Vraagtekens bij kosten Oranjetunnel Winterlicht: hoe mooi kan licht zijn? Êh i Wordt er weer aan de weg gewerkt of kun je nu toch doorrijden? Blankenburgtunnel Lust voor het oog Moon- lightshoppen in Woudhoek De A4 kon ook voor de helft worden aanbesteed Schiedam Actueel Werk aan de weg www.deweekkrant.nl Ag^englein info A10 2L M ♦Amstel A1 Bewoners van de Broepolderweg zullen zaterdagmorgen 10 december om 11.00 uur het 'gezellige' ouder wetse bermtoerisme uit de jaren zestig op ludieke wijze doen herleven. www.nieuwestadsblad.nl Schiedam De donkere december maand is dé maand bij uitstek waarin men zich bezig houdt met sfeer en gezelligheid. Hoogtepunten zijn de maaltijden tijdens de feestdagen met extra aandacht voor een mooie en op bijzondere wijze gedekte tafel. Dat is het onderwerp van het project 'Lust voor het oog'. In de binnenstad van Schiedam is een route te volgen langs 34 bijzonde re locaties met fraai gedekte tafels, bijzondere objecten en serviezen en met aan dacht voor tafellinnen en beeldende kunst. De loca ties zijn te bezoeken aan de hand van een routebeschrij ving op 10,11, 17 en 18 december van 12.00 - 17.00 uur en aansluitend aan de opening op 9 december tot 20.30 uur. Actuele informatie is te vinden op www.lustvoor- hetoogschiedam.nl, route kaarten verkrijgbaar bij het VW en de deelnemers. Schiedam Wijk- en Bewonersvereni ging Woudhoek organiseert samen met het Geu- zenplein donderdag 15 december vanaf 18.30 uur •en avondje moonlightshop- ping met gezellige stalletjes waar gratis warme choco lademelk en erwtensoep te verkrijgen zijn. Over een paar dagen zal minister Schultz van Haegen een beslissing nemen voor de Nieuwe Westelijke Oeverver binding (NWO): wordt het de Blankenburgtunnel of de Oranjetunnel? Schiedam heeft zich al in een vroeg stadium uitgesproken voor de Oranjetunnel, de variant die ook de voorkeur van de an dere Waterweggemeenten en veel milieuverenigingen heeft. Van de redactie Schiedam De kosten van deze nieuwe snelweg onder de Nieuwe Waterweg, die de Waterweg gemeenten verbinden met 'het eiland' zullen een belangrijke rol gaan spelen in de afweging. „De geschatte kosten voor de Oranjetunnel, die miljar den bedragen, lijken echter onrealistisch hoog te zijn in vergelijking met de kosten van bestaande, vergelijkbare tun nels", zeggen woordvoerders van Actiecomité Blanken burgtunnel Nee en Milieufe deratie Zuid-Holland. De investeringskosten voor de Oranjetunnel worden door de regering geschat op 1,6 tot 2,4 miljard euro. Inpassingsmaat regelen zijn hier nog niet bij inbegrepen. De Oranjetunnel zal aangelegd gaan worden in de vorm van een circa 2,5 km lange boortunnelmet twee tunnelbuizen met beide twee rijstroken. De actiegroepen hebben daarom gekeken naar vergelijk bare tunnels die onlangs zijn aangelegd. „De Sluiskiltunnel Voor de Waterweg staat het vast: de Oranjetunnel moet het worden. FOTO: WM van een kilometer lang en ook twee rijstroken werd in 2010 voor 210 miljoen euro aanbe steed. De totale kostenraming voor deze tunnel, inclusief aansluitingen op het bestaande wegennet, inpassingsmaat regelen, grondverwerving, tunnelveiligheidsmaatregelen bedragen 300 miljoen. Hierbij vergeleken lijken de kosten voor de Oranjetunnel buiten proportioneel hoog", zeggen de actiegroepen. En dat lijkt straks in het nadeel van de tunnel te zijn als de vergelijking wordt getrokken met de Blankenburgtunnel die uitkomt in de Vlaardingse Broekpolder. Waarom de kosten zo hoog zijn ingeschat is onduidelijk. „Een onderbouwing van de opgegeven kostenschattingen ontbreekt namelijk." Het veel te hoog inschatten van de kosten van infrastruc turele projecten is geen uitzon dering: onlangs bleek nog dat A4 Delft-Schiedam voor de helft van het geraamde bedrag aanbesteed kon worden, wat een meevaller van maar liefst 300 miljoen euro opleverde. Maar een te hoge kostenschat ting voor de Oranjetunnel kan dit alternatief straks ten on rechte benadelen ten opzichte van het andere alternatief voor de NWO, .de Blankenburgtun nel. Tweedeling Het merendeel van de gemeenten in Zuid-Hol land geeft de voorkeur aan een 'ingepaste' Blankenburgtunnel als oplossing voor bereik baarheidsproblemen in de regio Rotterdam. Milieuorganisaties en bewoners zijn fel tegen deze snelweg, die mid den door het groene, open gebied van Mid den-Delfland loopt. Het Julianapark verandert komend weekend weer in een sprookjesachtige wondertuin vol licht. Twintig lichtkunstwerken en video projecties zijn dit jaar in het park te bewonderen. Van de redactie Schiedam Winterlicht is een tweejaar lijkse lichtmanifestatie in het Julianapark die drie avonden lang het publiek zo weet te boeien dat het met open mond toe staat te kijken. Op 9,10 en 11 december van 17.00 tot 22.00 uur zijn maar liefst twintig lichtkunstwerken en videoprojecties in het park te bewonderen. De lichtkunstbiënnale is een initiatief van cultuurscout Ineke Hagen, die het idee baseerde op de sprookjesach tige manifestaties in het Julianapark in de vijftiger jaren. Er werden toen mani festaties georganiseerd waar duizenden bezoekers op af kwamen. Deze evenementen waren destijds vooral gericht op een bijzondere manier van aanlichten van het park. Bij Winterlicht gaat het meer om de kunstwerken zelf. En waren de lichtmanifestaties in de vijftiger jaren in de zomer, Winterlicht vindt in de winter plaats. Want als er één seizoen is, waarin de mensen elkaar opzoeken, daar waar het licht en warm is, dan is het wel in de donkere dagen voor kerst. Onder de deelnemende kunstenaars bevinden zich dit jaar: Erik Groen, Jacqueline Verhaagen, Jan Fedinger, Olaf Mooij, Paul Baartmans en Ro nald van der Meijs. Winterlicht is daarmee echt een mix van bekend en onbekend. Winterlicht in voorgaande jaren: spektakel van ongekende schoonheid en vooral mooi in deze donkere dagen voor kerst. FOTO: PR Aan de kunstenaars is ge vraagd zich te laten inspireren door het Julianapark en/of werk te tonen dat een relatie aangaat met het park onder de noemer: spel van licht en donker. Tijdens Winterlicht kan er naast licht ook genoten worden van een vurig en muzikaal programma met onder andere Optical Machines en Klaske Oenema. Ook is er elke avond om 20.30 uur een rondleiding door projectleider Aris de Bak ker, waaraan deel kan worden genomen. Winterlicht start op 9 decem ber om 17.00 uur met een lampionnenoptocht onder leiding van de band Soups. Deze gaat van het museum via de Sint Liduinastraat naar het Julianapark, waardoor de lampionnen vanzelf ook weer onderdeel worden van de licht- kunsttentoonstelling.

Het Nieuwe Stadsblad | 2011 | | pagina 55