w Zoek het maar uit! en andere feestelijkheden Wijkactieprogramma's voor Nieuwland en West gemeente Schiedam 30 MEI 2012-PAGINA 2 Ton Dijkshoorn Beleidsadviseur Onderzoek Statistiek De afdeling Onderzoek en Statistiek bracht onlangs de Veiligheidsindex 2012 uit. 1. Hoe komt de Veiligheids index tot stand? In opdracht van de afdeling Veiligheid heeft Onderzoek Statistiek de Veiligheidsindex opgesteld. Hiermee wordt de veiligheidssituatie op zowel stedelijk als wijkniveau gemeten. Met een gemiddeld rapportcijfer, gebaseerd op diverse subjec tieve en objectieve gegevens, worden de wijken in de Veilig heidsindex verdeeld in vijf veilig heidscategorieën; van onveilige wijk tot (redelijk) veilige wijk. 2. Welke onderwerpen me ten jullie voor de Veiligheids index? Om een zo compleet mogelijk beeld te schetsen van de veilig heidssituatie is de Schiedamse Veiligheidsindex opgebouwd uit diverse subjectieve en objec tieve gegevens. Bij de objec tieve gegevens wordt gebruik gemaakt van de registratie van aangiften bij de politie, maar ook van de registratiesystemen van Irado en de brandweer. Denk bijvoorbeeld aan meldin gen over de openbare ruimte en - het aantal kleine buitenbranden. De subjectieve gegevens zijn af komstig uit diverse bevolkings enquêtes met als onderwerp leefbaarheid en veiligheid. 3. Wat doet Onderzoek en Statistiek nog meer? Het houden van enquêtes onder de inwoners van Schie dam vormt slechts een klein deel van de activiteiten. Het verzamelen en analyseren van allerlei statistische gegevens vraagt meer van onze tijd. Op basis van deze statistieken en bewonersonderzoeken wordt onder andere meegedacht en 'meegeschreven bij het opstel len van beleidsnotities. 4. Kunnen Schiedammers meedoen aan de onderzoe ken? Voor bevolkingsonderzoek wordt een willekeurige steek proef uit het bevolkingsregister getrokken. Wel kan iedere Schiedammer zich opgeven voor het gemeentelijk internet- panel. 5. Hoe kan men zich opge ven voor dit panel? Via contact@schiedam.nl onder vermelding van naam, adres en uiteraard het e-mailadres. Vul bij het onderwerp 'Gemeentelijk internetpanel' in. Woensdagmiddag 23 mei vond de feestelijke opening plaats van de tentoonstelling Zoek het maar uit! De tentoonstel ling is volledig samengesteld uit de kunstcollectie van het CBK Schiedam. De keuze van de werken werd niet alleen gemaakt door gastcurator Diana van Golden, maar - in het kader van een kunstedu catieprogramma - samen met kinderen van de Montessori school Schiedam. Het gastcuratorschap heeft vijf edities lang het karakter van een estafette gehad; aan de curator werd gevraagd een volgende gast uit te nodigen. Nu de kinderen de rol van curator hebben overge nomen, zal de. voortzetting van Gastcurator binnen het educa tieve aanbod van het CBK worden opgenomen. Zoek het maar uit! is nog tot en met 23 juni te bezich tigen. Grote woorden en kleine woorden Nog geen anderhalf uur na de opening van Zoek het maar uit! was het CBK weer tafereel van kunstzinnige feestelijkheden, vanwege de presentatie van een overvol kunstprogramma. Wet houder Johan Grijzen (Cultuur) nam de publicatie Grote woorden en kleine woorden in ontvangst. Een uitgave over de startperiode van het CBK Schiedam, tweeën half jaar na oprichting. Daarnaast werd de brochure Schatkamer CBK Schiedam - een registratie van de tentoonstelling Verborgen Schatten Schiedam die in het voorjaar bij het CBK te bewonderen was - aan de stad aangeboden. Tenslotte werd de spreekwoordelijke tewaterla ting uitgevoerd van de Dobber, een relatiegeschenk ontworpen door Studio Wieki Somers spe ciaal voor Vrienden van het CBK Schiedam. De wijkactieprogramma's (WAP) voor de wijken Nieuwland en West zijn af. Deze zogenoemde WAP's zijn tot stand gekomen door samenwerking tussen onder meer bewoners uit de wijken, bewonersorganisaties, ondernemers en welzijnsorganisaties. De wijkactieprogramma's worden uitgevoerd onder voorbe houd van beschikbare middelen (geld) in het licht van de grote financiële opgave waar de gemeente voor staat. Nieuwland Het wijkactieprogramma Nieuw land bouwt voort op het in 2008 door de raad vastgestelde wijk- plan. In Nieuwland wordt komen de jaren vooral aandacht besteed aan de gezondheid van de wijk bewoners, het verhogen van de veiligheid, aandacht voor overlast gevende jongeren en het stimule ren van de wijkeconomie. Stimuleren wijkeconomie Om de wijkeconomie te stimuleren ondersteunt- de winkelstraatma nager de Nieuwlandse winkeliers en ondernemers. De veiligheid in de winkelstraten wordt verhoogd met het Keurmerk Veilig Onder nemen. En in het ondernemers netwerk kunnen ondernemers van eikaars deskundigheden pro fiteren. Daarnaast is de relatie tussen het voortgezet onderwijs en de Nieuwlandse ondernemers belangrijk; zo kan de jeugd haar eerste stappen in het bedrijfs leven zetten in een vertrouwde omgeving. Wibautplein Ook bewoners kunnen hun steen tje bijdragen. Zij kunnen - na de sloop van de winkels en woningen - de ruimte van het Wibautplein beheren totdat de nieuwbouw van start gaat. Het terrein biedt ruimte aan activiteiten op het gebied van sport en spel, cultuur in de buiten ruimte of een groentetuintje. Bewo ners-jong én oud - kunnen elkaar hier ontmoeten en gezamenlijk ac tiviteiten ontplooien. Zo blijft het Wibautplein er goed uitzien. Huisvesting Bij het metrostation Parkweg bouwt Woonplus Het Kwartet; een complex met zowel koop als huurwoningen. Aankomende jaren worden opk woningen ge bouwd in de omgeving van het Wibautplein en Parkweg Noord. De basisscholen Ababil, De Taal tuin en de Wieken krijgen nieuwe huisvesting met voorzieningen voor peuters, buitenschoolse op vang en bredeschoolactiviteiten. Gezondheid Gezondheid is een nieuw thema in het Wijkactieprogramma. Met be trokkenen wordt bekeken welke activiteiten zinvol zijn om de ge zondheidssituatie te verbeteren. West Het wijkactieprogramma West is een vervolg op het in 2005 door de raad vastgestelde wijkplan. In West wordt de komende jaren vooral aandacht besteed aan de aanpak van parkeeroverlast, het tegengaan van eenzaamheid onder ouderen, overbewoning en dichtgetimmerde panden, het ontmoeten en verbin den van bewoners(-groepen) en het stimuleren van eigen kracht en burgerkracht. Bewoners en profes sionals in de wijk willen graag een bijdrage leveren aan de uitvoering van het WAP. Eenzaamheid ouderen Bewoners en professionals gaan meer samenwerken om eenzaam heid te signaleren en te bezien wat buurtbewoners voor elkaaf kunnen betekenen en welke pro fessionele ondersteuning daarbij nodig is. Bewonersinitiatieven In de wijk wordt de eigen kracht van bewoners gestimuleerd door onder andere begeleiding en trai ningen. Zo leren bewoners zelf initiatieven te nemen, zoals het beheer van het speeleiland door bewoners op de grens wijk West en Nieuwland. Om Schiedammers van ver schillende culturen bij elkaar te brengen - en hen zo nodig te ondersteunen, worden bewoners initiatieven ondersteund. Bijvoor beeld door het welkom heten van nieuwe bewoners en het opzetten van activiteiten door vrouwen van verschillende afkomst. Maar ook door bewonersinitiatieven te on dersteunen ter verfraaiing van de leefomgeving, zoals het maken van een sociale sofa (mozaïeken bank) in onder andere Fabribuurt. Verder wordt in West gewerkt aan het opknappen van de pa den in het Juliapapark en rondom de koepel. Daarnaast wordt over een periode van 5 jaar het Volks park opgeknapt, waarbij in 2012 de jongeren- en kinderspeelplek wordt heringericht. Geboorteakte, trouwen of vergunning aanvragen?

Het Nieuwe Stadsblad | 2012 | | pagina 22