Kijk op Wonen 2% verhuistaks nu standaard Eigen Huis blij met Obvion Groen in Nederland vaak dicht in buurt Vakantie: topperiode voor inbrekersgilde Modernisering WOZ nu al aan diggelen Belletje van de inspecteur Metropool gaat door CDA lanceert bouwsparen 'Groene' daken De staatssecretaris van Finan ciën keurt goed dat met ingang van 1 juli 2012 bij de aanschaf - van een huis structureel overdrachtsbelasting wordt geheven van 2%Vanaf 15 juni 2011 is voof de aanschaf van woningen het tarief voor de overdrachtsbelasting tijde lijk verlaagd naar 2%. Deze tijdelijke maatregel loopt tot 1 juli 2012. In het Begrotings akkoord 2013 is besloten om per 1 juli 2012 het tarief van de overdrachtsbelasting bij de koop van woningen struc tureel naar 2% te verlagen. Deze wijziging zal opgenomen worden in een wetsvoorstel dat nog aan de Tweede Kamer moet worden aangeboden. Na inwerkingtreding van de wet werkt deze wijziging terug tot en met 1 juli 2012. De staatsecretaris wil niet dat belanghebbenden de aanschaf van een woning uitstellen tot het wetsvoorstel wordt aan genomen. Daarom keurt de staatssecretaris vooruitlopend op de wetswijziging het vol gende goed dat voor de heffing 89 op de 100 inwoners van Ne derland hebben binnen een ki lometer een groene omgeving: park of plantsoen, een open natuurlijk terrein of bos. Voor een wandeling in het groen hoeven inwoners van Neder land dus niet ver van huis te gaan. Parken en plantsoenen zijn sterk gekoppeld aan stedelijke omgevingen. Naast parken, plantsoenen of open natuurlijke' terreinen kunnen inwoners van Nederland ook bos bezoeken. Zij wonen op gemiddeld 2,1 kilometer van het dichtstbijzijnde bos. Vooral de provincie Gelder land, maar ook Drenthe, Overijssel, Noord-Brabant en Limburg hebben veel bosrijke gebieden. De be woners van de Azië-buurt in Zuid-Delft zijn spekko- pers. Zij wonen gemiddeld 200 meter van het park Abtswoude en een grote groene strook. Ook wonen zij gemiddeld 200 meter van een klein natuurlijk terrein aan de stadsrand. Verder hebben zij op ge middeld 1,2 kilometer ook het Abstwoudse Bos. De vakantietijd is een toptijd voor'inbrekers. Zet inbrekers daarom tijdens afwezigheid op het verkeerde been. Vraag de buren de woning in de gaten te houden en het gras te maaien. Gebruik tijdschakelaars voor verlichting. Laat planten in de vensterbank staan en laat de post ophalen en uit het zicht leggen. Maak beslist geen melding van vakantie op Twitter, Hyves, voicemail en e-mail. van overdrachtsbelasting een tarief van 2% wordt toegepast bij de verkrijging op of na 1 juli 2012 van een woning. Onder woningen wordt verstaan onroerende zaken die bestemd zijn voor bewoning door particulie ren (zelfbewoning of ver huring). De ondergrond en de tuin, garages, schuren, serres, aan- en uitbouwen, tuinhekken die zich bevin den op hetzelfde perceel als de woning behoren tot de woning. De Belastingdienst is gestart met een pilot waarin incassomedewer kers belastingplichtigen opbellen die openstaande belastingschulden ook na een aanmaning en een dwangbevel nog niet betaald hebben. Doel is deze groep de gelegenheid te geven hun schuld alsnog online te laten betalen. Ge beurt dat niet, dan zet de fiscus zwaardere middelen in zoals beslaglegging. Bij eerdere steekproeven bleek dat in 60-70% van de geval len de openstaande schuld op deze manier alsnog snel kon worden geïnd. De burgemeesters van Rotterdam en Den Haag stoppen niet met de voor bereiding van de metro poolregio. Dé commissie binnenlandse zaken van de Tweede Kamer heeft het onderwerp weliswaar con troversieel verklaard, maar burgemeester Aboutaleb en Van Aaartsen willen op vrijwillige basis tot een metropoolregio komen. Daarvoor is instemming van de Tweede Kamer niet nodig vinden de burge meesters. Gemeenten zullen zelf de mogelijkheid krijgen om vorm te geven aan een informele be- zwaarafhandeling. Staatssecre taris Weekers van Financiën heeft besloten de informele bezwaarprocedure niet in het wetsvoorstel Modernisering WOZ op te nemen. Weekers komt hiermee tegemoet aan bezwaren van onder andere de Vereniging Eigen Huis (VEH) en de Vereniging Nederlandse Gemeenten (VNG). De in formele bezwaarafhandeling houdt in, dat bewoners die het niet eens zijn met de OZB- Wees woningovervallers te slim af. Doe nooit zomaar open (kijk door raam, deur spion of gebruik intercom) of open de deur door middel van een kierstandhouder (geen klein kettinkje). Vraag om een legitimatie en laat een vreemde nooit bin nen. Trap niet in zielige praatjes. Geef nooit de bankpas/pincode af en blokkeer die bij diefstal of oplichting. Bel bij twijfel 112. niet in aanmerking hoefde te komen voor compensatie. Onterecht volgens Eigen Huis. Douwe Dijkstra, adjunct-di recteur van Obvion: "Omdat we er met elkaar niet uitkwa men hebben we destijds de afspraak gemaakt dat als Ob vion in individuele gevallen bij de rechter in het ongelijk zou worden gesteld, wij alle ver gelijkbare klanten op dezelfde manier zouden compenseren. Deze klanten kunnen daarom op korte termijn een voorstel van Obvion verwachten." Tot vreugde van Vereniging Eigen Huis gaat Obvion alle klanten die tussen november 2004 en november 2008 een nieuwe hypotheek met vari abele rente afsloten, volledig compenseren voor de onte recht berekende renteopslag. In november 2008 verhoogde Obvion de opslag voor hypo theken met een variabele rente van 0,65% naar 1,35%. Voor klanten die vóór november 2004 hun hypotheek hadden afgesloten werd deze verhoging al eerder teruggedraaid. Klanten die na november 2004 een hypotheek met een varia bele rente afsloten, kregen te maken met nieuwe voorwaar den. Hierin stond dat Obvion de renteopslag periodiek kon wijzigen. Maar in tegenstelling tot deze voorwaarden stond in de offerte vermeld dat het om een vaste renteopslag ging. Toen Obvion deze opslag in 2008 verhoogde, dienden con sumenten hierover klachten in bij de Ombudsman Financiële Dienstverlening. Die meende dat de betrokken klanten aanslag, eerst een belletje ple gen met een speciale gemeen teambtenaar met de vraag de waarde van hun woning aan te passen. VEH en VNG zien niets in het plan om per wet te regelen dat de klachten van burgers informeel zouden moeten worden afgedaan. De Waarderingskamer zal gevraagd worden te monito ren of en hoe gemeenten een informele bezwaarafhandeling realiseren. Over enkele jaren zal een evaluatie laats vinden en kan een wettelijke basis worden overwogen. Het CDA wil starters op de woningmarkt stimuleren meer eigen geld in te leggen als ze een huis kopen. Dat staat in het CDA-verkie- zingsprogramma. Het is een van de manieren om de hypotheekschuld terug te dringen. Starters moeten met belastingvoordeel geld opzij kunnen leggen om een huis te kopen, het zo genoemde bouwsparen. In het verkiezingsprogramma staat verder dat ook men sen die al een hypotheek hebben met een bonus gestimuleerd worden om hun hypotheek af te lossen. In het Vijfpartijenakkoord was al afgesproken dat voor nieuwe gevallen alleen nog rente mag worden afgetrok ken als de hypotheekschuld in 30 jaar volledig wordt afgelost. In Rotterdam is veel belangstelling voor de subsidie om 'groene daken' aan te leggen. De Maasstad telt sinds de start van de subsidie vier jaar geleden 100.000 vierkante meter 'groene daken'. Eind 2014 moet dat 160.000 vierkante meter zijn. Vooral vorig jaar was een topjaar. Toen kwamen er aanvragen bin nen voor 55.000 vierkante meter. Om de aanleg te stimuleren, geeft de stad samen met het waterschap Hollandse Delta en het Hoogheemraadschap van Schieland en de Krimpe- nerwaard 30 subsidie per vierkante meter.

Het Nieuwe Stadsblad | 2012 | | pagina 28