Passagierende varensgezel leidde desolaat bestaan lr ammerLaan Appelflap Slagroomschnitte Multipuntjes Boterkoek 5,- Workshops Capoeira Enquête Klant Contact Centrum sweetdèali tij> akker t9 Online gebak bestellen? www.baldcerammerlaan.nl 6 stuks 1,50 6 stuks 3," Altijd actueel: de weekkrant.nl woensdag 14 maart 2012 Nieuwe Stadsblad pagina 14 Schiedam was vele eeuwen verbonden met de zee en verre oorden. De export van jenever zorgde ervoor dat er contacten waren met bijvoorbeeld Afrikaanse landen. Alhoewel er geen grote zeehavens waren, op die van Wilton-Fijenoord na, voeren niettemin veel schepen de havens in en uit. Maar heeft Schiedam ook een zeemansleven gehad? Door Frans Assenberg Schiedam "Ongetwijfeld", schreef mr.ir. M.M. Van Praag ooit in het blad de Schiedamse Gemeen schap. "Onze houthandelaren lieten eigen schoeners varen over de zeeën. De Neerlandse Vlag van de V.d. Eist en de Quintus, het laatste schip dat in Schiedam thuis was, hadden 'n bemanning die waarschijn lijk in Schiedam domicilie had. Ook deze vorm van zeemans leven heeft onze stad gekend. Ongetwijfeld de meest tamme soort, 'n Nette woning, een pronkkamer, overbelast met snuisterijen meegebracht uit de vier windstreken, 'n geduldige vrouw, die verlangend uitziet naar de komst van haar echt vriend, 'n kind na elke thuis komst." Desolaat bestaan De passagierende varensgezel leidde in Schiedam een deso laat bestaan. De aanvoer van het koren voor de jeneverindu- strie bracht met zich mee, dat er in de Buitenhaven regelma tig schepen lagen. Een deel van de bemanning zocht vertier in Rotterdam, waar danshuizen en kroegen waren. Plaats waar vreugde heerst Sommige zeelui bleven in Schiedam, waar ze tevergeefs zochten naar zoiets als de be ruchte Rotterdamse Zand straat. Op het Hoofd waren echter wel enkele gelegenhe- Op het Hoofd waren wel enkele gelegenheden voor rusteloze zeeman den voor de rusteloze zeeman. Twee etablissementen zorgden ervoor dat hij zich kon verpo zen. Amsterdam had zijn Zee dijk, Hamburg Sankt Pauli en Schiedam het Hoofd. "Waar zeelieden zijn, zijn vrouwen", geeft Van Praag aan. Zij troon den de mannen mee naar de 'plaats waar vreugde heerste'. Waspitten Aan de overkant, de oostzijde van de haven, was de Kaarsen fabriek Apollo gevestigd, waar na gedane arbeid veel vrouwen werkten, de zogenaamde Was pitten. Zij trokken hun lompe werkschoenen uit en geschikte muiltjes aan, ten einde met de mannen van ver weg de glim mend gepoetste dansvloer uit te proberen. Ter Leeringhe ende vermaeck Van Praag: "De patroon wist wat zijn gasten toekwam en zorgde behalve voor een goede dansvloer ook voor andere ge legenheid ter Leeringhe ende vermaeck der naar gezelligheid en vrouwelijke scharme dors tende varensgezellen." Hoerenbuurt Naast de twee danshuizen was er nog een groot aan tal herbergen tussen de Varkenssluis en het Hoofd. Echter, de zeilvaart nam af tengevolge van de teloorgang van de moutwijn- en jeneve rindustrie. Derhalve vermin derde eveneens het aantal passagierende zeelui. De 'hoerenbuurt' aan het Hoofd zag de klandizie afnemen en de dames van plezier trokken naar lucratievere oorden. De plaatselijke autoriteiten acht ten de tijd rijp de aanstoot gevende etablissementen te sluiten. Zij trapten een open deur in, want ze waren al zes jaar dicht... Schiedam SWS Welzijn start 17 maart in samenwerking met Aldeia Capoeira met workshops Capoeira. De workshops worden iedere zaterdag van 13.00 tot 15.00 uur in Wijk centrum De Erker gegeven. Capoeira is een vechtkunst met elementen van muziek, dans, acrobatiek en zelfver dediging. Het vergroten van zelfvertrouwen is naast het soepeler en sterker maken van het lichaam, een van de doelen van Capoeira. Ie dereen vanaf 12 jaar is wel kom. Kosten zijn 20 euro per maand of 5 euro per workshop. Meer informatie bij Capoeira-leraar Gradu- ado Feijo via 0614544922 of jongerenwerker Emanuel Amado via 06 10132187. Schiedam Deze week wordt in de pu blieksruimte van het Klant Contact Centrum aan het Stadserf een klanttevreden- heidsonderzoek gehouden. Enquêteurs van onderzoeks bureau TNS NIPO vragen klanten die zojuist aan de ba lie zijn geholpen naar hun me ning over de dienstverlening. Het onderzoek vergelijkt de dienstverlening van verschil lende gemeenten. Schiedam gebruikt deze uitkomsten en de ervaringen bij andere ge meenten om de dienstverle ning te verbeteren. Gemeente Vlaardingen Kennisgeving verlengen proceduretermijn Reguliere voorbereidingsprocedure Wet algemene bepalingen omgevingsrecht Burgemeester en Wethouders van de gemeente Vlaardingen maken bekend dat zij op 7 maart 2012 de proceduretermijn van de volgende aanvraag voor een omgevingsvergunning met zes weken hebben verlengd. Bedrijf Rotterdam Bulk Terminal (R.B.T.) B.V. Locatie Schiedamsedijk 16 te Vlaardingen Activiteit Milieuneutraal wijzigen Voor Het uitpandig zeven van erts Datum aanvraag: 11 januari 2012 Zaaknummer 98386246 In dit stadium ligt de ingediende aanvraag niet ter inzage en is het niet mogelijk uw mening te geven over de aanvraag. Nadat wij een besluit hebben genomen wordt u in de gelegenheid gesteld uw bezwaar kenbaar te maken. Deze kennisgeving is ook geplaatst op www.dcmr.nl. Voor het melden van milieuklachten is de meldkamer van de DCMR vanaf 1 januari 2012 bereikbaar via telefoonnummer: 0888 - 333 555. DMS: 21344844 ELKE DAG DE BESTE AANBIEDINGEN! Wil je profiteren van spectaculaire aanbiedingen uit je eigen regio? Met een korting van maar liefst 50% of meer? Denk aan een avondje uit, uitgebreide lunch of sportief dagje weg? Dat kan bij Sweetdeal! Je kunt de deal direct via de site kopen. Sweetdeal is een aanbiedingssite van Wegener Media Restaurant Woo Ping te Schiedam zoekt Frituurkoks [M/V Functieomschrijving: klaarmaken van gerechten die gebakken, gefrituurd of geroosterd moeten worden I marineren van vleesgerechten die gebakken, gefrituurd of geroosterd moet worden I uitvoeren van de bereidingen, bewaken/controleren van de kwaliteit schoonmaken van de werkomgeving, keukenapparatuur en -machines Functie-eisen en voorwaarden minimaal koksdiploma niveau 4 of gelijkwaardig niveau I minimaal 1 jaar werkervaring ■goede kennis van Oosterse gerechten goede teamspeler met goede communicatieve vaardigheden laantal uren per week38 uur werktijden: 13:00 - 21:00 of in overleg ■salaris conform Horeca CAO functiegroep 4 Interesse? Neem dan contact op n Aanbiedingen gelden van donderdag 15 t/m woensdag 21 maart Schiedam was vele eeuwen verbonden met de zee en verre oorden. Maar heeft Schiedam ook een zeemansleven gehad? FOTO: FRANS ASSENBERG. Kijk ook op: deweekkrant.nl UITGAAN

Het Nieuwe Stadsblad | 2012 | | pagina 14