Boezemfibrilleren, voorkom een beroerte Winterzon Voordeel Lage druk of toch weer hoge druk? Piet weet het! Wik&WIn Henk Spaan Geld verdienen met kwaliteit "9 Arke "9 Altijd actueel: de weekkrant.nl woensdag 19 oktober 2011 Nieuwe Stadsblad pagina 47 PIET PAUIUSMA COMIC HET 19 BEN FLINKE 9T08IN& WAT BR I hl PB LUCHT HAN&T.. WIJ KKIJ6EN EB OOK MEE TB MAKEN Het weer www.deweekkrant.nl Het lijkt zo gewoon, het regel matig kloppen van je hart. Toch is het niet voor iedereen weggelegd dat het hart regel matig in de borstkas klopt. Mensen die last hebben van boezemfibrilleren weten dat de hartslag ook aan kan voe len als een langdurige roffel. Dat kan soms heel lastig zijn. Deze veel voorkomende hartrit mestoornis treft vooral oudere mensen. Meer dan de helft van de mensen die last hebben van boezemfibrilleren is ouder dan 75 jaar. Bij boezemfibrilleren is het samentrekken van de voor kamers van het hart, de zoge naamde boezems, verstoord waardoor de kamers van het hart onregelmatig en meestal versneld samentrekken. Dit kan aanvoelen als zogenaamde hart kloppingen. Na verloop van tijd kan het hartritme weer normaal worden en lijkt het alsof de pa tiënt nergens last van heeft, tot de volgende storing zich aan dient. Risico Op zich is dit vaak niet zo ern stig. Het vervelende van de aan doening is dat er een verhoogd risico op stolselvorming is. Bij boezemfibrilleren stroomt het bloed in de boezems van het hart niet goed door en in stil staand bloed kunnen zich bloed- stolsels (trombose) vormen. Als zo'n bloedpropje via de aorta in de bloedsomloop terecht komt, Win 3-daags arrangement Dubbel genot Duitsland voor 2 personen! Het is belangrijk dat mensen met boezemfibrilleren trouw antistollingsmiddelen gebruiken. kan het in een kleiner bloedvat een verstopping veroorzaken. Risico beroerte bij mensen met boezemfibrilleren vijf keer zo hoog Het gevolg is een verstoorde bloedvoorziening en zuurstof tekort. Als de verstopping in de hersenen plaatsvindt, is er spra ke van een beroerte. Het risico op een beroerte is bij mensen met boezemfibrilleren vijf keer zo hoog als bij mensen die deze aandoening niet hebben. Dat betekent dat de medische zorg bij boezemfibrilleren voor een belangrijk deel gericht is op het voorkomen van stolselvorming én een beroerte. Patiënten krij gen daarom antistollingsmedi- cijnen voorgeschreven die het risico op een beroerte vermin deren. Bij een aantal middelen controleert de trombosedienst regelmatig of het antistollende effect voldoende of juist te veel Bij andere middelen is dat niet nodig. Het is belangrijk dat mensen met boezemfibrilleren de antistollingsmiddelen trouw en volgens voorschrift van de arts blijft gebruiken, zodat het risico op stolselvorming en be roerte beperkt blijft. Het helpt voor de therapietrouw als zij precies weten voor welke aan doening ze geneesmiddelen krijgen en wat deze middelen voor hen doen. Het is ook be langrijk om te weten hoe de geneesmiddelen ingenomen moeten worden en wat eventu ele bijwerkingen zijn. Dat helpt om gemotiveerd te blijven voor het innemen van de medicatie ook als er geen klachten zijn. Bij vragen of twijfels over de geneesmiddelen zijn de apothe ker of de arts de aangewezen personen om deze aan voor te leggen. Zij kennen de nieuwste ontwikkeling op het gebied van de behandeling van boezemfi brilleren en kunnen helpen met informatie. Zij weten ook voor welke antistollingsmiddelen controle door de trombose dienst nodig is en voor welke middelen dit niet geldt. Samen met de patiënt bepalen ze wat de beste behandeling is die zorgt voor een zo goed mogelijke ge zondheid van de patiënt. Want daar gaat het tenslotte om: de gezondheid van mensen met boezemfibrilleren. Voor meer informatie kijk op www.boezemfibrilleren.nl. Column FOTO PETER ELENBAAS Zoals een groeiend aantal mensen, kijk ik minder televisie en meer naar series op dvd. Televisie wordt in toenemende mate beledigend voor mensen met een normale intelligentie. Vandaar dat we ons heil zoeken in de schappen van de platenwinkel. Een serie die ik net 'af' heb is Generation Kill van HBO. Hij gaat over de oorlog in Irak en de val van Saddam Hoessein. Het is een meesterwerk van beeld en dialoog, gemaakt door David Simon en Ed Bums, die ook 'The Wire' bedachten. Ik moest steeds denken aan 'Helden zonder Glorie' een 'fel realistisch oologsepos' uit mijn jeugd, geschreven door Norman Mailer. In Generation Kill worden soldaten van dag tot dag gevolgd, inclusief stoelgang en andere prozaïsche routinehan delingen, behorend tot een groep Amerikaanse mariniers. Het sleutelwoord is kwaliteit. Nergens wordt ook maar één concessie gedaan aan de vermeende domheid en het gebrek aan kennis bij het 'grote publiek'. Bij ons zakken televisiemakers steeds verder door de knieën. Ze likken de voeten van 'Mien uit As sen' niet eens meer, ze likken het stof van de grond waarop Mien loopt. HBO, Home Box Office, buigt voor niemand. De lat van de fictie wordt zo hoog mogelijk gelegd, vooral in de dialogen. Dat gebeurt niet uit idealisme, maar uit winstbejag. HBO is tot de conclusie gekomen dat je met kwaliteit ontzettend veel geld kunt verdienen. Het vorig jaar maakten ze een netto winst van meer dan een miljard dollar. HBO spaart kosten noch moeite om ons naar de schappen met dvd's te lokken. Generation Kill kostte meer dan vijftig miljoen dollar, zo'n acht miljoen per aflevering. De kost gaat bij HBO altijd voor de baat uit. De grote doorbraak voor de zender kwam aan het eind van de jaren negentig met Sex and the City en de Soprano's. De Emmy Awards waren niet meer aan te slepen. Verheugend genoeg gingen andere zenders het concept navolgen. Zo denkt iedereen dat Mad Men van HBO is, maar die serie is van de concurrent AMC. Omdat in Nederland alles vijftig jaar later gebeurt, wordt bij ons de eerste kwaliteitsserie verwacht rond 2047. www.deweekkrant.nl/spaan ga snel naar www.deweekkrant.nl/actie Lezersactie Een zonnige strandwan deling, flaneren over de boulevard, uitgebreid winkelen, of genieten van een Spaans wijntje met een tapa aan de haven. Dat is winter aan de Costa del Sol! Wegens de vele enthousiaste reacties van vorig jaar, bieden we u we derom de mogelijkheid om zeer voordelig te genieten van een 55+ winterzonva kantie, inclusief excursies. U verblijft in hotel Lago Rojo, een uitstekend 4-ster- ren hotel, in Torremolinos, een gezellige badplaats met een mooi strand en een tren dy jachthaven met uitnodi gende terrasjes en een win kelcentrum. De boulevard van Torremolinos is verbon den met de boulevard van Benalmadena en leent zich uitstekend voor een lange wandeling. Benalmadena en Fuengirola zijn ook per bus en/of trein uitstekend bereikbaar. Het hotel beschikt over een receptie, bagageser vice, liften, restaurant en een bar. Er is een buitenzwembad met een zonneterras waar u gratis gebruik kunt maken van ligbedden en parasols. Daar naast is er tafeltennis en tegen betaling kunt u gebruik maken van een biljarttafel en internet. Ook leuk om te weten; drie keer per week is er live muziek. Acht dagen naar de Costa del Sol vanaf 399 p.p. Inclusief Vliegreis met Transavia (X-klasse) Luchthavenbelasting en brandstofheffing Retourtransfer luchthaven accommodatie en v.v. 7 overnachtingen in een junior suite in Lago Rojo Volpension (ontbijt, lunch diner) inclusief water en wijn tijdens de maaltijden Nederlandse hostess 1 excursie van lA dag naar Malaga o.l.v. Nederlandse hostess 1 excursie van 'A dag naar het witte dorpje Mijas o.l.v. een Nederlandse hostess Prijs vanaf 399,- p.p. Prijs is een vanafprijs o.b.v. 2 personen in een studio. Per twee personen dient een persoon 55+ te zijn. Prijs is exclusief 2,50 calamiteitenfonds per boeking, eventuele vluchttoeslagen en reserveringskosten: 15 per online boeking of 29,50 per telefonische of reisbureauboe king. Het arrangement is geldig van 1 november 2011 t/m mei 2012, vertrek do za. Meer informatie en boeken Voor www.arke.nl/wegener U kunt ook bellen met Arke tel.: 0900-8847 0,15 pm) of langsgaan bij een Arke winkel in de buurt o.v.v. '55+ Wegener Winterzonaanbieding Lago Rojo'. Op deze reis zijn de ANVR en SGR voorwaarden van toepassing. Jekko helpt al jaar inzamelen In één jaar zijn 320.000 Jekko's verspreid. Deze in- zamelbox helpt afgedankte kleine elektrische apparaten en kapotte spaarlampen (e- waste) en lege batterijen te verzamelen en gescheiden in te leveren. Het resultaat na -»~ een jaar: bijna 90% van de mensen die een Jekko in huis hebben, gebruikt deze. Jaarlijks verdwijnt 33 miljoen kilo aan klein e-waste in de vuilnisbak. Daarmee gaat dit verloren voor recycling. De Jekko helpt dat tegen te gaan. Met resultaat: er werd het afgelopen jaar meer e- waste ingeleverd. Kleine elektrische apparaten kun nen voor 75% worden ge recycled, spaarlampen zelfs voor meer dan 90%Wecycle garandeert dat het e-waste niet wordt gerecycled in lan den waar weinig aandacht is voor mens en milieu. De inzamelbox wordt gra tis verspreid via onder meer scholen, winkels en gemeen ten of kan tegen verzendkos ten worden besteld. www.wecycle.nl/jekko

Het Nieuwe Stadsblad | 2011 | | pagina 47