Zicht od Zuid-Holland i PzÏÏidHollAND ik lAAA; ▼▼▼VTTVYYTTVYTTTT1 ▼mTTTTTTTm? Wat is er te doen? I Een fijne provincie om te wonen, te werken en te ontspannen Goed omgaan met schaarse ruimte Wijzigingen in uw regio ff Oktober 2011 Provincie Zuid-Holland, afdeling Communicatie, Postbus 90602,2509 LP Den Haag, telefoon: 070 441 66 22, e-mail: zuidholland@pzh.nl Loop langs de molens Op 23 oktober organiseert de provincie Zuid- Holland een Molenloopjn Leidschendam- Voorburg. www.molenlooplevedemotens.nl Nieuw leven voor monumenten Het Erfgoedhuis Zuid-Holland organiseert donderdag 13 oktober 2011 haar vierde Erfgoeddag. Thema dit jaar: Nieuw leven voor monumenten. Locatie is toepasselijk: de Maassilo in Rotterdam Zuid. Een mooi voorbeeld van een herbestemd monument. www.erfgoedhuis-zh.nl Cultuurfestival voor jongeren: Turbulent Op vrijdag 14 oktober in Puttershoek. Met wederom een ver trouwde mix van veel belovend jong talent van de Zuid-Hollandse eilanden en bekende acts. Er is weer een band- en dj- competitie, een open podium en een gedichten- en fotowedstrijd.www.festivalturbulent.nl Filmportretten Alblasserdam en Kinderdijk Kunstgebouw zoekt filmmakers en donateurs die een voorprogramma van korte filmportretten i bij de speelfilm over Alblasserdam en Kinder- j dijk mogelijk maken. Komt u uit deze streek en wilt u een kort filmportret maken van een bijzondere plek of persoon in uw omgeving? Meld u dan aan voor de filmworkshop in de herfstvakantie. www.kunstgebouw.nl/filmworkshop Wilt u meer weten over onderwerpen in deze advertentie, kijk opwww.zuid-holland.nl De provincie Zuid-Holland werkt aan een aantrekkelijke leefomgeving in de dichtst bevolkte provincie van Nederland. Een leefomgeving waar ruimte voor wonen, werken, reizen en recreëren in balans is. De provincie weegt wensen en belangen, verbindt partijen en verdeelt, in overleg met anderen, de verschillende functies over de schaarse ruimte. Daar draagt zij aan bij met een actuele provinciale structuurvisie. Jaarlijkse actualisering De structuurvisie loopt door tot 2020. In die periode kunnen zich allerlei ruimtelijke ont wikkelingen voordoen die eerder niet waren te voorzien. Daarom past de provincie de struc tuurvisie jaarlijks aan de actualiteit aan waarbij de hoofdlijnen wel overeind blijven staan. De huidige geactualiseerde versie is gebaseerd op verzoeken van gemeenten en op maat schappelijke en beleidsmatige ontwikkelingen. De belangrijkste wijzigingen op een rij. 'Functiekaart' aangepast Een aantal gemeenten en regio's heeft de pro vincie gevraagd de ruimtelijke ordeningskaart in de structuurvisie, de zogenoemde 'functie- kaart', aan te passen voor hun gemeenten/ regio's. De functiekaart geeft aan waar de verschillende functies zoals woningbouw, bedrijventerreinen, glastuinbouw, natuur en recreatie plaatsvinden. Een deel van deze gemeentelijke verzoeken is gehonoreerd. In de regiobeschrijving gaan we hier verder op in. Verbeterde kwaliteitskaart Met de verbeterde kwaliteitskaart kan de provincie beter zorgen voor ruimtelijke kwaliteiten in het landelijk gebied. Per regio benoemt de provincie, in samenspraak met overheden en deskundigen, de kwalitatieve ruimtelijke gebiedskenmerken in zogenoemde gebiedsprofielen. Gedeputeerde Staten stelt deze gebiedsprofielen vervolgens vast. Daarmee zijn de profielen een richtinggevend kader voor de kwaliteit bij ruimtelijke ontwikkelingen. Kantorenbouw Op veel plaatsen staan kantoren leeg, mede veroorzaakt door de economische crisis. De provincie wil voorkomen dat nieuwe kan toren worden gebouwd die vervolgens leeg staan, en neemt, in overleg met de regio's, maatregelen daartoe. Zo wordt het aantal bouwlocaties en het nieuwbouwvolume voor kantoren beperkt. Woningbouw Voor het eerst krimpt de woningmarkt en blijkt sturing nodig op woonmilieus, oftewel het type woning en de woonomgeving. De provincie bepaalt, in samenspraak met de regio's, de ver deling van het woningbouwprogramma en de verdeling van de woonmilieus over de regio's. De regionaal samenwerkende gemeenten zijn vervolgens verantwoordelijk voor de verdeling van de woningen en de woonmilieus over de gemeenten. Glastuinbouw De provincie wil het huidige aantal hectares teeltgebied (teeltareaal) behouden. Daarom worden in de gemeenten BinnenMaas en Nieuw koop respectievelijk de locaties 'vloeivelden Suikerunie' en de locatie 'Amstel' als glastuin bouwgebied ontwikkeld. Gemeenten die glas tuinbouw willen uitbreiden, moeten de nood zaak hiervoor aantonen. Zij moeten uitleggen of herstructurering of meer glastuinbouw op een andere plaats in de regio geen optie is. Tervisielegging De ontwerp- actualisering 2011 van de Provin ciale Structuurvisie, de Verordening Ruimte en de planMER liggen vanaf begin oktober 5 weken ter visie. U kunt reageren door uw zienswijze kenbaar te maken. U kunt deze en een aantal toelichtende docu menten digitaal raadplegen en downloaden viawww.zuid-holland.nl/visieopzuidhollartd. Vóór of tégen? Laat je horen! De gemeentelijke wijzigingsverzoeken op de structuurvisie zijn verdeeld in verzoeken waar Gedeputeerde Staten aan mee willen werken, en verzoeken die Gedeputeerde Staten willen afwijzen. Maar uiteindelijk hebben Provinciale Staten in februari 2012 het laatste woord! Dat betekent dat het altijd zin heeft om te reageren, ook als u het eens bent met een wijziging of een afwijzing. Provinciale Staten krijgen dan een vollediger beeld van voor- en tegen argumenten en voor- en tegenstanders. En dat is belangrijk voor een goed besluit! 'Onze provincie heeft de grootste bevolkings dichtheid: in Zuid-Holland wonen de meeste inwoners per vierkante kilometer. De SP pleit daarom voor verstandig gebruik van onze schaarse ruimte.' Aan het woord is Jerry Snel- link, lid van de SP-fractie in Provinciale Staten. 'Daarbij gaat het niet alleen om ruimte voor wonen. Ook ruimte om te werken, ruimte om te recreëren en ruimte om tot rust te komen zijn belangrijk. Deze visie is leidend voor de SP bij de behandeling van de provinciale struc tuurvisie.' Geen nieuwe kantoorlocaties 'In Zuid-Holland staan veel kantoorlocaties leeg. Al jaren pleit de SP in gemeenten en provincie voor hergebruik hiervan en tegen aanleg van nieuwe kantoorlocaties. De SP is blij dat dit punt nu opgenomen is in de structuurvisie en de bouw van kantoren voor de leegstand nu een halt toegeroepen wordt.' Leegstaande kassen hergebruiken 'Ook staan veel glastuinbouwlocaties leeg en liggen veel locaties verspreid in Zuid-Holland. Het is daarom goed dat er eerst gekeken wordt of elders leegstaand glas hergebruikt kan worden. En of een al bestaande locatie uitge breid kan worden, voordat een nieuwe locatie aangelegd wordt. Op deze wijze wordt de schaarse ruimte in de provincie optimaal gebruikt met zoveel mogelijk behoud van de bestaande groenlocaties.' In Albrandswaard mag de gemeente de contour rondom de Molendijk in Rhoon verleggen. Zo kan een duidelijker scheiding worden aange bracht tussen dorpse en stedelijke bebouwing. In Barendrecht wil de gemeente een sportveld van het sportpark De Bongerd benutten voor praktijkonderwijs. Zo ontstaat hier een grote praktijkcluster. Het sportcomplex houdt voldoende omvang over om goed te kunnen functioneren. De functiekaart wordt hiervoor gewijzigd (van stedelijk groen naar stads- en dorpsgebied). In de gemeente Bernisse wordt de bebouwings contour van Heenviiet en Zuidland beperkt verruimd. Zo kan de gemeente deze bebouwing stedebouwkundig beter afronden. De gemeente Brielle kan de begrenzing van het glastuinbouwgebied Vierpolders aanpassen om een betere verkaveling van het glastuinbouw gebied mogelijk te maken. In Lansingerland heeft de gemeente plannen ontwikkeld om zowel woningen als bedrijven toe te kunnen voegen aan het bestaande bebouwingslint. Dit plan leidt feitelijk niet tot verlies aan glastuinbouw en heeft een positief effect op de landschappelijke kwaliteit. De provincie werkt mee aan het verzoek van de gemeenten Lansingerland en Zoetermeer om de vestiging van een outletcentrum moge lijk te maken. Maar eerst moet uit onderzoek blijken dat dit centrum niet leidt tot ontwrich ting van de detailhandelstructuur in de omliggende gemeenten. wwau

Het Nieuwe Stadsblad | 2011 | | pagina 17