Bijen hebben onze I hulp hard nodig ZONNEBRILLEN PLAFONDSHOW PLAMECQ OOK Radio Schiedam 25 jaar Alles over de Nederlandse taal Getuigen gezocht van straatroof op oude dame Uitnodiging terwijl de meubels blijven staan Plafonds Sierlijsten Verlichting Altijd actueel: de weekkrant.nl Sta^bladpa.9im.5 Een bijenhotel moet uitein delijk net zo gewoon worden als een vogelhuisje in de tuin, vindt Marianne Goudswaard. Al jaren maakt de Schiedam- se zich hard voor het behoud van de bij, want daar gaat het bijzonder slecht mee. In dit jaar van de bij heeft ze de ge meente aan haar zij gevonden en wordt er door allerlei acti viteiten extra aandacht voor dit nuttige insect gevraagd. Van de redactie Schiedam Om de bij een steuntje in de rug te geven, hoopt dat Marianne Goudswaard zoveel mogelijk mensen een bijenhotel of-bun galow bestellen op de site van het jaar van de bij. Een bijenhotel bestaat uit twee nestkastjes waar de bij zijn ei tjes in kan leggen. De nest kastjes zijn gemaakt van hout, met daarin bamboe. „Goed ge schuurd, want anders gaan de vleugeltjes kapot." Een bijenho tel kan het beste op ooghoogte opgehangen worden op een plek waar het zonnig is, omdat de broedkamers warmte nodig hebben. Mariannes doel is dat het bijen hotel uiteindelijk net zo gewoon wordt als een vogelhuisje in de tuin. Een hele opgave omdat vogels doorgaan vöor leuk en schattig en bijen als insecten tot een minder geliefde doelgroep Marianne Goudswaard bij een van de bijenbungalows met tuin op het zuiden; een gezellige bak op het dak waarin bloe men geplant kunnen worden. behoren. Goudswaard vindt dat jammer. En onterecht. Volgens haar hoeven mensen absoluut niet bang te zijn voor bijen. „Een honingbij zal alleen steken als hij in gevaar is en solitaire bijen doen zelfs dat niet. Waar de mensen eigenlijk bang voor zijn, zijn wespen. Die zorgen voor het slechte imago." Hoogste sterftecijfer Nederland heeft helaas het hoogste sterftecijfer onder bijen en dit wordt veroorzaakt door verschillende ziektes, waaronder de varroamijt en de verdwijn- ziekte. Maar er sterven ook bij en door schimmels en verzwak king, wat te maken heeft met het tekort aan voedsel en het gebruik van chemische bestrij dingsmiddelen. De laatste tijd MERKBRl LLEN 1 OP STERKTE! 1 FOTO: ROB KAMMINGA overleven steeds minder bijen de winter en wordt het percen tage overlevenden alleen maar kleiner. En dat is zonde, weet de van oorspong grafisch ontwerp ster, die zelfs een compleet kin derboek over de bij schreef met lekkere recepten erin: Fleur de Bij. Hiermee wil ze mensen, en voornamelijk kinderen, ervan bewust maken dat de bijenpo pulatie bedreigd wordt en onze hulp hard nodig heeft. Op www.jaarvandebij.nl kun nen bouwtekeningen of doe- het-zelf boxen besteld worden, om zelf een bijenhotel of luxe bijenbungalow met tuin op het zuiden te maken. Voor mensen met twee linkerhanden kan het bijenhotel kant-en-klaar gele verd worden. Ook is via deze site het boekje te bestellen. Schiedam Radio Schiedam bestaat 25 jaar. De omroep viert dit zondag 15 april met een speciale jubileumuitzending. Henk Groenewegen en Teun Groeneveld (Café Lokaal), Jochen van Barschot (Het Nationaal Product), Bryan Boerman en Terry Bouhui- zen (Boer Bou FM) en Cees de Roode en Jaap Wapenaar (Jazz Melodies) maken allemaal een speciale editie van hun programma. Deze speciale uitzending be gint om 10.00 uur en duurt tot 16.00 uur. De jubileumuitzending is ook live te zien op LOOK TV. Radio Schiedam zendt uit op 93.1 FM op de kabel, 95.8 FM in de ether. Schiedam De gemeente heeft Vluch telingenwerk en SWS Wel zijn benaderd om in kaart te brengen welke informele taal en/of participatie-activitei ten er aangeboden worden in Schiedam. Dit om het aanbod te bun delen op een centrale plaats waar iedereen informatie kan krijgen. Aanmelden van een taal- en/of participatieproject kan door een e-mail te stu ren naar taaienparticipatie hotmail.com. Schiedam De politie neemt een laffe straatroof, die onlangs op een bejaarde dame werd gepleegd, hoog op en doet er alles aan om de daders te achterhalen. Daarom werd er door een aantal agenten afgelopen maandag geflyerd bij een flat aan het Johann Straussplein (Groenoord). In de brief vraagt de politie eventuele getuigen te reageren. De straatroof vond plaats op donderdag 5 april rond 13.45 uur. Op klaarlichte dag dus. De handtas van de oudere dame lag in het mandje van haar rollator en werd er in één handbeweging door één van de twee daders uitge- grist. Vanzelfsprekend kon de dame niets tegen de over vallers beginnen en moest ze lijdzaam toezien hoe het duo er met haar handtas, met hierin waardevolle en per soonlijke dingen, vandoor ging. Vermoedelijk gaat het hier om twee jongens van Marokkaanse komaf, waarvan één met een wat steviger postuur en de an der met een wat dunner. De politie hoopt door het fol- deren de gouden tip in han den te krijgen, omdat ze vindt dat dit soort laffe criminaliteit adequaat en snel bestraft moet worden. Signalementen Dader 1: stevig postuur, zwarte jas, donkere spijkerbroek, zwart kleurig Prada of Gucci petje Dader 2: mager postuur, lichte jas, lichte spijkerbroek Wie iemand herkent aan de hand van de opgegeven signa lementen, kan contact opnemen met de politie via 0900-8844. De politie benadrukt altijd dat getuigen niet te snel moeten denken dat ze toch geen waar devolle informatie hebben. Bij twijfel, gewoon bellen! In de brievenbussen van een flat aan het Johann Straus splein werden de afgelopen week brieven gedaan waarin om informatie wordt gevraagd. FOTO: FLASHPH0T0.NL Donderdag 12, vrijdag 13 en zaterdag 14 april Wij zijn geopend van 10.00 - 17.00 en op zaterdag t/m 15.00 uur - Schone montage in één dag. Zonder hakken en breken. De meubels kunnen blijven staan. Voor elke interieurstijl. Verlichting naar wens. Uit één geheel op maat gemaakt. Tijdens deze speciale show kunt u zich uitvoerig laten voorlichten vhr°na^/ over de vele mogelijkheden van dit unieke en beproefde plafond- systeem. De koffie staat klaar! PLAFONDS "Vitrona Plameco Vakbedrijf" Grote Woerdlaan 36c, 2671 CL Naaldwijk

Het Nieuwe Stadsblad | 2012 | | pagina 5