Kijk op Wonen arïSfieDerikelen Ofoïslt ank». Wonen in Nederland scoort 'TiT«' Dialoog over H-woord laait op Biogroente kweken in centrum van Maasstad WEW tegen voorstel 10% aanbetalen huis (Deel) kamerverhuur vrijgesteld van taks Stroom kopen met elkaar Leningen voor fiscus Spaarloon in spouwmuur! "Èl, Laagste WOZ geërfd huis Nederland is een prima land om in te leven en te werken. Dat blijkt uit onderzoek van de OESO. In dit onderzoek staat de balans tussen werk en privé centraal. Ons land eindigt als derde in de rangschikking. Alleen Denemarken (1) en Noorwegen (2) doen het beter. Overigens is het in veel landen in Europa goed toeven, want de rest van de Top 10 landen ligt ook in Europa. De OESO onderzocht een breed spectrum van de samenleving, toegespitst op vier onderwerpen: gezond heid, economische dynamiek (de openheid van de economie en de ademruimte voor het bedrijfsleven), onderwijs, poli tiek klimaat en de algemene levenskwaliteit. Zo is de gemiddelde gezonde levensverwachting van de Nederlander 73 jaar; is er nauwelijks analfabetisme (1% of minder) en slechts maxi maal 1,99% van de bevolking moet rond zien te komen van minder dan 8 2 dollar per dag. Dat levert een mooi gemiddeld Een groep Rotterdammers maakt zich sterk voor een kas van 4500 m2 in het centrum van de stad. In de kas zullen groenten worden gekweekt. De lokale voedselproductie werkt vraaggericht en eens per maand is er een oogste- vent, waar de ondernemers de bestellingen op kunnen komen halen. De kas, gefundeerd op de spoortunnel onder de Blaak, levert duurzame energie aan de buurt. De kas brengt alle Rot- terdammers op Vfe een leuke I ma nier bij elkaar en het maakt de Rotterdammers bewuster, duurzamer en gezonder. Het plan voor de stadskas is ingezonden voor het stadsinitiatief, een project dat een culturele en groene impuls moet geven aan Rotterdam. Uit dertig ingezonden plannen stelt een jury medio februari een top vijf samen, waaruit de bevolking vervolgens het winnende project kan kiezen. Voor het winnende idee is maximaal 4 mil joen subsidie beschikbaar. Het Waarborgfonds Eigen Woningen (WEW) vindt het voorstel van De Nederland- sche Bank (DNB) om hypo thecaire leningen te beperken tot maximaal 90% van de wo- ningwaarde 'funest' voor jonge starters op de woningmarkt. Volgens het DNB-voorstel zouden deze huishoudens, inclusief kosten koper, in totaal 18% van de waarde van het huis aan eigen geld moeten inbrengen. Bij een gemiddelde starterswo- ning van 175.000 is dat 31.500. Dat is volgens WEW niet op te hoesten. rapportcijfer op van 8,6. Wat gezondheid betreft ben je het best af in Japan (100 punten). Nederland scoort ook zeer hoog op het gebied van politiek klimaat: 95,71 punten van de maximaal 100, wat de derde plaats op wereldschaal oplevert. Ook gezondheid (92,76 7e plek)) en onderwijs (92,96 10e plaats) zijn in ons land uitstekend te noemen, en de kwaliteit van leven is zeer goed (87,07 14e positie). Vereniging Eigen huis is een nieuwe ronde Collectie ve Inkoop Energie gestart. Iedereen kan zich vrijblij vend inschrijven op www. eigenhuis.nl. Het motto van Eigen Huis is 'Samen staan we sterker om een scher pere prijs en een zorgeloze overstap te realiseren.' De besparing kan tot honder den euro's per jaar schelen door op deze wijze over te stappen op groene stroom. Op de aangifte IB 2011 moet het bedrag van alle leningen voor de aanschaf of verbetering van het huis worden aangegeven. Dus ook niet-hypothecaire leningen, zoals persoonlijke leningen voor het eigen huis. De huiseigenaar moet de stand van zijn schuld aangeven, zodat de inspecteur kan controleren of hij zijn schuld in de loop van het jaar heeft verhoogd. Een aantal kosten kan met aftrekbare rente worden meegefinancierd. Het gaat dan om kosten die direct met de koop van het eigen huis samenhangen, zoals de afsluitprovisie, makelaars- en notariskosten voor het aangaan van de lening(en) Een kamer verhuren is een leuke extra inkomstenbron, die door de fiscus fiscaalvriendelijk wordt behandeld. De huur penningen die de huiseigenaar incasseert zijn namelijk tot een jaarlijks vastgestelde hoogte belastingvrij. Leuker kan het niet. De huiseigenaar die een kamer in zijn huis verhuurt, hoeft de huur onder voorwaarden niet aan de fiscus te melden. Als de brutohuur (inclusief doorbere kende kosten, zoals energie en water) minder is dan 4.333 per jaar en de kamerverhuur der aan bepaalde voorwaarden voldoet, geeft de huiseigenaar het eigenwoningforfait over de hele woning aan en mag de Een nieuw partnerbegrip. Let dus op bij de aangifte inkomstenbelasting 2011. Per 1 januari 2011 zijn samenwonenden met een contract fiscale partners. Partners zonder contract die op hetzelfde adres staan geregistreerd en aan bepaalde voor waarden voldoen ook. Bijvoorbeeld als de partners samen een kind hebben of elkaar in de pensioenregeling als partner hebben toegewezen. De discussie over de hy potheekrenteaftrek is de afgelopen tijd weer opgelaaid. Verscheidene marktpartijen voeren de druk op het kabinet op. De Nederlandse Vereni ging van Banken (NVB) pleit voor een 'nationaal akkoord' tussen alle partijen die betrok ken zijn bij de woningmarkt en vindt dat de politiek actie moet ondernemen. De Nederland- sche Bank (DNB) heeft nog niet gereageerd op het plan van de NVB voor een nationaal akkoord. DNB vindt wel dat mensen gestimuleerd moeten worden om af te lossen, want als dat niet gebeurt, komt de financiële stabiliteit in gevaar vanwege een tekort op de balans van banken. DNB vindt ook dat de hypotheek renteaftrek geleidelijk over een periode van enkele tientallen jaren moet worden aangepakt. Diverse banken, waaronder ING en Rabobank, heb ben verscheidene voorstel len gedaan om de aftrek van hypotheekrente te beperken. Minister Jan Kees de Jager (Financiën) liet weten nog geen plan te hebben gezien. Het staat volgens de minister iedereen vrij om na te denken over de toekomst van hypo theekrenteaftrek, maar hij zegt dat niemand iets heeft aan het zaaien van onnodige onrust. Hij wees erop dat binnen het huidige kabinet is afgesproken deze regeerperiode de hypo theekrenteaftrek ongemoeid te laten. Bouwend Nederland is tegen gehele of gedeeltelijke afschaffing van de hypotheek renteaftrek. volle hypotheekrente in aftrek worden gebracht. Als de huur boven dat bedrag uitkomt, dan valt een deel van de woning en van de schuld in box III. Het eigenwoning forfait moet dan uitsluitend worden berekend over het deel van het huis dat de huiseige naar zelf gebruikt. Hij moet de rente van de schuld aftrekken voor zover die betrekking heeft op dat deel van het huis. Hij geeft in box III aan de waarde van het verhuurde deel van de woning minus de schuld voor dat deel van het huis. De huurinkom sten zelf hoeven niet te worden aangegeven en de rente is niet aftrekbaar. Milieu Centraal raadt wo ningeigenaren aan om het vrijgekomen spaarloon in de spouwmuur te stoppen. Spouwmuurisolatie geeft een hoger rendement dan een spaarrekening of beleg gen en spaart het milieu. Spouwmuurisolatie voor een rijtjeswoning kost gemiddeld 990 euro en be spaart jaarlijks 310 m3 gas. Na 20 jaar is de besparing in geld opgelopen tot ruim 5.000 euro. In de peri ode 1920-1975 werden de huizen doorgaans gebouwd met ongeïsoleerde spouw muren; daarna werden ze mét isolatie opgeleverd. Na-isolatie van spouwmu ren levert snel veel bespa ring op in stookkosten. www.milieucentraal.nl/ spouwmuur Wie in 2012 een huis erft of geschonken krijgt, mag bij de aangifte voor de schenk- of erfbelasting over 2012 kiezen welke WOZ-waarde hij wil hanteren. Die uit 2012 of 2013? Met de laag ste van die twee betaalt de verkrijger minder schenk- of erfbelasting. Als het niet mogelijk is te kiezen omdat de WOZ-waarde voor 2013 nog niet bekend is, geef dan de WOZ-waarde uit 2012 op. Blijkt de van 2013 uiteindelijk lager, dan kan worden verzocht de aanslag te corrigeren, óók als de bezwaartermijn al is verlopen.

Het Nieuwe Stadsblad | 2012 | | pagina 33