Wielerzesdaagse Renner kan achter mijn rug alleen 'ho' roepen Danny Stam nog eenmaal in Ahoy S Rabobank ZESDAAGSE Kom 5 tot en met 10 januari naar de Rabobank Zesdaagse Rotterdam Rasmussen naar Ahoy Sprintduel Mulder/Baugé Beleef het zelf! 'De laatste keer wil ik het feest rond de baan meemaken' Altijd actueel: de weekkrant.nl 30 jaar Rotterdamse Six www.zesdaagserotterdam .nl ROTTERDAM Rotterdam Alex Rasmussen is toe gevoegd aan de deelne merslijst van de Rabobank Zesdaagse Rotterdam. De Deen geldt als een van de beste tijdrijders in de we reld. Oorspronkelijk stamt hij uit het baanwielrennen. Op de achtervolging won hij goud op het WK en zil ver op de Olympische Spe len. Ook in de Rabobank Zesdaagse Rotterdam is Rasmussen geen onbeken de. In 2010 werd hij derde in de eindstand. Rasmus sen van de Amerikaanse formatie Garmin-Cervélo is ditmaal gekoppeld aan Nederlander Nick Stöpler. Rotterdam Wedstrijden zijn voor baan- sprinters niet breed gezaaid. Zesdaagsen zijn voor de mannen van de korte adem een welkome kans te strij den met internationale con currenten. In de Rabobank Zesdaagse Rotterdam gaat Teun Mulder (oud-wereld- kampioen Keirin en kilo meter tijdrit) in een volledig sprinttoernooi zijn krachten meten met Franse toppers Gregory Baugé en Kevin Sireau. Wielerliefhebbers kijken vooral uit naar het duel Mulder/Baugé waarin voor beiden veel prestige op het spel staat. Maar vlak meervoudig kampioen teamsprint Sireau niet uit. Mulder zal ook aan hem een hele kluif hebben. Dertig jaar zesdaagse in Rotterdam. Joop Zijlaard maakte er als gangmaker velen mee. "De sfeer in Ahoy is onovertroffen." Norbert Veringmeier Rotterdam Samen met zonen Michael en Ron zorgde hij ervoor dat het in 1988 verdwenen evene ment terugkeerde. "In 2005 hebben wij samen met Ahoy en organisator Frank Boelé gezocht naar sponsors. Frank is Amsterdammer en dat ligt in Rotterdam gevoelig", grapt Zijlaard. "Als horecaman heb ik veel meer contacten hier." Joop Zijlaard neemt in 2013 in Ahoy afscheid als gangmaker. Tot die tijd blijft zijn honger naar titels, ook na dertig Nederlandse titels, groot. Kom er bij Zijlaard niet mee aan dat het toch vooral de renner is die deze prestaties levert. "De renner ziet achter de rug van de gangmaker helemaal niets. Een renner kan alleen 'ho' roe pen als hij het niet meer bij kan houden. De gangmaker be paalt de strategie in de koers." Zijlaard stapte van de skelter- sport over op de 'derny', het guitige motorfietsje waarmee de renners uit de wind worden gehouden. "Jan van Tilburg, motorbouwer voor skelters werd gevraagd een soort derny te bouwen. Met die 'Javanti' gingen de amateurs koersen bij 'Ahoy op zondag' en de mini voetbalshows." De Nieuwer- kerker vertelt dat het in die tijd haast ondoenlijk was om als gangmaker professional aan de bak te komen. "De bestaande gangmakers beschermden hun lucratieve baantjes met hand en tand. Ik had het geluk dat ik in Nederland met Gerrie Nederlands succesvolste gangmaker Joop Zijlaard toont zijn geliefde gouden derny. FOTO: WM Knetemann reed en hij ook in de zesdaagse met mij wilde rij den. De Kneet moest dreigen niet meer te starten om mij binnen te loodsen." Eenmaal binnen vielen de successen van Joop Zijlaard snel op en wilden alle groten uit die tijd achter zijn brede rug rijden. "Zoete melk, Raas, Kuiper, Thurau en Bugno, noem maar op." Tegenwoordig zijn gangmakers schaars. "Je moet het durven en een gelijkmatig tempo kun nen rijden anders zitten ren ners snel stuk." Zijlaard heeft zelf voor een opvolger gezorgd. Zoon Ron heeft zijn pa al een keer verslagen. "Op het NK derny vorig jaar riep zijn ren ner 'aller' en de mijne 'ho'!" Tijdens het EK in november in Italië en het NK dit weekeinde waren de rollen weer omge keerd. "Maar ik ben vooral trots dat wij samen als één en twee werden gehuldigd." Danny Stam is de meest succesvolle renner in de Rabobank Zesdaagse Rot terdam sinds dit evenement in 2005 op de wieleragenda terugkeerde. De Noord-Hol lander doet van 5 tot en met 10 januari nog eenmaal een gooi naar de overwin ning in Ahoy. Na deze winter neemt hij afscheid van de actieve wielersport. Rotterdam De meest succesvolle Neder landse Rabobank Zesdaagse renner van dit decennium rijdt in Ahoy met neef Yoeri Havik aan zijn zijde. "Het leek mij een leuk idee zo afscheid te ne men. Ik heb Yoeri alles geleerd binnen het baanwielrennen en wil op deze manier het estafet testokje overgeven." Stam wil de laatste keer in Rotterdam ook meer meemaken van het feestje rond de baan. "Als renner in een zesdaagse krijg je daar maar weinig van mee. Je bent volledig gefocust op de wedstrijden." Ondanks deze andere aanpak heeft de 'kleine diesel' een zesde overwinning in Ahoy niet uit zijn hoofd ge zet. "Als ik de lijst met koppels bekijk, zijn er mogelijkheden. Yoeri is niet zomaar de eerste de beste. Let maar op!" In zijn zeven deelnamen aan de Ra bobank Zesdaagse Rotterdam moest de Noord-Hollander al leen in 2007 en 2009 genoegen nemen met zilver. Danny Stam reed in totaal 108 zesdaagsen en won er zestien. De meeste overwinningen boekte hij op Nederlandse banen. "Voor mij Iedere renner wil de hoogst aange schreven zesdaagse van de wereld winnen. De wielerbaan in Ahoy biedt ieder jaar weer- een verrassende mix van topsport en entertainment. www.zesdaagserotterdam.nf Fatsoenlijke boterham Danny Stam reed vanaf 2009 louter zesdaagsen. "Door de volle kalen der is combineren met gewone baanwedstrijden niet meer mogelijk en in de zesdaagsen kon ik een fatsoenlijke boterham verdienen." De 39-ja rige Stam vindt het nu welletjes. "Ploegleider worden bij AA-Drink/ Leontien.nl was een niet te negeren kans." Danny Stam was in zeven jaar vijfmaal winnaar in Ahoy. FOTO: RABOBANK ZESDAAGSE ROTTERDAM zijn er jaarlijks twee momenten waar ik mij kan laten zien aan het Nederlandse publiek en de sponsor. Als ik de zesdaagse van Bremen win, staan daar drie regels van in de krant. Voor een goede prestatie in Rotterdam of Amsterdam is veel meer aandacht. Dan heb je zelfs kans dat het in het Sportjournaal voorbij komt." De renner uit Hensbroek werd door baanwielrenner Robert Slippens overgehaald over te stappen naar de baan. "Ik reed in die tijd op de weg bij Rabobank en de rek was er een beetje uit. Robert zag in mij de ideale koppelgenoot voor de Olympische Spelen in 2000." Sydney kwam voor Slippens/ Stam nog wat te vroeg. Het duo eindigde daar desondanks als achtste. "Ik had de techniek van de koppelkoers nog niet helemaal onder de knie." Dat is daarna helemaal goed ge komen. Met Slippens vormde Stam een ideaal koppel. "Ro bert was heel explosief en ik fungeerde als diesel." Het duo excelleerde vooral in zesdaag sen. Naast de zesdaagse-suc- cessen, grossierde Danny Stam in tweede en derde plaatsen bij EK's en WK's op de baan. Voor Stam voelt dat palmares toch enigszins als een gemiste kans. "Ik had graag al mijn zesdaagsewinsten omgeruild voor een wereldtitel."

Het Nieuwe Stadsblad | 2011 | | pagina 52