Kijk op Wonen M NHG tweeverdieners hogen-jc^ Gordijn in plaats van dubbel glas Verhuizen voor werk: schaf verhuistaks af Woningmarkt lijkt meer op kijkersmarkt Huurwoning vaker een speld in de hooiberg Eindejaarstip erfbelasting Eindejaarstip aftrek rente Opeten huis voor de zorg Liever langer btw-verlaging "^6'j Tweeverdieners met een laag inkomen mogen in principe vanaf volgend jaar meer lenen voor de aankoop van een huis. Dat heeft de Stichting Waarborgfonds Eigen Woning (WEW), de uitvoerende organisatie achter de Nationale Hypotheek Garantie (NHG), begin november bevestigd naar aanleiding van een bericht in een landelijk dagblad. Hoeveel tweeverdieners extra aan hypotheek kunnen krijgen, hangt af van de precieze verde ling tussen de twee inkomens. Het bedrag kan oplopen tot ongeveer 30.000, aldus WEW-directeur Karei Schif- fer. Nu kunnen tweeverdieners aanzienlijk minder lenen voor de aankoop van een huis dan een eenverdiener met hetzelfde inkomen. WEW wilde daar wat aan doen en heeft daarover afgelopen zomer overlegd met het Nationaal Instituut voor Budgetvoorlichting (Nibud). Dat heeft uiteindelijk geleid tot aanpassing van de NHG- voorwaarden. Banken en Voor thuiswerken is nog steeds opmerkelijk weinig animo. Maar in de file naar het werk is bepaald geen lollige dagelijkse bezigheid. De helft van de Ne derlanders zou het daarom een goed idee vinden als mensen die verhuizen voor hun werk, helemaal geen overdrachts belasting zouden hoeven te betalen. Dat blijkt uit een ge publiceerd Nationale Werkon- derzoek2011 datJobTrack.nl heeft laten houden onder ruim 28.000 mensen. De meerderheid van de Nederlanders werkt liever tussen collega's op kantoor dan thuis. De helft van de Nederlanders begint echter minder gemotiveerd aan de werkdag na een lange file. Dichter bij het werk gaan wonen is een optie, maar dat is in de huidige markt niet makkelijk. De helft van de Nederlanders is dan ook van mening dat de over drachtsbelasting compleet moet vervallen wanneer iemand verhuist om binnen vijf kilometer van het werk te gaan wonen, zo blijkt uit het onderzoek. De verlaging van de over drachtsbelasting in juni heeft wel geleid tot toegenomen belangstelling voor koopwo ningen, maar niet tot veel meer verkopen. Dat blijkt uit de Kwartaalmonitor Woningmarkt van het ING Economisch bureau. Het tegenvallende effect van de belastingverlaging kan volgens ING voor een groot deel worden verklaard door grotere zorgen over de economie en over de eigen baan. tussenpersonen zijn daar afgelopen week van op de hoogte gesteld. Schiffer zei te verwachten dat de ban ken de nieuwe voorwaarden zullen toepassen. WEW staat via de NHG garant voor hypotheken tot 265.000. Die grens werd in 2009 tijdelijk verhoogd tot 350.000, maar daar aan komt waarschijnlijk in januari een einde. Mensen die een hypotheek afsluiten met NHG, betalen een lagere rente. Wie samen staat ingeschre ven in de gemeentelijke be lastingadministratie, maar nog geen vijf jaar samen woont en geen notarieel samenlevingscontract heeft, dan geldt bij overlijden van de partner het hoge tarief van 30-40% en de lage vrijstelling van €2.012 voor de erfbelasting. Partners komen in aanmerking voor het lage tarief van 10-20% en de hoge vrijstelling van €603.600 als zij vóór 1 januari 2012 een notarieel samenlevingscontract laten opstellen. Deze datum is cruciaal. Maak dus zo snel mogelijk een afspraak met de notaris, want de notaris maakt wat dit betreft gega randeerd overuren. Wie in 2012 65 jaar wordt, valt in een lager belastingta rief. Betaal dan de hypo theekrente over de eerste zes maanden van 2012 nog dit jaar. Betaal alleen de rente die betrekking heeft op die periode, dus tot en met 30 juni 2012. Betaal beslist niet meer, want anders wordt de aftrek over 2011 alsnog beperkt tot de rente over alleen dit Huurders vinden steeds moeilijker een huis. Het aantal bestaande huurwoningen dat beschikbaar komt voor nieuwe huurders is in 2010 opnieuw afgenomen. Het percentage huurwoningen dat vrijkwam was vorig jaar 7,9%, in 2009 was dat nog 8,1%. Dat tonen de cijfers aan van het Centraal Fonds Volkshuisvesting. De daling zette in 2006 in. Reden is de gestagneerde woning markt. Daardoor blijven mensen langer in hun huidige woning zitten. Het duurt ge middeld bijna 13 jaar voordat een huurwoning vrijkomt voor een nieuwe woningzoekende. Wel zijn er grote verschillen per regio. Het percen tage vrijkomende De terugwerkende kracht bij aanvragen van kinderopvangtoeslag is afgeschaft. Er vindt veel fraude plaats bij het aanvragen ervan. Daarom wil minister Kamp dat ouders alleen nog toeslag kunnen aanvragen voor kinderopvang in de lopende maand en één maand daarvoor. Een ouder krijgt voortaan bij werkloosheid nog drie maanden dezelfde kinderopvangtoeslag als tijdens de werkzame periode. Vroeger was het gebruikelijk om 's winters de gordijnen ge sloten te houden en daar mee bij te dragen aan een warmere woning. Omdat tegenwoor dig veel mensen dubbel glas hebben, is dit gebruik in de loop der jaren verloren gegaan. Uit onderzoek van Milieu Centraal blijkt echter dat het gebruik van raamdecoratie nog steeds een effectief isolatiemid del is. Dubbel glas in het kozijn is niet altijd mogelijk. Denk eens aan een huurwoning waar de eigenaar niet meewerkt, of aan een monumentaal pand. In dat geval helpt isolerende raambe- kleding om energie te besparen en tegelijkertijd het wooncom fort te vergroten. Zogeheten dubbele plissé- gordijnen met een speciale aluminium coating aan de binnenkant leveren de meeste energiebesparing op. Met als gevolg maar liefst tot 18 procent minder verwarmings- kosten. Bij enkel glas levert deze raambekleding hetzelfde effect als dubbel glas (uiteraard als de raambekleding gesloten is). Als het vroeg donker is in het stookseizoerf is het sluiten van raambekleding dus een makkelijke manier om energie te besparen. Dubbele plisségordijnen bestaan uit twee lagen stof tegen elkaar in een honingraat structuur die zorgt voor een isolerende luchtlaag. Gewone gordijnen besparen een stuk minder energie. www.milieucentraal.nl/ raambekleding huurwoningen was relatief laag in de regio's Utrecht en Amsterdam en relatief hoog in de drie noordelijke provincies, het Zuid-Limburgse Heuvel land, Zeeland en Twente. Uit de cijfers blijkt verder dat corporaties vorig jaar minder woningen hebben gebouwd. Corporaties bouwden in 2010 7900 nieuwe koopwoningen en 28.600 huurwoningen. In 2009 waren dat er respectie velijk nog 10.000 en 30.400. De daling van het aantal nieuwbouwwoningen was in de marktsector nog groter. Hierdoor waren corporaties vorig jaar goed voor liefst 57% van de landelijke bouwpro ductie. Dat is fiks meer dan de 43% het jaar daarvoor. Het eigen huis en het pen sioen verbinden met zorg. Dus een hypotheek nemen op je hypotheekvrije huis om het geleende geld in te zetten voor het financie ren van zorg. Dat oppert Paul Schnabel, directeur van Sociaal en Cultureel Planbureau. Hij stelt dat mensen er dan wel in blij ven wonen, maar een deel van de waarde gebruiken voorde zorg, in plaats van de verkoopopbrengst na te laten aan de kinderen. Gezondheidszorg is volgens Schnabel ouderenzorg. Schnabel: '15% van de mensen is boven de 65 jaar, maar hun zorgkosten zijn goed voor 43% van het to taal. Als die groep door de vergrijzing groeit, stijgt ook het totaal aan zorgkosten.' Het effect van de tijdelijke lagere overdrachtsbelasting op de huizenmarkt valt te gen en kan maar beter niet worden verlengd. Het kabi net kan de 1,5 miljard die het uittrekt voor verlaging van de overdrachtsbelasting beter gebruiken voor meer gerichte maatregelen om de woningmarkt uit het slop te halen. Te denken valt aan steun aan starters en een btw- verlaging voor de eerste €100.000 bij de aanschaf of verbouwing van een woning. Dat vindt de NVB, de vereniging voor ontwikkelaars en bouwon dernemers.

Het Nieuwe Stadsblad | 2011 | | pagina 31