Groei&Bloei Aanbevolen succesplanten GROEI^BLOEI Feestelijke trompetjes fleuren paasbrunch op In voorjaar vaste planten verjongen Het is weer leilinden te tijd om snoeien IS VERNIEUWD! Vrolijke vogels Plantensteun Middeltjes tegen groene aanslag Bloeiende wilgenkatjes in tuinen en parken vertellen je dat het nu echt voorjaar is. De inheemse waterwilg of Salix caprea zie je vaak aan de waterkant staan, hij houdt van vochtige grond. Als deze mooie wilg geënt wordt op een stammetje, krijg je de populaire treurboomvorm, zoals Salix caprea 'Kilmarnock', die ook wel 'Pendula' heet. foto: modeste herwig Bij het maartnummer van Groei Bloei zitten de twee laatste, gratis kaartjes van het Groei Bloei 26-Planten- Plan. Het alfabet van solide, lang bloeiende planten is nu com pleet. Op elk kaartje prijkt een foto met informatie over een weinig veeleisende plant, die onder houdsarm en ziektebestendig is, beslist niet woekert en goed is te combineren. Allemaal planten om te heb ben! En nu het voorjaar voor de deur staat, kun je er mee aan de slag in de tuin. Het wordt je gemakkelijk gemaakt: in het maartnummer zie je voorbeelden voor de indeling van twee plantvakken met fraaie combinaties van de uitverkoren planten. Het ene vak ligt in de zon en het andere in de schaduw. Want al zullen de 26 planten het in alle redelijke omstan digheden wel doen, sommige presteren toch juist in de zon of juist in de schaduw nog beter. Bij het aanleggen van een nieuwe border komt méér kijken dan alleen de plantenkeuze; ook daar voor geeft Groei Bloei volop handige werkwijzen en adviezen. Voor wie nog kaartjes uit de plantenwaai- er mist: je kunt de tijd schriften met bijbehorende kaartjes nabestellen via de web shop www.groeiweb- winkel.nl. I Uitgebreider informatie over het 26-PIantentPlan vind je op: www.groei.nl Gezellig, dat vogelgekwet- ter in de tuin. Ken je de na men van de vogels, herken je hun geluiden? Meer dan 25 tuinvogels zijn te beluis teren via de website www. groei.nl, onder 'In de tuin' en 'Wat hoor ik'. Het helpt misschien als je weet welke soorten het meest in je buurt voorkomen. Dat kun je opzoeken op www.tuinvogeltelling.nl. Kijk op www.vogelbe- scherming.nl hoe je de tuin nog vogelvriendelijker maakt. Onder andere door nestkastjes op te hangen. Via www.groeiwebwinkel.nl kun je nestkastjes bestellen voor verschillende vogels. Ben je nieuwsgierig hoe het binnenin zo'n nestje reilt en zeilt? Volg het live op www. beleefdelente.nl Plantensteunen kun je voordelig zelf maken. Schaf staven betonijzer aan van een niet te dikke kwaliteit, buig ze eventueel in vorm, bind ze waar nodig samen met tiewraps en prik ze eenvoudigweg in de grond. Doordat het ijzer roest valt het nauwelijks op. Een voorbeeld van een plant die best wat steun kan gebruiken is de hortensia 'Annabelle'. Pasen valt dit jaar op zondag 8 en maandag 9 april. Het zijn echt dagen om er lekker opuit te gaan na een uitgebreid ont bijt of gezellige brunch in de familiekring of met vrienden. Natuurlijk staan er eitjes op het menu. Het huis sier je op in vrolijke voorjaarskleuren, met geel en wit in de hoofdrol. Met een serie minivaasjes of één reuzenschaal vol narcissen ben je een eind op de goede weg. Narcissen koop je in al lerhande verschillende soorten, met veel variatie in kelkvormen en hartjes. Een supersoort is de crème-witte narcis 'Bridal Crown' op de foto. Deze narcis is dubbelbloemig en ruikt FOTO: BLOEMENBUREAU HOLLAND heerlijk zoet. Ook bijzonder is de narcis 'Jetfire', met zijn leu ke oranje trompetje. Ze zijn nu alom verkrijgbaar als snijbloem of als bolletjes in potten, bij tuincentra, bloemenwinkels of supermarkt. De verzorging is simpel. Narcissen in potgrond begiet je alleen als de aarde droog aanvoelt. Snijbloemnar cissen schik je gewoon in een schone vaas met water, maar let op: zonder andere snijbloe men. Ze houden namelijk de vaas liever voor zichzelf alleen. Meer tips en inspiratie is te vinden op www.mooiwatbloemendoen. De groene aanslag op tegels of stenen is een soort algengroei en komt vooral voor op vochtige schaduw plekken. Hoe poreuzer de steensoort, hoe meer water die opneemt en vasthoudt. Na de algengroei ontwik kelen zich vervolgens vaak allerlei mossen. Dat ziet er rustiek en romantisch uit, bijvoorbeeld op klinker paadjes of flagstoneterras- sen, maar het wordt er niet veiliger op. Hoe los je het op? Huismiddeltjes helpen maar even. Bijvoorbeeld: het kooknat van de aardap pelen uitgieten over het mos, of stevig schrobben met een harde bezem, water en scherp zand. Op een veelgebruikt pad helpt het om eenvoudig wat zand te strooien; het zand fungeert als schuurpapier - denk daar wel aan als je vervolgens op je kostbare parketvloer stapt! Ook be spuiten met zachte zeep of azijn maakt je straatje tijde lijk minder groen en glad. Gebruik in elk geval nooit zout of chloor: het schaadt de planten naast het pad. Hetzelfde geldt voor chemische middelen. Kies daarom liever voor een mi lieuvriendelijk product als 'Groene aanslagreiniger', op basis van organische vetzuren (ECOstyle). Een veelgekozen oplossing: de hoge drukspuit maakt korte metten met alg en mos, en met de kwetsbare bestra ting of houten vlonders. TEKSTBEWERKING: HANNEKE LOUWERSE Het voorjaar, als de groene pollen en bladrozetjes weer voorzichtig boven de grond uitpiepen, is eert geschikt seizoen om vaste planten te verjongen door ze te scheuren (daarmee wordt het delen van de planten bedoeld). In september mag het ook; wat de voorkeur verdient hangt af van de plant en van de situatie. Een plant die in het najaar bloeit kun je beter scheuren in de vroege lente. Voorjaarsbloeiers pak je aan na de bloei. Spit de pol uit, verdeel die met de hand, riek of spa in stukken en plant alleen de beste stukken terug. Gewoonlijk zitten die aan de buitenkant. De planten wortels moeten moeiteloos in het plantgat kunnen zakken dus zorg voor vol doende ruimte. Trap de grond rond de plant even aan en geef je kersverse nieuwe plant zo nodig wat water. Een filmpje op www. groei.nl/tuiniereninbeeld laat precies zien hoe het moet. De zon schijnt, weinig wind, tijd om de ladder te pakken en de leilinden te snoeien. Knip alle jonge scheuten terug tot de leivorm, dus tot de dikke leggers. Een flinke klus, want meestal staan er meerdere exemplaren. Is het een idee, om familie of vrienden uit te nodigen voor een gezel lige snoeimiddag? Dan is het prettig en snel gebeurd. Meer tips over tuinklussen: www.groei.nl Het grootste tuin- GRATie tijdschrift nu nog KATFi?k aantrekkelijker! °ver groen Koop Groei Bloei 6n nu in de winkel of kijk op www.groei.nl. FOTO: MODESTE HERWIG FOTO: GEORGE OTTER

Het Nieuwe Stadsblad | 2012 | | pagina 30