houden we Schiedam schoon irado Textiel Somen houden we Schiedam schoon Trots de stad door Schiedamse kinderraad op bezoek bij Irado Afval als grondstof Waar laat ik mijn Klein Chemisch Afval? Iepen hergebruikt voor Schiedamse molens Geef uw textiel een tweede leven Email Samen Hans Henrichs werkt 20 jaar bij Irado en zorgt dat de prullenbakken tijdig geleegd worden. "Glas, oud papier, luiers en zelfs hout en bouwpuin: we treffen het regelmatig aan in de prullenbakken op straat. Misschien is het gemakzucht of weten sommige mensen niet beter, maar de prullenbakken zijn voor blikjes, verpakkingen, een peuk of een klokhuis. Als we er van alles ingooien, is de bak veel te snel vol en ontstaat er zwerfafval. Puin en grofvuil horen thuis op het afvalbrengstation. Een kleine moeite!" Vanaf volgende week rijdt een gloednieuwe vuilniswagen door de wijken Schiedam Zuid en Centrum. De huisvuilwagen wordt speciaal ingezet voor het legen van de ondergrondse containers in deze wijken. Deze wagen is anders dan onze andere wagens: de laadbak van de vuilniswagen draait zichtbaar, waardoor het huisvuil wordt gecomprimeerd. Schiedammer Jeroen van Rij is de trotse chauffeur van 'zijn' wagen. 'Van deze wagen rijden er maar twee in heel Nederland! Hij is iets langer dan de 'oude', dus het wordt iets lastiger manoeuvreren in het Centrum. Maar dat maakt het rijden alleen maar uitdagender.' De draaiende trommel, in combinatie met de vernieuwde belettering maakt dat de wagen opvalt in het Schiedamse straatbeeld. Wat betekent afval voor het milieu? Met deze vraag bezocht de Schiedamse kinderraad vrijdag 15 juni een bezoek aan Irado als eerste kennismaking met ons bedrijf. De raad bestaat uit kinderen uit groep 7, die onder meer de gemeenteraad adviseren. De kinderen kennen Irado alleen van de afvalinzameling, maar Irado doet meer om de stad schoon te houden. De kinderen kregen een compleet beeld van afval inzamelen, recyclen en hergebruik. André Hertog, directeur van Irado, ontving de kinderraad. Hij vertelde wat Irado, naast afvalinzameling, allemaal doet in Schiedam. De kinderen waren geïnteresseerd en vuurden meteen de nodige vragen af. Vervolgens namen ze een kijkje bij het afvalbrengstation. En zo leerden ze dat veel afval later weer als grondstof kan dienen voor een nieuw product. Afval scheiden heeft dus zin, er wordt écht wel iets mee gedaan. Een rondleiding bij Het GOED stond ook op het programma. De kinderraad vond het mooi om te zien dat 'waardeloze' spullen een nieuw leven kunnen krijgen bij Het GOED. We krijgen regelmatig vragen over klein chemisch afval (kca). En dan vooral over wat er nu precies onder valt, want kca is nogal divers. Lege batterijen, oude verf en schoonmaakmiddelen zijn kca, maar ook spaarlampen, medicijnen en oude cassette- en videobanden. U kunt al uw kca gratis inleveren bij het afvalbrengstation. Wij bewaren het zorgvuldig en op een verantwoorde manier in veilig afgesloten bunkers. Uiteindelijk wordt het naar gespecialiseerde bedrijven gebracht, waar het verder wordt verwerkt. I Gerooide iepen uit Schiedam krijgen een nieuw leven in de Schiedamse molens. Irado en de Molenstichting hebben afgesproken dat gekapte bomen worden aangeboden aan de restauratiewerkplaats. "Er worden wel zestien verschillende soorten hout gebruikt in de opbouw van een molen. Iepenhout is heel sterk en wordt bijvoorbeeld gebruikt in de wielen", zegt Rob Batenburg van de restauratiewerkplaats. Het is lastig grote stukken iepenhout te krijgen, dus we zijn ontzettend blij met deze actie van Irado. De stammen liggen eerst drie jaar in het water, daarna zagen we er planken van die dan weer driejaar moeten drogen. Nu hebben we weer een mooie voorraad!" Gooi uw oude kleding, schoenen, handdoeken en lakens niet weg maar gun ze een tweede leven. Afgedankt textiel is vaak nog goed bruikbaar. Irado zorgt ervoor dat het opgehaalde textiel een nieuwe bestemming krijgt en waar nodig gescheiden wordt verwerkt. Benieuwd wanneer we bij u in de wijk textiel inzamelen? Meld u dan aan voor een e-mail alert op www.irado.nl. U ontvangt dan een week van tevoren een e-mail wanneer we langskomen.

Het Nieuwe Stadsblad | 2012 | | pagina 11