H I Aan de slag met advies kids DUS?!: Julia's vader is een alcoholist 'Ook pappa moet dit blad over alcohol lezen' Kinderredactie presenteert DUS?! i i Vriendinnen over DUS?! Actueel Nieuws uit binnen- en buitenland, allemaal te vinden op onze site Prijsvraag Kik'r Wat doet de Kinderge meenteraad? Feestelijke kinder workshops Van de Kik'r Redactie www.deweekkrant.nl Een uitdaging voor de echte puzzelaars: doe mee met de DUS?! prijsvraag van Stichting Kik'r en win een Lekker Fris Festival. Misschien word jij wel de gelukkige! www.kikr.nl Hoe is het als je vader verslaafd is? ILLUSTRATIE: ABEL HAGEN Schiedam In DUS?! kunnen kinderen het waargebeurde verhaal lezen van 'Julia'(14). Zij werkte anoniem mee aan het tijd schrift. Haar vader is alcoholist en ook op dit moment gaat het thuis niet goed. Julia weet dat zij niet de enige jonge mantelzorger is die in deze moeilijke situatie zit, daarom vertelt ze in het tijd schrift over haar ervaringen. Julia: „Ik vind het tijdschrift super geworden! Ik hoop dat veel jonge mensen eerst nadenken voordat ze beginnen met drinken. Ook kunnen ouders betere voorlichting geven en kijken of het eigenlijk wel normaal is hoeveel ze zelf drinken. Ik heb meegewerkt omdat ik denk dat er best wel wat kinderen zijn die zich in mijn verhaal herkennen. Ook denk ik dat het ouders laat nadenken." Schiedam Alle leerlingen van groep 7/8 in Schiedam hebben DUS?! inmiddels ontvangen. DUS?! is het eerste lestijdschrift over alcohol en drugs, gemaakt voor en door kinderen. Leer krachten gebruiken het blad om les te geven over alcohol en drugs. „We gaan het tijdschrift eerst in de klas gebruiken en dan mogen we het mee naar huis nemen. Mijn vader drinkt elke avond drie flessen bier en dat vind ik echt teveel. Gelukkig is dat weten schappelijk bewezen, dat vertelde dokter Van der Lely. Papa moet dan ook dit blad lezen, zodat we er over kunnen praten", aldus een leerling uit groep 8. Door het tijdschrift goed te lezen en de opdrachten te maken, kunnen de kinde ren ook nog prijzen winnen, bijvoorbeeld een Lekker Fris Festival op school. stichting Door Damey (14) „De lancering van DUS?!, ons tijdschrift over alcohol en drugs, was op de Sint-Jozef school. Ik was gevraagd om sa men met Sanne en wethouder Stam een les te geven met het tijdschrift aan 120 kinderen van groep 7/8. We kozen twee stukjes uit DUS?!. Daarin vertelden wij onder andere over het interview met Dean Saunders. Hij is een rolmodel en gaf aan helemaal geen alcohol te drinken. Ook hebben wij stellingen bedacht waar de kinderen op reageerden. Iedereen had een rood en een groen kaartje. Was je het eens dan stak je het groene kaartje omhoog en als je het niet eens was met de stelling het rode kaartje. Het lesgeven was nog extra spannend omdat het Jeugdjournaal een stukje over de les maakte. Dat was 's avonds op tv. Ik vond het superleuk om les te geven en ik vind het tijdschrift heel mooi geworden. Het is een Schiedams tijd schrift en wij hopen dat het binnenkort ook uitkomt in andere steden in Nederland." Jeugdjournaal praat met Sanne en Damey. FOTO: DARRYLL ATEMA Door Luuk en Romy „Onze lessen zijn niet achter gesloten deuren. Iedereen mag zien wat wij leren tijdens de bijeenkom sten. Zo hebben wij speciale gasten gehad, zoals burge meester Leemhuis-Stout, maar ook de wijkprocesma- nagers. In de lessen leren wij momenteel veel over de veiligheid in Schiedam. Het volgende blok gaat over onderwijs en jeugdbeleid. Wethouder Mario Stam komt dan op bezoek.Wil je weten wat wij tijdens de lessen doen? Ben jij nieuwsgierig wat wij leren? Je bent van harte welkom tijdens een les van de kin dergemeenteraad. Meld je aan viainfo@stichtingkikr. nl en dan krijg je te horen op welke dag je langs kunt komen. Stichting Kik'r ontwikkelt lespakketten en projecten, maar verzorgt ook iedere zaterdag een gratis kinder workshop. Ook deze maand kunnen alle kinderen van 4 tot 12 jaar allerlei feestelijke workshops volgen. Maak bijvoorbeeld een kerstknut- sel of bereid samen met de Kik'r-juf een echte Engels- High Tea (die je ook mag opeten!). Dus heb je geen zin om met je ouders mee te gaan tijdens het bood schappen doen? Kom dan naar Kik'r! De workshops vinden plaats tussen 11.00 en 13.00 uur bij Tante Yo Zo aan de Groenelaan. Je kunr gewoon langskomen. Uit de portefeuille van Eline Tijdens het project Mijn wijk, jouw wijk hebben kinderen onderzoek gedaan naar de positieve en verbeterpunten in hun wijk. Hiervan is een verslag gemaakt dat aan de wijkprocesmanagers en aan de kindergemeenteraad is overhandigd. Zij doen ook echt iets met dit advies. Wijkproces- manager Marcel Kreuger van Spaland/ Sveaparken bijvoor beeld: „De kinderen gaven aan dat ze graag een zebrapad willen op de kruising op de Kerkweg. Dat is een gelijke kruising tussen het fietspad en de Kerkweg. Dit betekent dat verkeer van rechts voorrang heeft. De kruising is op zich overzichtelijk. De indruk van mijn collega's van verkeer is dat zowel automobilisten als Kerkweg, waar borden worden geplaatst. fietsers geen idee hebben dat het een gelijke kruising betreft. Zij denken dat het goed is om automobilisten van te voren te waarschuwen voor overste kende fietsers. Zij gaan binnen afzienbare tijd (een maand) borden plaatsen. Mocht dit niet tot verbetering leiden dan moeten meer drasti sche maatregelen worden overwogen." Door Joëlla en Renske „Het is goed dat DUS?! door kinderen is gemaakt. Er staan minder moeilijke woorden in en zij weten wat wij leuk vinden.Wij hopen dat onze juf alles goed gaat uitleggen. Wij hebben weieens alcohol geproefd, maar daar hoeven ouders niet van te schrikken. Dat gebeurde per ongeluk, het leek limonade, bah." Renske en Joëlla tijdens presentatie.

Het Nieuwe Stadsblad | 2011 | | pagina 18