gemeente Schiedam De wethouders aan het woord: "Wat Qaat u, gszian de finenciële opgav© van onz© stad, de komende jaren doen en wat gaan de Schiedammers hiervan merken?" 13 JUNI 2011 - PAGINA 2 Wethouder Economische zaken, Ruimtelijke ordening, Verkeer en vervoer, Toerisme en stadspro motie, Binnenstad, Schieveste, Monumenten en markten "Uit onderzoek is gebleken dat steden met een historische bin nenstad in de toekomst steeds meer mogelijkheden krijgen om zich positief te ontwikkelen en daarbij speelt de aanwezigheid van water een belangrijke rol. Schiedam heeft met zijn oude stadskern en zijn havens dus in feite 'goud in handen'. We móe ten daar alleen nog meer profijt uit zien te halen en dit ook beter uitdragen. Het is onze ambitie om Schiedam op de kaart te zetten als dé historische stadskern in Rotterdam-Rijnmond. Zo binden we ook Schiedammers aan de stad. Onlangs heeft het college de concept Binnenstadsvisie vast gesteld. Daarin staat beschreven op welke wijze we de binnenstad de komende jaren verder gaan verlevendigen. Er wordt een aan tal concrete activiteiten benoemd voor de korte termijn zoals de restauratie en herbestemming van de Monopole en Haven- kerk, die beide nieuwe 'trekkers' moeten gaan worden. We gaan door met de aanpak van de Hoogstraat en de noodzakelijke versterking en vervanging van kades en bruggen. De binnen stad is ook van belang voor de toekomst van'Schieveste: ze moeten elkaar versterken. Zo'n uniek openbaar vervoersknoop punt geeft mogelijkheden voor Schiedam en de regio. Tegelijk met-maatregelen om de stadskern een impuls te geven, ook financieel, biedt tevens de komst van de A4 kansen, zowel voor sport als wonen. Ook dit draagt weer bij aan het verder bouwen aan een krachtige stad. Daarnaast kijken we natuurlijk ook naar hoe we zo efficiënt mo gelijk met de middelen omgaan. Door nog meer samenwerking te zoeken en het stimuleren van markt- en particuliere initiatieven willen we meer bereiken met minder geld." Wethouder Financiën, Deelne mingen, Grondbedrijf, Vastgoed, Herstructurering bedrijventerrei nen, Sport en recreatie, Facili taire zaken "De aanleg van de A4 biedt nieuwe kansen voor de gehele stad. Op het tunneldak wordt sport, recreatie en groen gere aliseerd (Park A4). Daardoor is het mogelijk een impuls te geven aan de verplaatsing en verbe tering van sportvoorzieningen. Straks beschikken we over drie hoogwaardige sportparken waar uitsluitend vitale sportverenigingen zijn gehuisvest. Hier gaan we de komende jaren aan werken.» Door de schuifoperatie met sportverenigingen ontstaat op de bestaande sportparken ruimte die gébruikt kan worden voor woning bouw. En dan vooral woningen waaraan Schiedammers behoefte hebben, maar waar voorheen onvoldoende ruimte voor was. De A4 vormt in feite de sleutel waarmee de stad van het slot ge haald kan worden. Het mooie is dat hiervoor externe financiering wordt aangewend. Met Rijkswa terstaat zijn afspraken gemaakt om het dubbel grondgebruik en andere maatregelen verband houdend met de A4 mogelijk te maken. De plannen worden gefaseerd uitgewerkt en er wordt samengewerkt met marktpartijen. Hierdoor zijn de risico's voor de gemeente beheersbaar. Komende tijd wordt dus hard gewerkt om het sportklimaat in Schiedam te verbeteren. Tegelij kertijd kijken we ook hoe we met minder inspanningen Schiedam mers een leven lang kunnen laten sporten en bewegen. Soms bete kent dat keuzes maken en minder geld beschikbaar stellen voor bepaalde activiteiten. Soms ook is dit mogelijk door de samenwer king met anderen te bevorderen. We proberen tevens een bespa ring te realiseren door een deel van het gemeentelijke vastgoed te verkopen. Het gaat dan om het vastgoed dat we als gemeen te niet echt nodig hebben. We concentreren ons op panden die vanuit maatschappelijk oogpunt door de gemeente beheerd zou den moeten worden." Wethouder Klant Contact Cen trum en dienstverlening, Per soneel en organisatie, Wonen en bouwen, Beheer openbare ruimte, ICT, Havens "Dat Schiedam een stapje terug moet doen als gevolg van de economische situatie staat als een paal boven water. Toch zie ik de toekomst met vertrouwen tegemoet. Voor het overgrote deel blijft de inzet die we de afge lopen jaren gewend zijn gewoon overeind. Ik kijk dan ook liever naar wat we nog wel doen dan naar de dingen die we tijdelijk op een lager pitje zetten. In de buitenruimte gebeurt in ieder geval de komende jaren genoeg. Zo worden de Prove- niersbrug en de Ooievaarsbrug gerenoveerd en zal ook worden gewerkt aan het herstel van de kades van de Lange Haven. Dat is echt nodig, dus dat stellen we niet langer uit. We kijken wel of we andere klussen die iets minder haast hebben kunnen verschuiven in de planning, zonder dat dat veel pijn doet. Dat geeft ons de financiële ruimte die we nodig hebben. Ook op het gebied van wonen gaat het nodige gebeuren. We kijken kritisch naar hoeveel en wat voor soort woningen we in Schiedam hebben. Daar moet meer balans in komen, zodat Schiedammers die toe zijn aan een grotere of betere woning die in hun eigen stad kunnen vinden. De locaties die voor woningbouw vrijkomen door de aanleg van Park A4 bieden hiervoor kansen. Tegelijkertijd vergeten we de oude wijken niet. Als basis voor deze ontwikkelingen hebben we onlangs de Woonvisie Schiedam 2030 vastgesteld. Tot slot kijken we ook naar de eigen gemeentelijke organisatie. Die moet slanker en slagvaardiger worden. Dat is geen gemakkelijke opgave, omdat we niet willen inleveren op de dienstverlening aan onze inwoners." Wethouder Werk en inkomen, Jeugd en onderwijs, Sociale werkvoorziening, Wijkgericht werken, Stedenbeleid, Europa, Integratie en emancipatie. "In Schiedam gaat komende jaren veel veranderen op sociaal gebied. Omdat er minder geld beschikbaar is, is het belang rijk dat we keuzes maken. Mijn ambitie is om met minder geld efficiënter en effectiever te wer ken, zodat zorg op die plaatsen terecht komt waar deze het hardst nodig is. Ik streef naar een solidair Schiedam waarin het geld wordt ingezet voor die groepen in de samenleving die dit nodig hebben. Inwoners van Schiedam wor den vanaf nu gestimuleerd en geholpen om zelf hun problemen aan te pakken. Dat vraagt een andere manier van denken van de Schiedammers en van de instellingen die hulp verlenen. We willen Schiedammers ook helpen hun eigen sociale positie te verbeteren aan de hand van onderwijs en werk. Natuurlijk kan niet iedereen dit. Daarom zorgen wij voor een goede keten van zorg voor de kwetsbare burgers. Instellingen moeten zo efficiënt en effectief mogelijk zorg verlenen. Stem vraag en aanbod beter op elkaar af. Ik ga uit van het principe: één gezin, één case manager. Daarmee kan heel snel bekeken worden wat nodig is om een gezin weer op de rit te krijgen. Daarmee voorkomen we zwaardere zorg. Ik wil vooral de start van kin deren zo goed mogelijk laten zijn. Dat kan bijvoorbeeld door brede scholen te gebruiken ats uitvalsbasis voor het kinderwerk en jongerenwerk. Óndanks de .bezuinigingen investeer ik hier een half miljoen euro in. Ik kies er voor het armoedebe leid grotendeels te ontzien in de bezuinigingen. Juist om de kwetsbare Schiedammers te - beschermen. Ik wil voorkomen dat verschillende bezuinigings maatregelen zich opstapelen en de meest kwetsbaren in de samenleving treffen." Wethouder Cultuur, Milieu, Welzijn "Bezuinigingen betreffen de hele begroting van de gemeente en het is het college dat hierover besluiten neemt. Bij onze keuzes hebben we ons laten leiden door het stellen van prioriteiten op drie beleidsterreinen. Concreet betekent dit dat milieu vrijwel on geschonden blijft en dat nieuwe bezuinigingen in de culturele sec tor pas vanaf 2015 aan de orde zijn. Op maatschappelijk gebied bezuinigt dit college op het niet langer laten uitvoeren van taken door professionals en investeren we in het mobiliseren van de vrijwilligheid. Schiedammers voor Schiedammers. En dan bedoel ik zowel voor zichzelf als voor een ander. Ik ga dus vooral investeren in de Schiedammers zelf. En in relaties en samenwerking. Zo zorgt sa menwerking binnen de culturele sector ervoor dat er een belang rijke bijdrage wordt geleverd aan de pijler Historische stadskern in Rotterdam-Rijmond. Ik hecht er belang aan dat Schiedammers zich kunnert ontwikkelen en zich creatief kunnen uiten, daarom blijf ik investeren in cultuureducatie. Voor mij doet iedereen ertoe in Schiedam. En iedereen doet mee. Door te bezuinigen op professionals, meer in te zet ten op vrijwilligerswerk, vraag en aanbod in de stad op elkaar af te stemmen en processen te vereenvoudigen, draag ik bij aan de pijler Maatwerk sociale en economische domein. Dit doe ik door ondanks de bezuinigingen hierin een half miljoen te investe ren, zodat vrijwilligers de vrijheid krijgen om zich in te zetten voor het draaiende houden van acti viteiten in de buitenruimte en om voor anderen te zorgen. Ik streef met deze investeringen naar een solidair Schiedam waar indivi duen naar elkaar omkijken en groepen zich verenigen in tijden waar we het meer van elkaar moeten hebben dan van harde euro's." Foto's: Sebastiaan Knot Lees de volledige interviews op

Het Nieuwe Stadsblad | 2012 | | pagina 22