'2015 leek nog zo ver weg' Lekker in het groen Blijft de paraplu nog steeds nodig of niet? Piet Paulusma weet het! Column Henk Spaan Domme canon Kiik&Win Geen twijfel: £ifel WÊÊÊÊ Landal GreenParks Geen dokter op 6 oktober Altijd actueel: de weekkrant.nl woensdag 28 september 2011 Nieuwe Stadsblad pagina 60 PIET PAULUSMA COMIC WAT KAN IK VOOR U BETEKENEN MBNBBR PAULU&MA WXLT U UW KOFFIE LICHT BBWOLKT OF ZWAAR KOFFIS AL&TUBLIBFT MET BEN WOLKJE MELK Herfst www.deweekkrant.nl In 2015 vervalt de AOW-part- nertoeslag. Dat is een extra vergoeding voor 65-plussers met een jongere partner met relatief weinig inkomen. Hoe goed zijn de vijftigers van nu hierop voorbereid? Weten ze precies wat er gaat veranderen? En wat ze kun nen doen om een eventuele inkomensterugval te voorko men? Hier het verhaal van Frits (62) en Mia (58) en van Huib (59) en Wilma (52). "Ik heb enkele jaren in het buitenland gewoond en was - benieuwd wat dit voor invloed had op mijn AOW", blikt Frits terug. "Daarom ging ik een paar jaar geleden op internet op zoek naar informatie hierover en daarbij stuitte ik ook op een bericht over de afschaffing van de AOW-partnertoeslag." Link Frits en Mia hebben gezien zijn leeftijd recht op de AOW- partnertoeslag, maar vanwege het inkomen van Mia komen ze er toch niet voor in aan merking. Zij verdient met haar baan als managementassistente meer dan 1.288,47 bruto per maand. Maar Frits dacht wel meteen aan zijn buren. "Een snelle re kensom leerde me dat het weg vallen van de partnertoeslag wel betrekking had op Huib en Wilma, die zeven jaar in leeftijd verschillen. Huib is namelijk op 1 januari 2015 nog geen 65 en Wilma heeft een zeer beschei den inkomen. Als zij niets zou den doen, konden ze dit weieens gaan merken in hun portemon nee. Ik stuurde ze meteen de weblink door!" Toeslag Op het moment dat Wilma de mail van Frits las, kon ze'' zich vaag herinneren Ooit van de aangekondigde afschaf fing te hebben gehoord. "Dat bleek alweer in 1995 geweest te zijn. En ja, eerlijk is eerlijk, toen leek 2015 nog ver weg." Afschaffing AOW- partnertoeslag in zicht Met het pensioen van Huib in zicht, kleurde dit stel de afge lopen jaren wel het financiële plaatje voor later in. "En daarin hielden wij rekening met de partnertoeslag", zegt Wilma, die vooral voor de lol een paar ochtendjes in de week bij een bloemenkwekerij werkte. "In ons geval betekende die part nertoeslag enkele honderden euro's meer per maand. En dat zeven jaar lang. Gelukkig was Frits zo attent om ons erop te wijzen dat ons huishoudboekje voor later er weieens anders uit kon gaan zien. 'Nu is het plaatje rond' Huib en Wilma namen met een maatregelen; Huib regelde met zijn werkgever dat hij kon bijsparen in zijn huidige pen sioenregeling. En Wilma kon meer uren draaien bij dë bloe menkwekerij. "Huib zou ook twee jaar langer kunnen dóór werken, maar dat ziet hij niet zitten, en ik eigenlijk ook niet. Hij heeft vanaf zijn vijftiende fulltime gewerkt. Het is mooi zo. Bovendien vind ik het alleen maar gezellig op mijn werk, ik had misschien al veel eerder een dagje erbij moeten pakken!" Volgens een pensioenbereke ning op www.pensioenkijker.nl hoeven ze nu niet bang te zijn voor inkomensterugval. Ook een vriend met een gedegen fi nanciële achtergrond bevestigde dat hun financiële plaatje zo rond was. "Nu kunnen we met een gerust hart uitkijken naar een fijn pensioen. O, en Frits en Mia hebben we inmiddels getrakteerd op een etentje!" Toeslag al verlaagd... Voor de 65-plussers van nu is er niets aan de hand. Die blijven de toeslag ont vangen, net als de mensen die voor 1 januari 2015 65 worden. Vooruitlopend op het wegvallen van de AOW-partnertoeslag, is met ingang van 1 augus tus dit jaar wel de toeslag verlaagd (met 10%), maar alleen voor samenwo nende stellen die samen meer inkomen hebben dan 2.511,02 bruto per maand. Kijk voor een overzicht van de toeslagen én voor meer informatie over de afschaffing van de AOW- partnertoeslag op www. rijksoverheid.nl/aow of www.pensioenkijker.nl. FOTO PETER ELENBAAS De zojuist gepubliceerde canon van de Nederlandse televisie maakt een slordige, politiek correcte en vooral politiek ge motiveerde indruk. Je ruikt als het ware de belangen van de samenstellers. Wie ze zijn weten we niet. Internetverkiezing is het versluierende rookgordijn van middelmaat die de lijst rechtvaardigt. Bij het woord canon denk je aan baanbrekend, aan iconisch, aan een gedeelde glimlach van herkenning. Hoe is het, gezien de net vastgestelde criteria, mogelijk dat Gooische Vrouwen op zo'n lijst terecht komt? Dat kan toch niet anders dan een aan John en Linda de Mol bewezen dienst zijn? Internetverkiezingen zijn in het geval van een serieuze canon uit den boze. Een internetverkiezing heeft doorgaans een lijst tot resultaat waarop Boer Koekoek de eerste plaats inneemt. In de categorie 'Spiritualiteit' waarom maakt die deel uit van een canon?) staat het programma De Wandeling op 1. Betaalt de KRO mee aan de 'canon'? Er zijn in het verleden best uitzendingen geweest die je spiritu eel zou kunnen noemen en die tot het collectieve onderbewuste van de kijkers behoren. Zo sprak Bisschop Bekkers op gezette tijden het publiek toe dat met miljoenen aan zijn lippen hing. Het maakt Bekkers tot een icoon van de Nederlandse televisie. Hij staat niet op de lijst. Er was kennelijk geen belang mee ge moeid. De samenstellers hadden een paar glazen wijn over hun geheugen gemorst, of waren simpelweg een beetje dom. Simon Carmiggelt staat niet in de lijst. Het Grand Gala du Disque met Bomans ofDuys staat niet in de lijst. Rudi Carrell staat niet in de lijst. Zijn show met Esther Ofarim zou niet tot de 'canon' van de Nederlandse tv behoren? In de categorie humor ontbreekt André van Duin, maar prijken wel de Lama's. Welke hersenloze verzint zoiets? Daar moet vlug een Persoonsgebonden Budget tegenaan. Bij Talkshows vinden we wel Voor de vuist weg, maar niet Mies-en-scene. In de sector muziek het wezenloze Toppop, maar niet Top of Flop met het icoon Herman Stok? Weetje wat ik vind van die canon? Ik vind hem vooral zo onintelligent. www.deuieekkrant.nl/spaan Win 4-daags arrangement voor 2 personen! ga snel naar www.deweekkrant.nl/actie Lezersactie Heerlijk een weekend of een midweek er tus senuit in eigen land? Bij Landal GreenParks valt van alles te zien, te doen en te beleven. De bunga lowparken, met veelal vrij staande bungalows, vindt u in de mooiste natuurge bieden van Nederland. De parken zijn voorzien van verschillende faciliteiten om uw vakantie volledig af te stemmen op uw persoon lijke wensen. Van een. res taurant en fietsverhuur tot een zwembad met diverse waterattracties. Speciaal voor u heeft Landal GreenParks een Wegener Comfortarrangement sa mengesteld: Verblijf in een standaard accommodatie Fles wijn en welkomst presentje in de accommodatie Bedlinnen en opgemaakte bedden bij aankomst Keuken- en handdoeken pakket Toeristenbelasting en reserveringskosten W Voordelig naar Landal GreenParks al vanaf 79 p.p. Het Comfortarrangement is geldig op de volgende parken: Landal De Lommerbergen (Limburg), Orveltermarke (Drenthe), Waterparc Velu- wemeer (Flevoland), Domein De Schatberg (Limburg), Ael- derholt (Drenthe), Twenhaars- veld (Overijssel), Coldenhove (Gelderland), Het Vennenbos (Noord-Brabant), Port Greve (Zeeland), Sluftervallei (Wad- denkust) Informatie en reserveren Informatie, reserveringen en voorwaarden: Landal Green Parks via tel 0900 - 8842 0,20 p. min.) o.v.v.: WEG29L of www.landal.nl/wegener Actievoorwaarden Deze aanbieding geldt: alleen voor nieuwe reserveringen en geldt niet in combinatie met andere acties, kortingen, spaar programma's en voordeelcheques. Uitbetaling in contanten of vergoeding anderszins is niet mogelijk. De beschikbaarheid van accomodaties voor deze aanbieding kan per aankomst datum verschillen en is beperkt. Prijswijzigingen, druk- en zetfouten voorbehouden. Kijk voor overige prijzen en beschikbaarheid op: www.landal.nl/wegener Huisartsen en hun medewer kers zijn bang dat zij volgend jaar de dienstverlening aan hun patiënten moeten ver minderen, omdat de minis ter van Volksgezondheid een bezuiniging van 20.000 euro voor iedere huisartsenprak tijk wil doorvoeren. In totaal gaat het om een bezuiniging van 132 miljoen. Om te pro testeren tegen de bezuinigin gen gaan zij op donderdag 6 oktober massaal naar een landelijke bijeenkomst in de RAI in Amsterdam. De huisartsen benadruk^ ken dat ze er de afgelopen jaren meer taken bij hebben gekregen. Bijvoorbeeld zie kenhuizen hebben daardoor kunnen bezuinigen, maar de kosten van de huisartsen praktijken zijn wel opgelo pen. Volgens de huisartsen wordt de patiënt de dupe van de aangekondigde bezuini gingen, terwijl ziekenhuizen noodgedwongen meer kos ten moeten gaan maken. Op 6 oktober zijn veel prak tijken gesloten. Voor spoed gevallen wordt overal wel voor vervanging gezorgd.

Het Nieuwe Stadsblad | 2011 | | pagina 60