon Koopman maakt kunst voor en met mensen Het beeld van Vrouwe Aleida krijgt een dikke jas Motorcoureur op de bres voor Doe een Wens Leefbaarheid achteruit Getuigen gezocht 22 tips over dode Polderweg Altijd actueel: de weekkrant.nl woensdag 3 augustus 2011 Nieuwe Stadsblad pagina 13 www.twitter.com/klik_en_win Elke week is op onze website een boekrecensie te vinden; deze keer heeft Ruud Aret van boekhandel Post Scriptum 'Oorlogshond' van Robert Anker gelezen www.nieuwestadsblad.nl Kijk goed, anders zie je het niet. Samen vormen de vogelhuisjes het silhouet van een vogel. Kinderen van De Taaltuin kleurde de vogel hokjes en kunstenares Yvon Koopman maakte van het trafohuisje een kunstwerk. Door Franfe Willemse Schiedam Het idee komt van. twee wijk- bewoonsters van Nieuwland. Carla Heesbeen en Clara Heu- chemer. Die wilden het elek triciteitshuisje in de MCM de Grootstraat een nieuw uiterlijk te geven. Het werd een totale make-over, van grijs gebouwtje tot kunstwerk. Via de wijkraad kregen de da mes geld om het plan uit te voeren. Via het Centrum voor Beeldende Kunst (CBK) werd een Schiedamse kunstenares ingeschakeld. Een die bekend is met laagdrempelige kunst en werken met bewoners, ouderen of kinderen. Yvon Koopman maakt kunst voor mensen. Geen zwaar werk, maar toegepaste kunst waar mensen zelf een steentje aan bijdragen. Kunst mef een vro lijk tintje, een knipoog, zoals de parkeerpaaltjes in de vorm van boomstronkjes (Dreesplein) of de afgedankte torenspits in de vijver (Stoelemeijerlaan). Al lemaal in de wijk Nieuwland, waar ook in portieken van Nieuwland West haar panelen de ingang opsieren met dierbare voorwerpen van bewoners. Waarom vogelhuisjes? Be schermde gebieden, noemt Koopmans dit terugkerend thema van vogelhuisjes in haar werk als beeldend kunstenaar. Huisjes die knus en een veilig gevoel geven. Waarom precies, weet zij eigenlijk zelf ook niet. Wel dat haar werk de mensen een goed gevoel geven. "Na tuurlijk, zeker een vogelkastje. Daar krijgt iedereen een blij gevoel bij." 'Dat heb ik gemaakt' Met haar idee, uit de verte een vogel en van dichtbij kleine vo gelhuisjes, trok zij naar basis school De Taaltuin in de wijk. Leraren en kinderen deden enthousiast mee. Kinderen van groep 4 en 5 maakte huisjes van karton, grótere kinderen van hout. Allemaal naar eigen ont werp beschilderd; van heel se cuur en zachte kleuren tot grote bouwwerken met felle graffiti. De beloning voor de school jeugd is dat ze onderdeel van een kunstwerk zijn. "Leuk toch als je tegen je vriendje kan zeggen: 'dat huisje heb ik gemaakt'", zegt Koopman terugkijkend. Yvon Koopman fotografeerde alle huisjes om erna net zo lang te puzzelen op de computer tot het een mozaïek werd met vo gelcontouren. Het Schiedams Schiedam Het Sentges Racing Team van de jonge Schiedamse motorcoureur Tommy Sentges steunt Doe een Wens Stichting Nederland. Deze stichting vervult de liefste wens van kinderen tussen 3 en 18 jaar met een levensbedreigende ziekte en geeft deze kinderen, die vanwege hun ziekte te vaak vooral patiënt zijn, de kracht om kind te zijn. "Het verwezenlijken van een droom kan voor hun toekomst een wereld van verschil betekenen", meldt het team van Sentges. Het Sentges Racing team ondersteunt dit goede doel dan ook graag door een deel van haar totale sponsorbudget beschikbaar te stellen. Pet di rect zal Sentges Racing haar sponsoren de mogelijkheid bieden om een deel van het totale gesponsorde bedrag te laten doneren aan Stichting Doe een Wens Nederland. Met ingang van komend race seizoen zullen zelfs alleen nog sponsorpakketten worden aangeboden, waarbij een deel van het gesponsorde bedrag aan Stichting Doe Een Wens wordt geschonken. Joey Weeder, vrijwilliger PR Sponsoring van Stichting Sentges Racing: "Tommy is iemand met veel ambitie en heeft zijn doel duidelijk voor ogen. Ons enthousiaste team helpt hem graag bij het verwezenlijken van zijn droom om succesvol motorcoureur te worden. Door verder te kijken dan alleen de motorsport, zijn wij op het idee gekomen om ook andere kinderen te helpen bij het verwezenlij ken van hun droom. Van uit die gedachte leveren wij graag ondersteuning aan de activiteiten van Doe Een Wens. We vinden het belangrijk dat deze kin deren de kans krijgen om hun wens in vervulling te laten gaan en hierdoor hun ziekte voor even kunnen vergeten." bedrijf Van de Reclame zorgde voor uitprinten en opplakken op het trafohuisje, waar volgens eigenaar Stedin geen spijker in mag. Koopman werkt niet alleen met jonge kinderen of bewoners. Nu doet zij het project 'breien voor Aleida'. Voor de opening van het Wennekerpand begin sep tember gaat zij het beeld van Aleida naast de ruïne versieren met een dikke jas. Zelf breien is veel werk zodat zij via haar werk in de Ouderenzorg oudere da mes nu het werk laat doen. Schiedam 'breit' uit Breien is weer in de mode. Ur ban Knitting; de dames van decoratieatelier Decordel doen de opening van het Wenneker pand met 'een spoor van brei- kunstwerken'. De dames uit Amsterdam pakten met brei- sels stadsbanken, lantaarnpa len of zelfs een stuk bos in. In Schiedam gaan ze onder ande re het beeld van Vrouwe Aleida naast haar ruïne inpakken. Sa men met Yvonne Koopman, werkzaam in de bejaardenzorg, hebben ze enthousiaste ouder dames gevonden die mee wil len breien. In zorgcentra van Frankenland breien de dames mee voor 'een warme jas voor Aleida'. Elke week tikken de breipennen er op los in huize Franke- land, Harg-Spaland, Schiewaegh en Jacob Gasthuis. Daar bij mag alles; alle soorten steken, kwaliteit of kleuren mag. Als de breipennen maar driftig tikken. Nog een maand heb ben de dames om de jas voor Aleida klaar te hebben. FOTO: VINCENT VAN DORDRECHT Schiedam De leefbaarheid in Nieuw land is de afgelopen drie jaar verslechterd. Dat is opmer kelijk, omdat het in de mees te veertig 'aandachtswijken' in die periode juist bergop waarts ging. Dat blijkt uit het rapport 'Leefbaarheid in balans' van de Atlas voor gemeenten. Het aandeel bewoners in gebieden met leefbaarheids problemen is in Schiedam in drie jaar tijd gestegen. Woonde in 2008 nog 15,1 procent van de Schiedam mers in een wijk met een negatieve of matige leefbaar heidsscore, in 2010 was dat 17,4 procent. De leefbaarheidssituatie in heel Nederland is volgens de onderzoekers tussen 2008 en 2010 nauwelijks veranderd. Dit betekent een trendbreuk met de periode ervoor. Tus sen 2006 en 2008 werd na melijk juist een forse verbe tering van de leefbaarheid in Nederland waargenomen. Dat was echter wel in een pe riode van economische op gang, waardoor een afname van de werkloosheid een van de belangrijke verklaringen van de ontwikkeling van de leefbaarheid in die periode was. Op basis van de recessie was een verslechtering van de leefbaarheid tussen 2008 en 2010 verwacht. "In die zin valt een stagnerende leef baarheidsontwikkeling tus sen 2008 en 2010 eigenlijk nog mee", stellen de onder zoekers. Schiedam De politie zoekt getuigen van een beroving op vrijdag 22 juli, waarbij een 65-jarige vrouw yan haar tas werd be roofd. De vrouw liep rond twee uur 's middags op de Broersvest toen een nog on bekende man haar van haar tas beroofde. In deze tas za ten persoonlijke eigendom men, zoals een OV-chipkaart en haar mobiele telefoon. De verdachte rende na de bero ving weg in de richting van de Lange Kerkstraat. De politie is op zoek naar meer informatie over deze beroving. Getuigen kunnen contact opnemen via 0900- 8844 of, anoniem, via 0800- 7000. Schiedam Het rechercheteam Polder weg heeft tot nu toe 22 tips ontvangen naar aanleiding van de uitzending Opspo ring Verzocht, pr zijn meer dere namen genoemd. Tijdens de uitzending werd een foto van de man ge toond, die zondagochtend aan de Polderweg levenloos werd aangetroffen. Samen vormen de vogelhuisjes het silhouet van een vogel. TOTO: VINCENT VAN DORDRECHT

Het Nieuwe Stadsblad | 2011 | | pagina 13