Jeneverstad geeft geheimen prijs aiu www.albeda.nl Muzikaal talent in actie DONDERDAG 22 MAART Ethiopische kruizen Herinneringen ophalen Inloopconcert Themajaar Verborgen Schattenvan start 'Wie heeft Monkie gezien' gaat in première Vlietland Altijd actueel: de weekkrant.nl woensdag 14 maart 2012 Nieuwe Stadsblad pagina 11 Schiedam De kerken vieren in deze periode voor Pasen de vas tentijd. Dit jaar is er speci ale aandacht voor Ethiopië. Cees Jongman, die door dit land heeft gereisd, houdt daarom donderdagavond 22 maart een lezing over Ethiopische kruizen. De avond is in de Wissel aan het Broersveld 123b Schiedam. Daar is momenteel ook een fototentoonstelling te zien met afbeeldingen van allerlei kruizen. Aanvang om 20.00 uur, toegang is vrij. Schiedam De Historische Vereniging Schiedam geeft donderdag middag 15 maart een pre sentatie over oud-Schiedam in de Nieuwe Harg aan het Hargplein 116. Aan de hand van oude foto's en dia's wor den herinneringen over het leven en wonen in Schiedam opgehaald. De aanvang is 14.00 uur. Toegang is gra tis. Schiedam Het Nieuwe Koor geeft 17 maart een inloopconcert in de Grote Kerk van Schie dam. Dirigente Maud Mei lof heeft voor dit concert interessante koorwerken geselecteerd. De aanvang is 15.00 uur en de toegang is vrij. Met het themajaar 'Verborgen Schatten' geeft Schiedam in 2012 haar geheimen prijs. Bijzondere gebeurtenissen uit het rijke verleden van de stad komen tot leven tijdens de vele exposities, culturele evenementen en activiteiten. Van de redactie Schiedam Cornelis Haga is één van de ver borgen schatten van Schiedam. Hij was de eerste ambassadeur van Nederland die 400 jaar ge leden het recht kreeg om han del te drijven in het Ottomaanse Rijk. Schiedam heeft daarom een bijzondere positie gekregen in de landelijke viering van het 400-jarige handelsjubileum tus sen Turkije en Nederland. Vele activiteiten vertellen dit jaar de historische verhalen rondom de band tussen Schiedam en Tur kije. Het eerste verhaal wordt verteld met de tentoonstelling 'Marius Bauer in Turkije'. Hier mee geeft het Stedelijk Museum Schiedam in de Grote- of St. Janskerk, waar Cornelis Haga begraven is, de aftrap voor het themajaar. Marius Bauer was een bewonde raar van de Turkse cultuur. Via zijn tekeningen, etsen, aquarel len en olieverfschilderijen reist de bezoeker mee met de kunste naar. De tentoonstelling begint op vrijdag 16 maart, de maand dat Cornelis Haga 400 jaar geleden in Turkije aankwam. Met de boekpresentatie van de eerste biografie over Cornelis Haga wordt de tentoonstelling feestelijk afgesloten op 6 juli. Op deze dag zijn 400 jaar ge leden officieel de betrekkingen tussen Turkije en Nederland bekrachtigd. De Turkse Tulp Het hele jaar zijn er nog vele an- Historische verhalen rond band Schiedam en Turkije dere verborgen schatten te be zoeken. Op zaterdag 24 maart vindt het inmiddels legendari sche Boek&Bal Schiedam plaats in de Bibliotheek Schiedam en Theater aan de Schie. Ook zijn er verschillende activiteiten op plekken die zelf al een verbor gen schat zijn, zoals de tentoon stelling 'afz: Turkije' bij Galerie Emmy Miltenburg, het project 'De Turkse Tulp' bij Galerie Conny Paap en het sympo sium Turkse en Nederlandse kunsteducatie op 30 maart in het Wennekerparid. Naast de verborgen schatten die gekoppeld zijn aan het 400 jaar handelsjubileum, zijn er in Schiedam nog vele andere parels te ontdekken. Zo lijkt voor de Schiedammers het je neververleden misschien niet echt een verborgen schat, maar voor iedereen zijn er in de stad nog vele onbekende verhalen te ontdekken. De geheimen van jenever Tijdens het Jenever Festival in het Jenevermuseum op 17 en 18 maart kunnen bezoekers kennismaken met de geheimen van Jenever. Maar op vrijdag 16 maart gebeurt er ook al veel in de stad. Op gezette tijden zijn er rondleidingen bij Herman Jan sen en Koninklijke De Kuyper. Kroegentocht Hiermee krijgen mensen de unieke kans om een kijkje te nemen hoe Jenever en ander gedistilleerd nu daadwerkelijk gemaakt wordt. Vrijdagavond kunnen bezoekers van de bin nenstad al een ware kroegen tocht maken langs verschillende horecagelegenheden die voor één avond worden geadopteerd door een distilleerderij. Het complete programma van Verborgen Schatten is te vinden op tounu.schiedam.nl en www.ontdekschiedam.nu/ver- borgenschatten Schiedam In Ruimte in Beweging aan de Boterstraat 81 gaat 18 maart om 14.30 uur de voorstelling 'Wie heeft Monkie gezien' in première. De voorstelling is mede mogelijk gemaakt door het Fonds Schiedam Vlaar- dingen en het Madurodam- fonds. De voorstelling is geïnspi reerd op het prachtige pren tenboek 'Monkie' van Dieter Schubert. De actrice Niekie van den Berg vertelt en speelt op een eigenzinnige manier deze beeldende en humoris tische voorstelling. Monkie is een knuffelaap, maar niet zo maar één! Monkie is een knuffel waar je alles mee deelt en doet. En als Monkie op een dag zoek raakt, is het verdriet dan ook erg groot. Nergens is Monkie te vinden. Wat niemand weet, is dat Monkie in het bos ligt onder een dikke boom. Al snel wordt Monkie dikke vrienden met alle dieren uit het bos. Maar Mon kie mist zijn grote vriend en zijn grote vriend mist hem. Zullen zij elkaar ooit weer vinden? Een tijdloos en spannend avontuur voor peuters en kleuters. www.theaterbureaulens.nl In de kerk aan de Westvest 90 vindt zondag 18 maart om 15.00 uur een concert plaats van ensembles van het Hel- lendaal Instituut, een muziekopleiding voor jonge violisten, cellisten en contrabassisten. Kaarten a 10 euro (tot en met 18 jaar 3,50 euro) reserveren via www.westvest90.nl, Boek handel van Leeuwen, Post Scriptum en VVV. FOTO: PR JhJJiii- Een uniek kijkje achter de schermen beleef het Vlietland Ziekenhuis! swiM mtWim m-m »h LIE INFO OP JE MOBIEL? DOWNLOAD DEiÜ Neem een kijkje op de operatiekamers of breng je knuffel naar de poppen dokter. Op ons Gezondheidsplein kun je je gezondheid laten checken en leren van de interessante workshops en rondleidingen. Het is allemaal mogelijk tijdens de open dag van het Vlietland Ziekenhuis. Tot zaterdag 17 maart! Ga voor meer informatie naar: www.vlietlandziekenhuis.nl Ziekenhuis M Beter worden doen wij samen Vlietlandplein 2 I 3118 JH Schiedam I www.vlietlandziekenhuis.nl

Het Nieuwe Stadsblad | 2012 | | pagina 11