Maand van de GeSCHIEdenis 5C1IQ2AM Nacht van de GeSCHIEdenis: lezingen en disco toe Narren, ridders en kooplui op jaarmarkt Bedrijfsfilm Wilton te zien in Monopole Bij molen De Vrijheid: Molenaar aan het werk van 12.00 -18.00 uur Archief Sneak preview Wandelen met gids Inloopconcert Grote Kerk Terug in de tijd www.schiedamsemolens.nl Gemeentearchief licht tipje van de sluier op van de expositie 'Burgerlijke stand 1811-2011' tijdens de speciale Nacht van de GeSCHIEdenis. schiedam.nl/geschiedenismaand Schiedam Jaarmarkten waren in de Mid deleeuwen een waar festijn. Kooplieden brachten hun goe deren en vee naar de stad en namen in hun kielzog talloze artiesten mee. Stichting het Festeyn brengt die sfeer zater dag 22 oktober weer tot leven ter gelegenheid van de Maand van de GeSCHIEdenis tijdens, de Jaarmarkt Scyedam. Vanaf 12.00 uur barst het los in het centrum. Narren, jonk vrouwen en ridders lopen door de stad. Heksen kunnen zich laten wegen in de heksenwaag bij de Grote Kerk. Hoogte- Schiedam Apollo Toneel brengt donderdag 20, vrijdag 21 en zaterdag 22 oktober een voorproefje van de grote productie 'De Nacht van Schiedam'. De bedoe ling is deze voorstelling in mei 2012 uit te voeren op verschillende locaties in Schiedam. De 'sneak preview' begint die dagen om 20.00 en 21.00 uur in de Boter- straat81. Belangstellenden worden meegenomen naar het jeneververleden. Naar de baronnen in hun panden aan de Lange Haven, naar de arbeiders in hun kleine huisjes in de Branders- buurt. Deelname is 3 euro. Reserveren: apollotoneel@ gmail.com of 06-51272738. punten zijn: een middeleeuws kampement op het Stadserf, een verhalenverteller op het Land van Belofte, een arena voor jonge ridders op de Koe markt, optreden van de Leidse Kluchtencompagnie op het museumplein, middeleeuwse maaltijden op de Grote Markt, ambachten op de Dam en een ganzenloop bij de Oude Sluis. Als het donker wordt, is bij de ruïne vanaf 18.30 uur een 3D- projectie te zien waarin Aleida centraal staat. Vanaf 19.30 uur is er op het Land van Belofte een spectaculair vuurballet te zien van 'Flames of Chaos'. Uit het bedrijfsjournaal van Wilton. FOTO: PR De voormalige bioscoop Monopole, Hoogstraat 99, opent op zaterdag 22 oktober de deuren. Het monument uit 1921 is toe gankelijk tussen 12.00 en 16.00 uur. Er zijn doorlo pend films te zien. Zo wordt een compilatie vertoond van bedrijfsjour- naals die Wilton Fijenoord tus sen 1953-1982 in eigen beheer maakte. Ook is de zwart-wit film 'Schiedam kiest voor het water' van Jan Schaper (1966) te zien. Verder worden twee films uit de collectie Tetteroo vertoond: over Oranjefeesten in 1938 en van het Sint Jacobs Gasthuis (1939). Schiedam Bij de Grote Kérk aan de Lange Kerkstraat start op zaterdag 22 oktober om 14.00 en om 20.00 uur een wandeling. Onder leiding van een gids krijgen de wandelaars een goed beeld van de geschie denis van Schiedam. De route voert van de Grote Kerk naar het Zak kendragershuisje en molen De Vrijheid. Tijdens de rondleiding komt de geschiedenis van de kerk uitgebreid aan de orde. Verderop sjouwen zakken dragers met de dagelijkse lading en smakken om werk. In de authentieke brandersmolen De Vrijheid is de molenaar aan het werk en laat zo de geheimen van het ambacht zien. Deelname aan de wande ling kost 2,50 euro. Kaarten zijn verkrijgbaar bij de VW aan de Buitenha venweg 9. Let op! De wandeling duurt circa drie uur. Schiedam De Grote- of St. Janskerk is op zaterdag 22 oktober vanaf 13.00 uur geopend voor bezoekers. De kerk is vanaf de bouw van het middenschip in 1425 meegegroeid met de stad. De kerk heeft vele stormen doorstaan. Wie goed kijkt kan sporen door de eeuwen heen terug vinden. Tussen 15.00 en 16.00 uur is er een inloopconcert. Schiedam Muziek, de verfijning uit de distillleerketel, de grote eri kleine verhalen van het verle den... Plus: de pracht van een oude Hollandse stad. Schie dam pakt uit met de Nacht van de GeSCHIEdenis op zater dag 22 oktober in het Stedelijk Museum, het Jenevermuseum en Jenevercafé 't Spul. Middenin het historische centrum van Schiedam liggen vlakbij elkaar de schitterende monumenten waar de Nacht van de GeSCHIEdenis zich ontrolt. Woon onder eeuwenoude daken de verschillende presen taties bij. Bezoekers maken zelf hun combinatie uit het rijke en veelzijdige aanbod: interes sante lezingen, muzikale op tredens of gewoon een drankje aan de bar. Elke lezing wordt tweemaal gegeven zodat iedereen een aantrekkelijk programma kan samenstellen. De vertellers Arjan Hebly: Schiedams erfgoed uit de wederopbouw periode Han van der Horst: Babyboo mers in Schiedam Dirk-Jan List: Tussen Kitsch en Kunst. Analyse van histori sche voorwerpen van Schie- damse verzamelaars Geert Medema: Achter de facade van de Hollandse stad Herman Noordegraaf: Soci aal-democratische literatuur Jeroen Rodenberg: Aleide en Liduina tussen geschiedenis en erfgoed Rob van Klaarwater: Sterke drank en sterke verhalen. (In het Borrelmuseum van Jeneve- rie 't Spul aan de Hoogstraat). De musici Annelies Prins' (klassieke zang) treedt op in de Giudici kapel van het Stedelijk Museum met aria's van Mahler, Vivaldi, Verdi. Fred Piek (ex-Fungus en Amazing Stroopwafels) zingt liederen over het leven zelf in het Proeflokaal en de Kruidenzolder van het Jenevermuseum. Rob van Klaarwater brengt aan de vleu gel jeneverliederen ten gehore in het Borrelmuseum aan de Hoogstraat 92. En aan het eind komen we al lemaal bij elkaar voor de Grote Schiedamse Geschiedenisquiz van Reinard Maarleveld en de jaren zeventig disco onder leiding van Jack Kerklaan. De Nacht van de GeSCHIE denis begint om 20.15 uur in de Giudicikapel van het Stedelijk Museum Schiedam. Entree is 10,- (of 5,- al leen voor de Seventies Disco vanaf 23.00 uur). Bestellen via reinard@geschiedenis.nl, verkooppunten: VW, Post Scriptum (HvS 31) en Van Leeuwen (Broersvest 85). Flames of Chaos. De zakkendragers van het St.Anthonisgilde gaan zaterdag 22 oktober terug in de tijd ter gelegenheid van de Maand van de GeSCHIEdenis. Wie wil weten wat het klokje luiden betekent of smakken, kan een kijkje nemen bij het Zakkendragers huisje. Het aloude ambacht komt weer tot leven. De sfeer uit 1780 weerleeft ook 's avonds bij het feeëriek verlicht monument. Luister naar de verhalen of doe mee! Han van der Horst, Marianne Ames en Reinard Maarleveld.

Het Nieuwe Stadsblad | 2011 | | pagina 33