'Goedkoper' Autonieuws i Kraken van startonderbreker Nieuwe elektrische Qbeak Beeldscherm als digitale binnenspiegel Sedan van Toyota met brandstofceltechniek Opel Zafira Tourer op LPG en benzine EcoBoost in (Grand) C-Max Afrikaanse Renault Productiestop iOn en C-Zero BMW naar Mexico De Lamborghini Aventador wordt door een aantal aanpassingen zoals cilinder uitschakeling en start/stop 15.650 euro goedkoper. Daardoor staat de topper in de Lamborghini-reeks nu voor 429.650 euro in de prijslijst. De verlaging van de C02-uitstoot van 398 naar 370 C02 g/km ligt aan de prijsver laging ten grondslag. Het assortiment elektrische auto's wordt binnenkort uitgebreid door de Deense autoproducent Ecomove. Het bedrijf heeft een uiterst trendy voertuig in ontwikkeling met de naam Qbeak. De futuris tische conceptcar heeft een lengte van drie meter, is 1,75 meter breed en 1,63 meter hoog. De elektromotoren zijn verwerkt in de wielen en dat zorgt op andere plaatsen voor veel ruimte. Maar liefst zes personen vinden, volgens de producent, een plaats in de Qbeak. De bestuurder zit centraal voorin. De Qbeak is voorzien van twee elektromo toren, samen goed voor 95 pk. Afhankelijk van de energiebe hoeften kan er worden gekozen om alle accu's aan te spreken of een deel. Zonder de accu's weegt de auto 425 kilogram maar het rijklaargewicht is dus wat hoger. Met een volledig accupakket heeft de Qbeak een actieradius van 300 kilometer. De topsnelheid bedraagt 120 km/u. Het trendy aspect heeft vooral te maken met de aan kleding van de auto, zowel binnen als buiten. De koper kan zich daarbij nog meer uitleven dan we gewend zijn bij andere modellen want ook de kunststof carros seriepanelen zijn eenvoudig te vervangen. Ecomove verwacht de eerste Qbeaks tegen het einde van het jaar af te kunnen leveren. Het is nog de vraag of de Qbeak ook in ons land leverbaar wordt maar het karakter sluit wel aan bij onze belas tingwetgeving. Ford levert de C-Max en Grand C-Max vanaf medio oktober met de 1.0 liter EcoBoost-benzinemotor en dat leidt naar een heel laag brandstofverbruik en een evenzo C02-uitstoot. De 1.0 EcoBoost-motor is voor beide C-Maxen beschik baar met 100 pk of 125 pk. De C-Max 1.0 EcoBoost verbruikt naar verwachting gemiddeld 5,1 l/100km, met een C02 -uitstoot van 117 g/km voor beide uitvoe ringen. De Grand C-Max verbruikt gemiddeld 5,2 l/100km en stoot 119 g/km C02 uit. De C02-uitstoot van zowel de vijfzits C-Max als de zevenzits Grand C-Max 1.0 EcoBoost is dermate laag dat alle uitvoeringen in aanmerking komen voor de fiscale bijtelling van 20 procent. Tegelijk met de introduc tie van de 1.0 EcoBoost modellen, breidt Ford het (Grand) C-Max leverings programma uit met een aantal veiligheids- en con- nectiviteitsvoorzieningen. Denk daarbij aan Active City Stop, Lane Keeping Aid, Lane Departure War ning, Driver Alert, Traffic Sign Recognition, auto matisch dim-/grootlicht en het SYNC conneetiviteits- systeem. Renault verplaatst een deel van de productie naar een nieuwe fabriek in Tanger in Marokko. Daarmee anticipeert het merk op de mindere verkopen in Europa. Renault voorziet op korte termijn een groei van de Afrikaanse automarkt. In Tanger worden momen teel 170.000 auto's gepro duceerd en de capaciteit bedraagt'400.000. Er is weinig vraag haar de Peugeot iOn en de Citroën C-Zero. Daarom heeft Mit subishi de productie van de i-Miev-varianten tijdelijk stop gezet. Inmiddels zijn er, verdeeld over de drie merken, 28.000 stuks geprodu ceerd. PSA verkocht in de eerste helft van dit jaar 935 Citroëns C-Zero en 852 Peugeots iOns in Europa. BMW onderhandelt met Mexicaanse overheden over de bouw van een of meer dere productie-units. Bij groen licht kan de produc tie in 2016 starten. Het gaat over vier fabrieken, samen goed voor een capaciteit van zo'n 150.000 auto's. BMW is voornemens om er 3-Serie sedans en nieuwe modellen met voorwielaan drijving te gaan produce ren. Het racecircuit als proeftuin? Het antwoord wordt wederom gegeven door Audi. Dat gaat de digitale binnenspiegel die deel uitmaakt van de R18 Le Mans-racers leveren in de achterruitloze R8 e-tron. In plaats van een binnenspiegel kijkt de bestuurder naar een 7,7 inch schermpje dat beelden weergeeft van een kleine ca mera die in de achterkant van de auto is verwerkt. De camera heeft een doorsnede van enkele millimeters maar het beeld is toch breder dan dat van een achteruitkijkspiegel. Het scherm dimt indien nodig. Bijzonder is dat het beeld helemaal kan worden uitge schakeld maar of dat vanuit veiligheidsoogpunt een aan rader is, valt te betwijfelen. Behalve de informatie van de piepkleine camera kan ook andere informatie op het scherm worden doorge geven. Aan die voorziening wordt door Audi gewerkt. De vraag die al die techniek wel oproept is: 'Hoe lang duurt het nog voordat het hele interieur is gevuld met beeldschermen?' Met hybride als sleutelwoord leek 'brandstofceltechniek' uit het beeld van de autoprodu centen te verdwijnen. Nu komt Toyota met het nieuws dat het in 2015 een sedan presenteert die op waterstof rijdt. Het wordt een productieauto en Toyota geeft daarmee aan nog steeds te geloven in de brand stofceltechniek. Vorig jaar gaf Toyota op de Tokyo Motor Show al blijk van dat geloof met de FCV-R Concept. Dat is een 4,70 lange sedan. De ontwikkeling van brandstof celtechnologie is onderdeel van de samenwerking met BMW. Het is niet ondenkbaar dat de brandstofceltechniek in de nabije toekomst ook door de Duitsers wordt toegepast. Overigens is brandstofceltech niek voor BMW niet nieuw. We maakten al eens kennis met een 7-serie met die tech niek. Waterstof wordt meestal geproduceerd door steam-re- forming van aardgas of andere fossiele brandstoffen. Refor ming is een thermochemisch proces, waarbij H-houdende brandstoffen worden omgezet in een H2-rijk gasmengsel. Daarnaast kan waterstof even eens geproduceerd worden uit elektrolyse, waarbij water onder invloed van elektrische stroom wordt omgezet in waterstof en zuurstof. Opel breidt het gamma van de Zafira Tourer uit met een uit voering die zowel op LPG als benzine rijdt. Die is voorzien van een 1.4 Bi-Fuel turbo motor van 140 pk. De motor levert hetzelfde vermogen en koppel van 200 Nm (1.850 - 4.900 tpm) in de zuinige LPG-modus als in de ben zinemodus. In vergelijking met benzine is rijden op LPG ongeveer veertig pro cent goedkoper. Honderdduizenden auto's in Nederland maken gebruik van een chip in een autosleutel die moet voorkomen dat de auto kan worden gestart zonder die sleutel. Uit onderzoek van stu denten van de Radboud Uni versiteit blijkt de chip van de startonderbreker zonder veel moeite te kraken. Daardoor zijn moderne auto's vaak heel eenvoudig te stelen. De chip zit in de sleutel en geeft een code door aan een ontvanger in de auto. De auto is daarna klaar om te starten. In hun onder zoek maakten de onderzoe kers gebruik van een speciaal apparaatje. Dat ving de code op, gaf de ontvanger het juiste signaal waarna een druk op de startknop voldoende was om de auto te starten. Volgens de Radbout Universiteit is de chip die in auto's wordt gebruikt, sterk verouderd en zou deze eigenlijk niet meer gebruikt mogen worden. Ook zou de chip met de minimale beveiligingsinstellingen geïm plementeerd zijn waardoor de volledige beveiligingsfunctie niet wordt benut. De verou derde chipcombinatie van de sleutel en controller wordt in tweehonderd modellen van 34 automerken gebruikt. Auto merken die er gebruik van ma ken zijn onder andere BMW, Audi, Opel, Kia Citroen, Fiat, Renault en Peugeot. De chip voor de startonderbreking is bijna vijftien jaar geleden door NXP ontwikkeld. Volgens de ontwikkelaar wordt continu gewerkt aan verbetering. Het is volgens NXP aan de autofabri kanten welke chip ze kiezen. Met 4,70 meter is de concept ruim twintig centimeter langer dan een Prius. In de LPG-modus verbruikt de 1.4 Bi-Fuel turbomotor 8,6 liter brandstof per 100 kilometer, 139 g/km C02 (ben zine: 6,71/100 km, 156 g/km C02). Het is nog niet zeker of de Qbeak ook in Nederland leverbaar wordt.

Het Nieuwe Stadsblad | 2012 | | pagina 22