Kijk op Wonen Aanhalen en aflossen Korter alimentatie betalen Steeds minder huurhuizen Helft starters brengt bod uit op koophuis ING stelt variabele renteopslag even uit Ventileren om vieze lucht te verdrijven Geloof daalt in economie Verkiezingen VvE slaapt Meer hardhout EIDEN De alimentatieregeling wordt versoberd als het aan de PvdA, WD en D66 ligt. Hun voorstel maakt de rege ling volgens WD-Tweede Kamerlid Ard van der Steur eerlijker, simpeler en korter'. De partneralimentatie wordt in het voorstel teruggebracht tot een maximum termijn van vijf jaar. Maar als het huwelijk of de geregistreerde partner schap korter heeft geduurd dan drie jaar, dan vervalt de alimentatieplicht. Er zijn twee uitzonderingen. Als er kinderen zijn moet er tot de jongste 12 jaar is alimen tatie worden betaald. En als het huwelijk langer dan 15 jaar heeft standgehouden, zal er tot een maximum termijn van tien jaar moeten worden betaald. De nieuwe wetgeving maakt het ook mogelijk dat partners afwijkende afspraken maken. Zo kan in de toekomst al bij het begin van het huwelijk af spraken worden gemaakt over alimentatie. Van der Steur zegt dat het met de regeüng logischer en duidelijker wordt, wanneer er betaald moet worden. Verder geeft het voorstel duidelijke prikkels aan de partner om het leven weer in eigen hand te nemen. De huidige alimentatiewet stamt uit 1994. Nu is de maximale periode nog 12 faar. Veel te lang, vinden de partijen. Dat is ook de mening van de PW, die al een wets voorstel voorbereidt. Ook" CDA staat er niet afwijzend tegenover. Het consumentenvertrou wen is in juni gedaald tot een historisch dieptepunt. .Dat blijkt uit cijfers van het Centraal Bureau voor de Statistiek. De graadmeter voor het vertrouwen daalde met twee punten tot -40, waarmee het terug is op het lage niveau van juli 2003. Consumenten waren vooral pessimistischer over het economische klimaat voor 2013. De koopbereidheid veranderde niet. De indi cator hiervoor bleef op het lage niveau van -23 steken. Ook het vertrouwen in de eigen financiële situatie in de komende twaalf maan den bleef laag op -25. Als het aan demissionair premier Rutte ligt, worden de versobering van de kinderopvangtoeslag en het belasten van woon werkverkeer weer ongedaan gemaakt na de verkiezin gen. Hij zei dat tijdens het partijcongres. Toen stemde 41% van de aanwezige leden tegen het voorstel de hypotheekrenteaftrek te versoberen. Het algemene gevoel bij aanwezigen was wel dat de huidige hypo theekrenteaftrek niet langer houdbaar is. De helft van de starters die zich oriënteren op de wo ningmarkt, brengt daadwer kelijk een bod uit. Dat is een verdubbeling van het aandeel dat in het eerste kwartaal van dit jaar een bod uitbracht. Dat blijkt uit een enquête-onder- zoek van ING. Het werkelijke aantal huizenverkopen blijft niettemin laag. Hoewel het vertrouwen in de woning markt de afgelopen maanden niet is gestegen, constateert ING dat het vastzetten van de overdrachtsbelasting op 2 procent en de ongewijzigde hypotheekrenteaftrek in het Lenteakkoord het meest doorslaggevend zijn geweest in dé keuze om nu te verhuizen. Wanneer starters geen bod uitbrengen, is dat omdat zij de économie nog te onzeker vinden of ze denken dat de huizenprijzen nog verder gaan dalen. Een meerderheid van de woningbezitters (66 procent) gaf aan eerst de eigen woning te willen verkopen. ING ziet in de in het Lenteakoord opgeno men aanpak van scheefhuur- ders een mogelijke stimulans van de huizenverkoop. De kwartaalstudie is uitgevoerd in de maand mei door onder zoeksbureau TNS NIPO, dat een database van 200.000 respondenten in Nederland tot de beschikking heeft. Kan de broekriem nog een gaatje strakker worden aangetrokken? Huiseigenaars die daartoe in staan zijn en bij BLG, Nationale Nederlanden of ING hun hypotheek hebben lopen, kunnen nu via een automatische incasso maandelijks een vast bedrag aflossen op hun hypotheek. Dat is verstandig, als bijvoorbeeld de hypo theekschuld hoger is dan de verkoopwaarde van het huis. Verkopers van apparte menten die lid zijn van niet-actieve (slapende) verenigingen van eigena ren, waardoor complexen verpauperen, kunnen hun woningen met geen moge lijkheid aan de man bren gen. Verkoop is onmogelijk, omdat banken en andere geldverstrekkers een hypo theek weigeren wanneer de vereniging van eigenaren niet actief blijkt. Vereniging Eigen Huis ontdekte dit nieuwe bankenbeleid door een onderzoek naar VvE'en en geldverstrekkers. Van het hout dat vorig jaar is geïmporteerd, was 77% afkomstig uit duurzaam beheerde bossen en voor zien van een keurmerk. Dat blijkt uit een onderzoek van de Koninklijke Vereniging van Nederlandse Hout ondernemingen (VVNH) onder haar leden. In 2010 was nog 71% van het geïmporteerde hout duur zaam. In totaal belandde in 2011 2,5 miljoen kubieke meter buitenlands hout op de Nederlandse markt. VVNH-directeur Paul van den Heuvel zegt dat er sinds 2007 sprake is van een stijgende lijn. 'Ondanks de economische crisis komt onze doelstelling van 85 procent duurzame import in 2015 binnen handbereik.' Greenpeace stelt echter dat uit het WNH-onderzoek blijkt dat nog slechts 36% van het geïmporteerde hardhout duurzaam is. ING stelt de verhoging van de opslag op de variabele hypotheekrente voorlopig uit. De verzekeraar besloot hiertoe na kritische vragen vanuit de markt en van klanten. In het najaar wordt duidelijk of ING de verhoging alsnog doorzet. Begin mei werd duidelijk dat ING en ABN Amro de opslag op de vari abele hypotheekrente willen verhogen. Een opmerkelijke stap aangezien de stijging komt door de verhoging van de 'vaste' opslag. Variabele hypotheekrente bestaat uit een variabel en een vast deel. Het variabele deel is het Eu- ribor-rentetarief waartegen een groot aantal Europese banken elkaar geld leent. Daar bovenop komt het vaste deel, een vooraf vastgestelde opslag. ING wilde deze opslag verhogen, omdat de geldverstrekker zegt zelf ook meer moet betalen om geld te lenen op de kapitaalmarkt. ABN Amro is voorlopig wel van plan deze opslag te verhogen. Het aantal nieuwbouwwonin gen in Nederland zal pas vanaf 2014 toenemen. In 2012 zullen naar verwachting 53.000 huizen uit de grond verrijzen. In 2013 slechts 51.000. Dat stelt Bouwkennis, uitgever van marktinformatie over de sector. Het percentage huurwoningen daalt van 35,8% dit jaar tot 33,3% in 2013 en 29,6% in 2014. Volgens Bouwkennis staat de woningnieuwbouw onder druk door de nieuwe dip in het aantal verkochte nieuwbouwwoningen, het lage consumentenvertrouwen, de financiële tegenslagen bij corporaties en de geplande maatregelen uit het Lenteak koord. Vooral de verkoop van nieuwe woningen is volgens Bouwkennis zorgwekkend: in de eerste vijf maanden van dit jaar vonden er naar schatting slechts 5000 transacties plaats. Bouwkennis schaarde zich achter brancheverenigingen als het Economisch Instituut voor de Bouwnijverheid (EIB) en Bouwend Nederland met kritiek op het Lenteakkoord. 'De woningmarkt lijkt er niet beter van te worden. Allereerst vormt de combinatie van de verhoging van het btw-tarief van 19 naar 21% en de blijvend verlaagde overdrachtsbelasting van 2% een verslechtering van de concurrentiepositie van nieuwbouw ten opzichte van bestaande bouw', aldus Bouwkennis. Het verschil tussen bestaande en nieuwe hypotheken heeft daarnaast een remmende werking op de doorstroming. De vieze lucht in huis kan tot gezondheidsklachten leiden. Dag en nacht ventileren ver kleint het risico. Ventilatie kost wel wat energie maar is geen verspilling. Bestaande aandoe ningen, zoals astma, kunnen door onvoldoende ventilatie verergeren. Goed ventileren is mogelijk door roosters of klepraampjes 24 uur per dag open te houden. Meer weten? Kijk op www.mi- lieucentraal.nl/ventilatie

Het Nieuwe Stadsblad | 2012 | | pagina 24