onen Kapitaalverzekeringen KEW 'H-woord is niet heilig' i Bezwarenmeter.nl dit jaar weer in bedrijf Tijdelijke badkamer bij opknap huurhuis Rabobank gewoonlijk zzp'er-vriendelijk Zorgplichteis voor klanten Nog veel corporaties ok Straks forse huurverhoging Commissie aan zet met IB Met de cijfers van het Centraal Planbureau (CPB) in de hand, heeft het kabinet zich voorlopig in het Catshuis teruggetrokken. Er valt heel wat te onderhandelen om het begrotingstekort in 2013 dat oploopt tot 4,5% van het bruto binnenlands product weg te werken. Het gevaar is dat extra bezuinigingen de economische ontwikkeling verder onder druk zetten. CPB-directeur Coen Teulings geeft de voor keur aan hervormingen die de Nederlandse economie, sterker maken. De coalitie heeft laten weten dat het groeivermogen niet te veel mag worden aan getast. Rob Mulder, directeur Strategie Belangenbehar tiging bij Vereniging Eigen huis is voorstander van een fundamentele hervorming van de woningmarkt, waarbij er naar koop- en huursector gekeken moet worden. "De hypotheekrenteaftrek is hierbij niet heilig, net als de huurprijs- regulering. Wél maken wij ons hard voor de betaalbaarheid van het wonen en het zicht Adviesbureau Thorbecke komt ook dit jaar met de website Bezwarenmeter.nl. Deze site geeft een actueel beeld van de aantallen ingediende bezwaar schriften die zijn ingediend tegen de gemeentelijke WOZ- beschikking en de gemeente lijke belastingaanslagen. Op www.bezwarenmeter.nl is de ontwikkeling van het aantal ingediende bezwaarschriften van week tot week te volgen. Bovendien wordt een prog nose gegeven van het ver wachte totaalpercentage van het aantal bezwaarschriften. Veel gemeenten zijn hierin geïnteresseerd, ondermeer met het oog op het opstellen van hun capaciteitsplanning voor een vlotte afhandeling van de bezwaarschriften. De informatie op de website wordt wekelijks geactualiseerd aan de hand van de informatie over binnengekomen bezwaar schriften van de circa 150 deelnemende gemeenten. De resultaten over 2012 worden getoond naast de historische gegevens uit 2010 en 2011. KAW Architecten en Advi seurs uit Groningen heeft met woningcorporatie Woonservice uit Westerbork een woonbox ontwikkeld. Deze ruimte be staat uit twee losse verrijdbare elementen die als badkamer of als keuken dienen, terwijl de huurwoning wordt gere noveerd. Bij elkaar beslaan de delen net geen vierkante meter en passen ze in elke kamer. De installatie duurt ongeveer een uur. op waardebehoud van de woningen. Dit betekent dat eventuele ingrepen in de hypotheekrenteaftrek gepaard moeten gaan met compenserende maatrege len in de belastingsfeer", aldus Mulder. Hij hoopt dat de regering afziet van platte bezuinigingen op de wo ningmarkt, omdat dit een fundamentele hervorming van de woningmarkt in de weg kan staan. Mulder komt binnenkort met een hervormingsplan. De Autoriteit Financiële Markten (AFM) wil hypo theekverstrekkers kunnen dwingen hun zorgplicht na te komen bij klanten die een betalingsachterstand met hun hypotheek oplopen. De AFM vindt dat hypo theekverstrekkers in het belang van de klant moeten handelen en ze heeft niet de indruk dat dit nu altijd het geval is. Banken en verzeke raars moeten niet alleen een passend hypotheekadvies geven, maar ook vroegtijdig betalingsproblemen bij hun klanten signaleren om te voorkomen dat zij uit hun huis worden gezet. Woningcorporaties verdie nen 400 miljoen per jaar met sociale woningbouw. Woningcorporaties doen het niet allemaal slecht. Door slim ondernemen en gunstig gemeentebeleid lukt het ze om nieuwe huizen in de sociale woningbouw nog altijd zo'n €19 minder te laten kosten dan de marktprijs. Dat berekende George de Kam, hoogleraar Maatschappelijk onderne men met grond en locaties aan de Radboud Universi teit Nijmegen. Zelfstandigen zonder perso neel (zzp'ers) moeten alles uit de kast halen om een geld schieter voor een eigen huis te vinden. Als er iemand voor een hypotheek de benen onder zijn lijf moet lopen, dan is het een zzp'er. Zij maken de meeste kans bij de Rabobank en ING, zo blijkt uit een enquête van Z24. Vaak kloppen zzp'ers vergeefs aan bij ABN Amro. Z24 ondervroeg meer dan 200 zzp'ers, ondernemende bezoekers van de Z24-site en leden van FNV Zelfstandigen, over hun ervaringen met de verschillende banken. De Rabobank lijkt het meest bereid om serieus naar een Is de waarde van een kapitaal verzekering niet aangemerkt als een kapitaalverzekering eigen woning (KEW)? Dan valt zij in box 3. Voor ver zekeringen die al op 14-09- 1999 bestonden en daarna aan bepaalde voorwaarden zijn blijven voldoen, geldt overgangsrecht. Een nogal complexe materie. Volgens het overgangsrecht valt de waarde van een kapitaalverzekering tot maximaal €123.428 niet mee voor het inkomen in box 3. Bij fiscaal partnerschap geldt een vrijstel ling van maximaal €246.856. De meeste verzekeringnemers zullen gedurende de looptijd van de verzekering geen belas ting betalen in box 3, omdat de waarde van de verzekering onder €123.428/€246.856 zal blijven. Op het moment van uitkeren van het kapitaal beoordeelt de fiscus echter ook of het rentebestanddeel (het kapitaal minus de betaalde premies) begrepen in de uit kering belast is in box 1 (Wet IB 1964). In tegenstelling tot de dubbele waardevrijstelling in box 3 bij fiscale partners, geldt voor box 1 een kapi taalsvrijstelling van maximaal €123.428 per begunstigde. Soms kan het dan ook verstan dig zijn voor de einddatum een tweede begunstigde op de polis toe te voegen. Als er meerdere kapitaalverzekeringen zijn die onder het overgangsrecht vallen en/of als er ook nog een KEW is afgesloten, dan kan de fiscale afhandeling ingewik keld worden. Raadpleeg een adviseur. offerteaanvraag te kijken: 60% van de aanvragen resulteerde ook daadwerkelijk in een hypotheekofferte van de bank. "Wie eenmaal een hypotheek heeft afgesloten, is redelijk te vreden. Zzp'ers die een hypo theek bij de Rabobank hebben lopen, gaven de hypotheek het rapportcijfer 7,1. Dat is weliswaar lager dan sommige andere banken, maar toch kan je de bank als het meest zzp- vriendelijk beschouwen, omdat de bank minder voor 'veilig' gaat. De Rabobank heeft ook veel hypotheken verstrekt aan mensen die volledig afhanke lijk waren van hun inkomen als zzp'er," aldus Z24. De huur van vrijkomende sociale woningen gaat fors omhoog. Corporaties verhogen hun huren de komende jaren gemiddeld met 13%. Daarnaast neemt bijna een derde van de corporaties in schaarstege- bieden de 'Donnerpunten' mee bij nieuwe verhurin gen. Dit blijkt uit onder zoek van het Woonbond Kennis- en Adviescentrum. Staatssecretaris van Financiën Frans Weekers heeft een voorstel naar de Tweede Kamer gestuurd om een commissie in te stellen die zich gaat buigen over een herziening van de inkomstenbelasting. Deze commissie moet werken aan ideeën om tot een eenvoudig, solide en frau debestendig belastingstelsel te komen dat bijdraagt aan de concurrentiepositie van Nederland. De commissie kijkt ook of het mogelijk is een tariefverlaging door te voeren in de inkomsten- en loonbelasting. Einddoel is het creëren van een meer samenhangend en trans parant systeem van fiscale kortingen en toeslagen. De commissie zal verschillende scenario's creëren. Verder ontwikkelt de commis sie concreet toepasbare voorstellen met daarbij een realistisch invoerings- en/of overgangstraject. Verwacht wordt dat de commissie haar werk in het voorjaar van 2013 zal afronden. Huurders hebben recht op een WOZ-beschikking, als zij bezwaar willen maken tegen bijvoorbeeld de rioolheffing, het reinigingsrecht of een geschil hebben over de huurprijs doordat de verhuurder extra huurpunten heeft toegekend. Zij hebben dan als huurder belang bij een waardebeschikking op grond van de WOZ van de huurwoning. De gemeente moet op verzoek de WOZ-beschikking toezenden.

Het Nieuwe Stadsblad | 2012 | | pagina 27