II II II :i H ii ii Kijk op Wonen ekentool Woningmarkt mist geloof Geldgebrek woningcorporaties Belangstelling voor huurhuizen neemt toe Tweede Kamer wil huur naar inkomen Modelcontracten bij energieleveranciers Duurzame woningen Prijs woning huurwoning te koop Stadje geveild Nieuwe keuken ASN Bank gaat €250 miljoen investeren in duurzame woningen. Deze nieuwe strategie komt op een moment dat andere banken zich terugtrekken uit de woningmarkt. Vooral woningcorporaties gaan van het initiatief van ASN profiteren. Voor hen is het moeilijk financiering te krijgen voor huurwoningen boven de sociale huurgrens. ASN was tot nu toe vooral gericht op wind- en zonne- energie en groenfinancie- ring.De bank richt zich vooral op huurwoningen van woningcorporaties voor huishoudens met een inkomen van €33.000 tot €43.000. Hoe komt de prijs van een Nederlandse woning tot stand? De parlementaire commissie, die dat gaat on derzoeken, kan aan de slag onder voorzitterschap van D66'er Kees Verhoeven. De commissie wil een vinger achter de prijs en de kosten krijgen. De vier overige leden van de tijdelijke commis sie zijn Lucassen (PW), Van Bochove (CDA), Groot (PvdA) en Houwers (VVD). De vraag naar huurwonin gen neemt de komende acht jaar toe met 75.000 stuks. Twee jaar geleden werd nog uitgegaan van een daling van 45.000. Dat blijkt uit een rap port over de woningmarkt dat minister Liesbeth Spies van Binnenlandse Zaken onlangs naar de Tweede Kamer heeft gestuurd. Oorzaak van de stijgende vraag is onder meer de economische crisis, waar door minder mensen een huis durven te kopen. Mensen in steden of regio's met weinig huurwoningen en mensen die in de vrije sector huren, moeten rekening houden met huurstijgingen die boven het inflatiecijfer uitko men. Vorige maand bleek uit onderzoek van de Nederlandse Woonbond al dat ook de huur van vrijkomende sociale huur woningen fors omhoog gaat. Corporaties zullen hun huren de komende jaren gemiddeld met ruim 13 procent verhogen, meldde de Woonbond. Het rapport wijst uit dat het kabinetsplan om corporaties driekwart van hun wonin gen aan de bewoners te laten verkopen failliet is. Volgens PvdA-Kamerlid Jacques Mo- nasch is het woningmarktbe- leid 'misschien wel de grootste mislukking van het kabinet- Rutte'. De onzekerheid op de woning markt is zeer schadelijk voor de Nederlandse economie en de bouwsector. Dat concludeert het Verbond van Verzekeraars uit een onderzoek van het GfK in opdracht van het Verbond onder ruim 1.100 woningeige naren. In het onderzoek geeft 15% van de respondenten aan te willen verhuizen en 11% zijn huis te willen verbouwen, maar daarvan af te zien vanwege de huidige financiële situatie. Directeur Richard Weurding van het Verbond van Verze keraar: 'De problemen op de woningmarkt Zijn vooral een vertrouwenskwestie, blijkt ook weer uit dit onderzoek.' Het onderzoek toont aan dat woningbezitters zich zorgen maken over de houdbaarheid van de hypotheekrenteaftrek in de huidige vorm. 48% is het eens met de stelling 'Ik maak mij zorgen over mogelijke ver anderingen in het hypotheek- stelsel'. 30% verwacht veel tot erg veel problemen als gevolg van bezuinigingen op het gebied van de eigen woning. Deze bezuinigingen zullen volgens mensen die proble men verwachten, zorgen voor minder koopkracht (39% of een waardeda ling van de woning (35%). Op de stelling: Het kabinet schrapt de mogelijkheid om belastingvrij te sparen voor de aflossing van uw hypotheek. Wat zou u dan doen?, reageert 31% het niet te weten en 35% zou met het al gespaarde gedeelte zijn hypotheek (deels) aflossen. Het kleinste stadje in de Verenigde Staten, Buford in Wyoming, is geveild. Het kwam voor $900.000 in handen van een Vietna mees. Hij mag zich nu de trotse eigenaar noemen van een benzinestation annex supermarktje, een uit 1905 stammend schoolgebouw- tje, een blokhut, een ga rage, een lap grond van vier hectare en een huis met drie slaapkamers. Buford telt nu nog één inwoner, Don Sammons. Hij is van plan zijn officieuze functie van burgemeester aan de wilgen te hangen en naar elders te vertrekken. Bij het vernieuwen van de keuken, kan ook rekening gehouden worden met het milieu. Milieu Centraal geeft het advies om te kiezen voor een keuken die uit losse elementen bestaat. Deze is eenvoudig aan te passen en gaat zo makkelijk twintig jaar mee. Bij een verhuizing kan de keuken zelfs meegenomen worden. Keukens met Milieukeur voldoen aan hoge eisen wat betreft gebruikte mate rialen, repareerbaarheid, levensduur en mogelijk heden voor demontage en afvalscheiding. Qua tegels is het slim te kiezen voor mozaïektegels, die hebben een lagere milieubelasting dan andere tegels. Meer weten? Kijk op: www.milieucentraal.nl/ keuken-verbouwen Een Kamermeerderheid is voor inkomensafhanke lijke huurverhoging. Minister Liesbeth Spies (Binnenlandse Zaken en Wonen) krijgt in ieder geval steun van CDA, WD en PVV. De doorstroom op de huur markt bevorderen en scheef- wonen tegengaan; met die doelen voor ogen wil minister Spies een extra huurverhoging van maximaal 5% toestaan voor huishoudens in een goedkope huurwoning met een inkomen boven de €43.000. D66 had liever een inte grale hervorming van de woningmarkt gezien, maar de democraten noemen het voorstel een stap in de goede richting. De VVD vindt dat mensen met een redelijk inkomen niet op kosten van de gemeenschap in een huurwoning wonen die voor mensen met een kleine beurs bedoeld is. Volgens het CDA zijn ook investeerders er gebaat bij. GroenLinks spreekt van 'gepruts op de huurmarkt'. Ook Monasch van de PvdA is tegen. Toezichthouder NMa verplicht energieleveranciers vanaf 1 juli consumenten een modelcon tract voor te leggen om ze te helpen bij het maken van een vergelijking tussen leveran ciers. Het enige dat verschilt in de modelcontracten, is de prijs. Wijzigingen van de tarieven moeten minstens een week van tevorèn be kend zijn. Het contract mag kosteloos worden opgezegd (opzegtermijn: 30 dagen). Huurprijzen van sociale huur woningen moeten geleidelijk substantieel worden verhoogd om de tekorten in de soci ale huursector op te heffen. Dat stelt directeur Hans van Harten van de Amsterdamse Federatie van Woningcor poraties in een artikel in Het Parool. De verdienmodel- len van woningcorporaties dreigen vast te lopen, omdat de verkoop van huizen sterk te rugloopt. Daardoor komen de corporaties in de problemen. Van Harten zegt dat huizen niet meer in waarde stijgen en minder worden verkocht en dat er daardoor veel minder geld is voor investeringen. 'Dan moet je kosten drukken en opbrengsten vergroten door nog meer woningen te verko pen', aldus Van Harten. 'In totaal gaat het om een verlies op sociale huurwoningen van ongeveer 125.000 euro.' Hij pleit wel voor het behoud van sociale huren. 'Het is echter onontkoombaar dat ze gaan stijgen.' van Harten zegt dat het helpt als de gemiddelde huur van corporatiewoningen op den duur geleidelijk zouden stijgen van ruim 400 tot 500 euro. Hij wijt de onvermijdelijke huur verhoging aan een verouderd beleid: 'We mogen de huren al een jaar of tien met niet meer dan de inflatie verhogen. En dat terwijl de kosten het dubbele zijn geweest. Dat is niet houdbaar. Daar komt bij dat corporaties vanaf 2014 een heffing betalen voor de huurtoeslag, circa 300 euro per woning per jaar.' De Hypotheekshop heeft een rekentool, waarmee huiseigenaren de netto maand lasten kunnen uitrekenen aan de hand van de drie belangrijkste plannen om de hypotheekrenteaftrek te versoberen. De huiseigenaar krijgt tabellen en grafieken te zien waarmee de financiële gevolgen voor zijn maandlasten inzichtelijk worden gemaakt. De rekentool staat op de website www.hypotheekrenteaftrek.nl.

Het Nieuwe Stadsblad | 2012 | | pagina 33