Kijk op Wonen inde aarstip Verhur*- koophuis simpeler Lange wettelijke garantie In Bodegraven staat duurzaamste huis Optimale leidingen voor warm water Gevel van voor 1970? Check op bouwfouten 'Woonakkoord' in prullenbak Aftrek lijfrente anders D, Minder leed woekerpolis Straks rapper vergunningen De Tweede Kamer wil dat huiseigenaren hun oude woning gemakkelijker kunnen verhuren. Huiseigenaren die een nieuwe woning hebben gekocht, kunnen hun vorige huis tijdelijk verhuren, maar zien daar vaak vanaf omdat de procedure te ingewikkeld is en teveel papieren rompslomp veroorzaakt. WD en Christe- nUnie hadden voorgesteld dit simpeler te maken om de door stroom op de huizenmarkt te bevorderen. Wie zijn huis (met hypotheek) wil verhuren moet daarvoor toestemming krijgen van zijn geldschieter (bank of verzeke raar). Die stemmen niet vaak in met het verzoek. Via de zogenoemde Leegstandwet is verhuur toch mogelijk. In deze tijd van economische terug gang staan veel huizen lang te koop, waardoor veel huiseige naren in de problemen raken. Stel bijvoorbeeld dat verkopers al in hun nieuwe wo ning wonen, terwijl hun oude huizen nog niet verkocht In Bodegraven is het buiten- HUIS officieel in gebruik ge steld. Het is de eerste vrijstaan de woning die aan de strenge, internationale passiefhuisnorm voldoet. De woning is opti maal geïsoleerd en is kierdicht gebouwd. In de woning zijn tal van innovatieve technie ken toegepast, waardoor de woning meer energie opwekt dan verbruikt. Berekeningen en metingen hebben inmiddels bevestigd dat de passiefhuis norm wordt behaald. De woning is royaal voor zien openen ramen, die in geslo ten stand echter perfect zijn afgedicht. Drievoudig glas zorgt ervoor dat de warmte verliezen tot eén minimum beperkt blijven. Toetreding van mooi diffuus daglicht diep in de woning wordt be reikt met nanogel. Het bui- tenHUIS voldoet al aan het landelijk beleid (2010) en gaat zelfs verder door meer energie op te wekken dan in huis op jaarbasis nodig is. Het overschot is goed voor 20.000 km per jaar voor een elektrische auto. Bij aanschaf van een nieuw warmwatertoestel, verbouwing of bouw van een nieuw huis is het handig om meteen de leidingen tussen het warmwa tertoestel en de kranen aan te pakken. Optimale leidingen zijn kort en hebben een kleine doorsnede. Zo kan worden bespaard op energiegebruik en kosten. Plaatsing van het warmwatertoestel dichtbij de kranen helpt ook. zijn. Om het oude huis te kunnen verhuren is wel een vergunning nodig van de gemeente. Wie de vergun ning heeftkan bij verkoop van de woning de huur opzeggen zonder gebonden te zijn aan de wettelijke op- zeggingsgronden. De huis eigenaar hoeft dan niet te vrezen dat hij zijn huurder niet uit het huis krijgt als er zich dan eindelijk toch een koper aan dient. Het door de PvdA bepleitte nationaal woonakkoord is naar de prullenbak verwezen. Het kabinet vindt het voorstel niet nodig. Dat schrijft minis ter Jan Kees de Jager van Financiën aan de Tweede Kamer. De PvdA wil in het akkoord maatregelen nemen voor verbetering van de huur- en woonmarkt met alle betrokken partijen in de sector. Het kabinet wijst het woonakkoord af, omdat er al een woonvisie is opgesteld. De Jager herhaalt nadrukkelijk dat het kabinet de hypotheekrenteaftrek in stand wil houden en tegelijk probeert de financiële risi co's van hoge hypotheek schulden te beperken. Van de Nederlanders weet 87% niet dat alleen lijfren tepremies of stortingen die dit jaar worden gedaan, fiscaal aftrekbaar zijn op het inkomen over 2011. Dat concludeert Delta Lloyd uit onderzoek. Voorheen mochten lijfrentestortin gen die tot 1 april waren gedaan, in aftrek worden gebracht over het voorgaan de jaar. Die fiscale regel is nu veranderd. Voorkom doorslaand vocht bij oudere muren. In het bezit van een huis van vóór 1970? Check de woning dan grondig op constructieve fouten. Vertonen er zich bij voorbeeld van breed naar smal lopende scheuren in de gevel? Dan zijn de oorzaken vaak ontwerp- en constructiefouten, een verbouwing of verandering in functie van het huis. Of een verandering van de draag kracht van de grond. Advies van een bouwkundige is aan te bevelen. Er kunnen in muren van voor en na 1970 ook problemen ontstaan in de vorm van vochtplekken op de bin nenkant van de halfsteens of steensmuur, met doorslaand vocht (lekkage) tot gevolg. Dit kan met herstel van voegwerk Stel de verkoop van het eigen huis uit tot na 1 januari 2012. De gerealiseer de meerwaarde (netto verkoopsom na aflossing van de woning drukken de lasten) maakt dan in 2012 geen deel uit van het box 3-vermogen en valt dan on der de vermogensrendementsheffing. Besparing: netto 1,2% van de koopsom. Bij een gerealiseerde meerwaarde van 200.000 levert dat al snel 2.400 netto op. I uwut.milieucentraal. nl/waterleiding-aanleggen Volgens Ir P.F.C. Jansen, woordvoerder bouw- en woningmarkt van de SP- Tweede Kamerfractie, en prof. ing. A.F. Thomsen emeritus hoogleraar woningverbetering/ woningbeheer aan TU Delft, lopen kopers van bestaande en nieuwe woningen lopen kans een kat in de zak te kopen. Dat schrijft Het Financieele Dagblad. Beide heren waarschuwen dat zonder een effectieve kwaliteitsborging verborgen gebreken in de verouderende woningvoorraad een potentiële tijdbom onder zowel de veilig heid als de waardeontwik- keling zijn, met aanzienlijke maatschappelijke schade als gevolg. Opleverkeuringen laten volgens Jansen en Thom sen steevast een reeks aan gebreken zien, zoals slordig aangebrachte isolatie waar door warmtelekken ontstaan en warmtepompen die niet minder maar méér energie gebruiken. Erger vinden zij de verouderingsgebreken als roestende wapening en verankering en roestende gasleidingen die een letterlijke tijdbom vormen. Ook tasten deze gebreken de waarde van de woning aan. Zij pleiten voor een wettelijk verplichte verzekerde garantie, voor een periode van minstens tien jaar na oplevering. De twee geven aan het merkwaar dig te vinden dat op een auto van 20.000 euro al snel vijf jaar garantie gegeven wordt, terwijl een huis dat zeker tien keer zoveel kost die consumenten bescherming niet heeft. worden opgelost. Neem voor deze werkzaamheden altijd een erkend bedrijf in de arm. Is er sprake van optrekkend vocht vanuit de bodem of de fundering en is het huis vóór 1970 gebouwd? Het probleem wordt veroorzaakt door een constructiefout. Door de muur te injecteren met een waterwerend middel of door de muren te onderbreken, door bijvoorbeeld loodslabben aan te brengen, verdwijnt het probleem. Wacht niet langer met het oplossen van deze problemen. Wie niets doet maakt de pro blemen van kwaad tot erger. Bovendien worden de kosten van de herstelwerkzaamheden ook steeds prijziger. Minister Jan Kees de Jager van Financiën heeft de Tweede Kamer gemeld dat wat hem betreft mensen met woekerpolissen makke lijker en goedkoper moeten kunnen overstappen naar een beter product. Hij wil dat verzekeraars daarvoor geen extra kosten mogen rekenen. Volgens de mi nister verkeren de klanten toch al in onzekerheid. 'Ze mogen op geen enkele wijze belemmeringen ervaren als ze willen overstappen.' Welstandscommissies hoe ven binnenkort niet meer t door gemeenten bij het beoordelen van bouw plannen verplicht om Idvies gevraagd te wor den. Het mag wel, maar het hoeft niet. Dat schrijven minister Donner (Binnen landse Zaken en Konink rijksrelaties) en Schultz van Haegen (Infrastructuur en Milieu) aan de Tweede Kamer. Met het besluit lo pen de ministers vooruit op de nieuwe Omgevingswet. Verdere vereenvoudiging van het welstandstoezicht zal in die nieuwe wet vorm krijgen. Het schrappen van vergunningsaanvragen bij welstandscommissies levert niet alleen geld op, maar ook behoorlijke tijdswinst. Voortaan mogen welstand- stoetsen ambtelijk worden afgehandeld. Dit moet eenduidiger zijn en staat bovendien onder steviger democratische controle.

Het Nieuwe Stadsblad | 2011 | | pagina 33